تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۱۱/۰۸ - ۱۳:۰۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 168487

محمدصادق رنجکشان سرمایه‌گذار آثاری چون متری شیش و نیم، شنای پروانه، قاتل و وحشی، خون شد و … در گفتگوی اختصاصی با امیرعباس صباغ مجری و سردبیر برنامه سینمامعیار از شرایط امروز سینمای ایران و مصائب سرمایه گذاری در سینما گفت.

به گزارش سینماسینما، بخشهای مهم این اظهارات به شرح زیر است:

 

 • متاسفانه از سوی مدیران وزارت ارشاد هیچ استقبالی از سرمایه‌گذاران و حتی سرمایه در سینما نمی‌شود و به نظرم اگر اجازه ورود سرمایه‌گذاران به سینما را ندهیم دیگر شاهد ساخت آثار باکیفیت در سینما نخواهیم بود.
 •  تغییرات مدیریتی در وزارت ارشاد نیز تغییری در این نگاه حاکم بر سینما بوجود نیاورد و برایم سوال است در کنار جلسات دیدار با فیلمسازان و تهیه کنندگان و … چرا کسی به دنبال جذب سرمایه و دیدار با سرمایه‌گذاران نیست!؟ آن هم در شرایطی که همه می‌دانیم سرمایه‌گذار اگر سرمایه‌اش را در بخش‌های دیگری ببرد قطعا سود بیشتری خواهد کرد و با دور کردن سرمایه، سینمای ایران جهانی نخواهد شد و رشد نخواهد کرد.
 • بدون سرمایه هیچ فعالیتی به سرانجام نمی‌رسد و نیاز مبرم سینمای امروز ایران ورود سرمایه است تا شاهد ساخت فیلم خوب باشیم وگرنه فیلم بد را که همه بلدند بسازند!
 • در هر فعالیت اقتصادی ممکن است در مواردی هم شاهد فساد باشیم اما اینکه همه را به یک نگاه منفی ببینیم و با عناوین کلی و مبهم مانند پولشویی و پول کثیف همه را زبر سوال ببریم فقط سینما را به نابودی کشانده‌ایم!
 • آن‌هایی که از پول‌های کثیف می‌گویند ! اسم‌اش را هم بگویند! منظورتان چه کسی ست؟ رنجکشان؟ آقای x؟ آقای y؟ من به خودم اجازه نمی‌دهم راجع به سرمایه افراد اظهار نظر کنم و بجز روزهای اول حضورم در سینما (که چند روزنامه و سایت علیه من مطالبی منتشر کردند که با شکایت من یکی از سایت های بزرگ محکوم شد) کسی جرات اینکه به خلاف اتهامی به من وارد کند را ندارد و من هم با این افراد در این سال‌ها جنگیده ام و متوجه منظور حرف های کلی آن‌ها هستم!
 • بخشی از این افراد می‌خواهند اینگونه سرمایه‌گذار را تحت فشار قرار دهند که سرمایه شان را در اختیار آنها قرار دهد و عملا تهدید می کنند که باید با ما کار کنی وگرنه …
 • از فیلمسازان جوان و خوش فکری مانند سعید روستایی و محمدکاظم باید حمایت کرد و کمک‌شان کرد وگرنه مجبور به ترک وطن خواهند شد.
 • مدیر سینمایی آقای انتظامی سال گذشته از ما خواست که کاری ملی کنیم و شنای پروانه را برای رونق سینماها اکران کنیم و ما قبول کردیم اما از فیلم حمایتی نکردند و در حق ما ظلم شد.
 • حمید نعمت‌الله را دوست دارم و فاتل و وحشی هم فیلم خوبی ست اما اختلاف من با نعمت الله به همان موردی برمی‌گردد که امروز باعث توقیف فیلم شده است. من معتقد بودم تراشیدن سر بازیگر فیلم تاثیری در فیلم نمی‌گذارد و خشونتی که مدنظر فیلمساز است می تواند به شکل دیگری به نمایش درآید اما نعمت الله مصر بود که حتما کار به همین شکل باشد و می گفت مشکلی برای فیلم پیش نمی‌آید.
 • مسعود کیمیایی از سرمایه‌های سینمای ایران است که با افتخار خون شد را با او کار کردم.
 • در میان آثاری که سرمایه‌گذاران شان بودم در دو فیلم تمام کارها را خودم انجام دادم چون تهیه کننده اصلا سر کار دیگری بود و اصلا پشت صحنه فیلم نیامد و من از همان زمان تهیه کننده شدم.
 • قرار بود به عنوان تهیه کننده فیلم باب مارلی را با داود خیام در چابهار بسازیم و با بازیگران مطرحی هم قرار داد بستیم اما این همکاری میسر نشد و نتوانستیم با هم کار کنیم و این بهانه‌ای شده که مدیران ارشاد چوب لای چرخ من می‌گذارند! و در شرایطی که همه چیز آماده ساخت یک فیلم اجتماعی خیلی خوب و متفاوت توسط من و منوچهر هادی بود اما با ممانعت مدیران ارشاد صدور مجوز ساخت فیلم به سال آینده موکول شده و به من می‌گویند چون آن باب مارلی ساخته نشده باید چند ماه بگذرد تا بتوانی کار دیگری را شروع کنی! و من امیدوارم مسئولان ارشاد برای یکبار هم که شده ما را دعوت کرده و حرف های ما را بشنوند.
 • به همان اندازه‌ای که علاقه‌مند به کار با فیلمسازان جوان هستم، به دنبال حضور چهره‌های جدید بازیگری در سینما هم هستم و در این سه سالی که در تئاتر هستم چهره‌های مستعدی را انتخاب کرده‌ام که قطعا از حضورشان در فیلم هایی سینمایی که در آن حضور دارم استفاده خواهم کرد.

سینمامعیار با اجرا و سردبیری امیرعباس صباغ و تهیه کنندگی محمدجواد طالبی پنجشنبه ها ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۵:۴۰ بصورت زنده از رادیو گفتگو پخش می شود.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها