تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۱/۲۷ - ۰۰:۵۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 51819

فاطمه عودباشی در جام جم نوشت :

وقتی مخاطب نام رضا ناجی را می شنود، ناخودآگاه به یاد لهجه شیرین او می افتد که با همین لهجه نقش های مختلفی را در فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی بازی کرده و مخاطب او را دوست داشته است.
ناجی با بازی در فیلم سینمایی «بچه های آسمان» در میان مخاطبان شناخته شد و از همان زمان تا به امروز در آثار مختلف نقش های متعددی را ایفا کرده است. او بازی در سریال های بوی خوش زندگی، از یاد رفته، موج و صخره و بیدار باش را در کارنامه دارد و با شروع امسال با مجموعه تلویزیونی «دیوار به دیوار» به کارگردانی سامان مقدم مهمان خانه ها شد که هنوز پخش این سریال ادامه دارد. او در این مجموعه نقش وکیل شوخ طبعی را بازی می کند که تلاش دارد شرایطی را برای کسانی فراهم کند که همه پول شان را برای خانه دار شدن پرداخت کرده اند، اما سرشان کلاه رفته است. همین بهانه ای شد تا با او درباره این مجموعه به گفت وگو بنشینیم.

آقای ناجی، شما در این مجموعه نقش یک وکیل را بازی می کنید، اما شخصیت این وکیل کمی دور از ذهن مخاطب است. او بیشتر از آنکه به فکر موکلش باشد به شاکیان کمک می کند، حتی در دادگاه، موکلش او را به رسمیت نمی شناسند و خطاب به او می گوید صحبت نکن و خودم حرف می زنم. نظرتان در این باره چیست؟
شخصیت این وکیل مثبت است و تلاش می کند واقعیت را بگوید و به دنبال کشف حقیقت است. به این فکر نمی کند که رضایت موکل اش را جلب کند، بلکه به فکر شاکیان پرونده است که پولشان را از دست داده اند.

یعنی این رفتارها دور از ذهن نیست؟
من نمونه چنین وکیل هایی را دیده ام که به دنبال واقعیت هستند. ما به عنوان بازیگر سعی می کنیم فیلمنامه ای که نوشته شده را اجرا کنیم.

این وکیل لحظات شیرینی هم دارد. خودتان هم پیشنهادی در راستای شیرین شدن این شخصیت داشته اید؟
وقتی من در یک اثری بازی می کنم، سعی دارم خودم را به کارگردان و فیلمنامه بسپارم و در مجموعه دیوار به دیوار هم این کار را انجام داده ام.

قبلا با سامان مقدم فیلم سینمایی «نهنگ عنبر» را کار کرده اید، کار با او چگونه است؟
بله، من نهنگ عنبر ۱ و ۲ را با سامان مقدم کار کرده ام که نهنگ عنبر ۲ بزودی اکران می شود. به نظرم مقدم یکی از بهترین کارگردانانی است که تا به حال با او کار کرده ام.

مجموعه دیوار به دیوار پر کاراکتر است. بازی کردن کنار فرهاد آئیش، رویا تیموریان، گوهر خیراندیش و… چه تجربه ای را برایتان رقم زده است؟
بازی با هر بازیگر یک تجربه خاص است و افتخار می کنم که در سریال دیوار به دیوار با بزرگان کار می کنم.

برای ایفای شخصیت وکیل ما به ازایی هم داشتید؟
من هر نقشی را که بازی می کنم، حتماً باید نمونه آن را ببینم، وگرنه کار نمی کنم. به همین دلیل قبلا وکیل هایی مثل این شخصیت را دیده بودم.

علاقه مند هستید بیشتر در تلویزیون بازی کنید یا سینما؟
تلویزیون مخاطب زیادی دارد، اما بیشتر دوست دارم حضورم در تلویزیون و سینما به اندازه باشد و مردم کمتر تصویرم را ببینند.

چرا؟
هر چه تصویر بازیگر کمتر دیده شود، مردم هنرپیشه را بیشتر دوست دارند. اگر زیاد از حد بازی کنیم مردم زده می شوند و پس می زنند. دوست دارم هر سال در یک سریال بازی کنم، نه این که از یک سریال در بیایم و سر سریال دیگری بروم. این طور کار کردن به درد بازیگر نمی خورد. البته این نظر من است. شاید یک بازیگر دیگر نظرش با من فرق کند.

حال شما تصور می کنید مخاطب از شما زده شده یا دوست دارد تصویرتان را ببیند؟
اتفاقا وقتی مردم در کوچه و خیابان من را می بینند، مرتب تاکید می کنند که آقای ناجی کجایی و چرا نیستی؟!

دوست دارید بیشتر چه نقش هایی را بازی کنید؟
من هم نقش های طنز بازی کرده ام هم جدی. اما نقش های تاریخی را خیلی دوست دارم که اتفاق نمی افتد.

مثلاً چه شخصیت های تاریخی ای را دوست دارید بازی کنید؟
وقتی پرویز پورحسینی نقش زکریای پیامبر را در مریم مقدس بازی کرده بود خیلی آن نقش را دوست داشتم. آرزو داشتم که ای کاش من این نقش را بازی می کردم. البته آقای پورحسینی به حدی بازی قشنگی در این کار داشت که همان زمان گفتم اگر قدرت مالی داشتم به عنوان جایزه برای آقای پورحسینی یک پیکان می خریدم. حیف که قدرت مالی نداشتم.

حالا چرا پیکان؟
خانم الان را نگاه نکن که قیمت ماشین بالاست. در آن زمان پیکان خیلی ارزشمند بود. معتقدم آقای پورحسینی افتخار ما در کشور است.

آیا تا به حال پیش آمده در نقشی بازی کنید اما بعد پشیمان شوید؟
من هم کار بلند کرده ام هم کوتاه، اما هیچ وقت کاری نکرده ام که پشیمان شوم. هر وقت قرار است نقشی را بازی کنم، حتماً درباره آن پرس وجو می کنم و همیشه در قالب نقش می روم. هیچ وقت جلوی دوربین بازی نمی کنم، بلکه با نقش زندگی می کنم.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها