تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۶:۲۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 174781

بنابر نص صریح آیین نامه و دستورالعمل نمایش فیلم، هرگونه حضور و نمایش فیلم سینمایی در مجامع و جشنواره‌های خارجی مستلزم اخذ پروانه نمایش است.

به گزارش سینماسینما به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی با بیان این مطلب افزود: حضور بین‌المللی سینمای ایران قطعا، یکی از ارکان مهم پیکره سینمای ملی ماست که در سپهر سیاست‌گذاری مدیریت سینمای کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. برای این مهم به زودی آئین‌نامه روشن و شفافی به عنوان راهبرد بین‌المللی سازمان سینمایی تدوین و اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه در مورد حضور فیلم‌های بخش خصوصی در جشنواره‌های جهانی مهم است رعایت آیین‌نامه‌های قانونی و دستورالعمل‌های اجرایی است که متاسفانه، در سال‌هایی در مقام اجرا و نظارت دچار مسامحه و سهل انگاری شده است.

به گفته وی، قطعا بنابه نص صریح آیین‌نامه و دستورالعمل نمایش فیلم، هرگونه حضور و نمایش فیلم سینمایی در مجامع و جشنواره‌های خارجی مستلزم اخذ پروانه نمایش است و قانون بر این امر صراحت دارد و قطعا تخلف تهیه‌کنندگان در این زمینه، موجب خدشه در صدور پروانه نمایش، اکران و تولیدات بعدی کارگردان و تهیه‌کننده خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: شایسته است تهیه‌کنندگان در صورت ارائه و تمایل برای شرکت در جشنواره‌ها، بازارهای فیلم و سایر عرصه‌های بین‌المللی با معاونت نظارت سازمان سینمایی هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند تا در صورت پذیرفته شدن فیلم‌ها در جشنواره‌ها نسبت به بازبینی و صدور پروانه نمایش به موقع برای تسهیل در حضورهای بین‌المللی اقدام شود.

وی خاطر نشان کرد: اینکه فیلمی در جشنواره‌ای نمایش داده شود و امکان حضور در اکران داخلی، چه در سینماها و چه در نمایش خانگی و سایر ساحت‌های نمایشی را نیابد، پدیده خوشایندی نیست. از این رو ضروری است برای پرهیز از این امر، سازندگان آثار نسبت به پایبندی به قانون و رعایت آن دقت کنند.

خزاعی با بیان اینکه قانون گرایی، استاندارد سازی، عدالت محوری سرلوحه فعالیت‌ها و سیاستگذاری‌های سازمان سینمایی در دولت سیزدهم است، گفت: رعایت قوانین و آئین‌نامه‌ها اقدامی لازم برای تحقق این محورهاست که خوشبختانه خانواده سینما نسبت به آن التزام و حساسیت دارند و باید بین قاطبه سینماگران و آن عده قلیلی که به رعایت رویه‌های قانونی بی‌توجه هستند تفاوت قایل شد و این مساله تعهدی بر گردن سازمان سینمایی است.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها