تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۱۰:۳۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 21774

رضا کیانیان بازیگر شناخته شده سینمای ایران در آیین نکو داشت سید محمد بهشتی رییس پیشین بنیاد سینمایی فارابی،جهانی شدن سینمای ایران را مدیون وی دانست و گفت او مانند فرشته ای محافظ قطار سینمای متفکر ما بود و در زندگی شخصی هم یک معمار و سازنده بزرگ است.

به گزارش سینماسینما، شامگاه دیشب شمار قابل توجهی از سینماگران، معماران و اهل فرهنگ و ادب از جمله
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی ، وزیر راه و شهرسازی، رئیس موسسه اطلاعات، چند تن از اعضای شورای شهر ، میرجلال الدین کزازی استاد ادبیات فارسی ، طه هاشمی، مدیر پیشین موزه هنرهای معاصر و جمعی از سینما گران نظیر رضا کیانیان و مجید مجیدی برای نکوداشت سیدمحمد بهشتی در محل کتابخانه ملی گرد هم آمدند.
کیانیان در این آیین گفت : نه تنها سینمای ایران به سید محمد بهشتی مدیون است بلکه مردم ایران هم به او مدیون هستند چرا که سینمای نوین ایران که اکنون در جهان، بلندآوازه است پایه گذاری چون بهشتی داشته است.
این بازیگر سینما و تئاتر کشور اضافه کرد: سینمای اروپا و شرق آسیا در برابر هیمنه ی سینمای امریکا شکست خورد و سینمای هند در حال مقاومت است اما جریان سینمای ایران به عنوان یک جریان پذیرفته شده در سینمای جهان هنوز مغلوب سینمای امریکا نشده است.
کیانیان تاکید کرد: سینمای ایران هم سن و سال سینمای امریکا است و موزه سینما شاهد این قدمت است اما باید گفت که جریان متفکر کارگردانان موج نوی سینمای ایران که در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ آغازشده بود در معرض خطر بود.
وی ادامه داد: بعد از انقلاب، قبل از اینکه این گونه سینما در نطفه خفه شود خداوند فرشته ای به نام سیدمحمد بهشتی را فرستاد تا بنیاد سینمای فارابی را بسازد تا قطار سینمای متفکر ما ادامه مسیر دهد.
قطاری که تمام کارگردان هایی که بعد از انقلاب به وجود آمدند مثل مجید مجیدی که بیشترین جایزه های بین المللی را دارد سوار بر این قطار شدند.
کیانیان یاداورشد: سینمای ما فقط در سال گذشته ۳۷۴ جایزه بین المللی گرفته است. سینمای ایران را محمد بهشتی به جشنواره ها معرفی کرد و سینما ی ایران در یک کلام مدیون او است.
این مراسم به همت کانون معماران معاصر، کانون معماران و شهرسازان جوان و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
سید محمد بهشتی در حال حاضر رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است و پیش از این در حوزه های سینما و رسانه مسئولیت هایی از جمله ریاست بنیاد سینمایی فارابی را برعهده داشته است.

منبع:ایرنا

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها