تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۴/۰۲ - ۱۵:۱۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 18736

احمدرضا درویش در مراسم اختتامیه جشنواره «گزارش یک نگرانی» از رییس جمهور درخواست کرد تا تمهیدی برای دیده شدن «رستاخیز» فراهم کند.

به گزارش سینماسینما، عصر روز گذشته سه شنبه اول تیر ماه مراسم اختتامیه دومین جشنواره «گزارش یک نگرانی» با تقدیر از کمال تبریزی، رضا کیانیان، احمدرضا درویش و معرفی برگزیدگان در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برگزار شد.

جواد رضویان : ۱۰ هزار اثر به جشنواره رسیده بود

جواد رضویان دبیر این جشنواره گفت: بیش از ۱۰ هزار عنوان اثر به جشنواره رسید که از این میان حدود ۱۰۰ عکس و ۳۰ عنوان فیلم برگزیده شد و به مرحله داوری رسید. امیدوارم این حرکت در سال‌های آینده تبدیل به یک عزم ملی شود و بتوانیم با برگزاری چنین جشنواره‌هایی به سمتی حرکت کنیم که مصرف آب  بهینه شود.

وزیر نیرو: ما هم اکنون در مرحله بحران کمبود آب هستیم

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو گفت: آب مساله حیات است و مسئولیت حفظ آب و منابع آن فقط برعهده یک وزارتخانه و دستگاه نیست بلکه موضوعی برای همه ماست. آب سرنوشت همه ما را تحت تاثیر قرار داده است اگر ۴۰ سال قبل هر ایرانی ۷ هزار مترمکعب آب تجدید شونده داشت امروز این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ متر رسیده و افزایش جمعیت، کاهش بارندگی و افزایش درجه حرارت زمین تاثیر مستقیمی بر میزان آب قابل مصرف داشته است.

وی با تاکید بر اینکه امروز منابع آب به شدت کاهش یافته است، بیان کرد: سازمان ملل اعلام کرده است هر کشوری که برای هر فرد کمتر از ۱۵۰۰ متر مکعب آب تجدید شونده، داشته باشد در مرحله بحران قرار دارد و ما امروز در این مرحله قرار گرفتیم و شرایط ما حتی با یک سال بارندگی بسیار خوب هم بهتر نمی‌شود.

وزیر نیرو با تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره و هنرمندانی که برای مصرف درست آب فرهنگسازی می کنند، گفت: متاسفانه ما عادات اسراف‌گرایانه بسیار بدی داریم در حالی که آب برایمان همیشه مقدس بوده است و باید به سمتی حرکت کنیم که این مایه حیات را درست مصرف کنیم.

تقدیر از رضا کیانیان، درویش و تبریزی

در ادامه برنامه رضا کیانیان به خاطر فعالیت‌های مداوم در حوزه محیط زیست و آب و حضور خودجوش و دغدغه‌مند در برنامه‌ها و کمپین‌های مردمی زیست‌محیطی و سلامت، تقدیر شد.

کیانیان بعد از دریافت تندیس و لوح خود گفت: خیلی خوشحالم که چنین جشنواره‌ای برگزار می‌شود و خیلی ناراحتم که وضعیت مصرف آب این گونه است.

وی خطاب به وزیر نیرو و مدیرعامل آبفا گفت: چرا باید در تهران برج‌هایی ساخته شود که در ساخت آنها از آب آشامیدنی استفاده می‌شود. باید یک نهضت امر به معروف و نهی از منکر برای مصرف درست آب راه‌اندازی شود و به مردم بگوید آب را کم مصرف کنند که در این میان نقش رسانه‌ها بسیار مهم است هرچند با وجود آنکه ما با بحران کمبود آب مواجه هستیم صداوسیما تبلیغ زیادی برای درست مصرف کردن آب انجام نمی‌دهد.

‌پرورش مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران در پاسخ به سوال کیانیان گفت: ما برای این مساله تدابیری اندیشیده‌ایم و به طور مثال کنتورهای کارتی را نصب کرده‌ایم اما دیدیم که باز هم تخلف می‌شود و پیمانکاران ساختمان از خانه همسایه‌ها آب مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند. به همین دلیل از شورای شهر تقاضا کردیم که طرحی را مصوب کند تا هر متر مکعب آبی که برای ساختمان‌سازی مصرف می‌شود چهار هزار تومان هزینه داشته باشد.

کمال تبریزی نیز که به دلیل ساخت فیلم «طعم شیرین خیال» و پاسداشت محیط زیست و آب تقدیر ‌شد، طی سخنانی گفت: فکر نمی‌کنم که این جایزه به من تعلق داشته باشد و قدر من به اندازه چنین جایزه‌ای باشد. فرهنگسازی در حوزه محیط زیست و توجه به مصرف آب بسیار مهم است و امیدواریم برگزاری چنین جشنواره‌هایی باعث شود همه مردم به بحران پیش ‌رو در بخش آب بیشتر توجه کنند و سعی کنیم آب را درست مصرف کنیم زیرا بحران آب زندگی ما و نسل آینده را تهدید می‌کند.

احمدرضا درویش کارگردان فیلم «رستاخیز» به عنوان فیلمساز برگزیده شرکت آب و فاضلاب استان تهران و وزارت نیرو تقدیر شد و طی سخنانی گفت: آب در فرهنگ ما نماد مهمی است و اصلی‌ترین عنصر مهمی که در زندگی ما وجود دارد آب است.

کارگردان فیلم «رستاخیز» با اشاره به اینکه این فیلم درباره امام حسین (ع) و روز عاشورا است، گفت: هرگاه ما از روز عاشورا یاد می‌کنیم یکی از مسائلی که به یاد ما می‌آید آب است. آرزوی من دیده شدن این فیلم توسط مردم است و از آنجایی که صدای من به رییس جمهور نمی‌رسد از جناب چیت‌چیان وزیر نیرو می خواهم که صدای من را به رییس جمهور برساند. وقتی صدای من به رییس جمهور نرسد وای به حال افراد دیگری که می‌خواهند حرفشان را به رییس جمهور بزنند.

درویش ادامه داد: از آقای روحانی می‌خواهم تمهیدی فراهم کنند که فیلم «رستاخیز» توسط مشتاقان آن دیده شود. هرچند همانطور که ساخته شدن این فیلم با مدد از اهل بیت و کمک عاشقان آن حضرت و مردمی که به امام حسین عشق می‌ورزند ساخته شد، امید من برای نمایش نیز به همین مردم و تدبیر آقای روحانی است و من امیدی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نمایش این فیلم ندارم.

نظری نماینده شرکت آب به عنوان حامی مالی و یکی از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: متاسفانه عدم توجه کافی به محیط زیست منجر به ایجاد معضلات فراوانی شده که نابودی جنگل‌ها به عنوان ریه‌های تنفسی و کمبود منابع آبی کشور از جمله این مشکلات است. ما همواره حامی محیط زیست بوده‌ایم و همکاری ما با این جشنواره به عنوان توجه به ایفای نقش خود در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است زیرا حفظ درختان و صیانت از فضای سبز به همراه نگهداشت منابع آبی در ایران از اهمیت فراوانی برخوردار است.

در ادامه از برگزیدگان بخش عکس و فیلم به شرح زیر تقدیر شد:

در بخش عکس به صورت ویژه از سوی هیات داوران لوح افتخار و تندیس جشنواره و مجموعه کاملی از لوازم کاهنده مصرف آب به همراه ۱۰ میلیون ریال وجه نقد به صابر قاضی، علیرضا دهقان، سیدمحسن سجادی اهدا شد.

همچنین داوران آثار عرفان سامان‌فر، سید صادق حسینی، رامین محمدی، هادی دهقان‌پور، داوود ایزدپناه تقدیر کردند و بدون ترتیب به هر کدام از آنها لوح تقدیر، تندیس جشنواره، مجموعه کامل لوازم کاهنده مصرف آب و مبلغ ۱۵ میلیون ریال وجه نقد به آنها اهدا شد.

در بخش فیلم هیات داوران به صورت ویژه با اهدای لوح افتخار تندیس جشنواره، مجموعه کامل لوازم کاهنده مصرف آب و مبلغ ۱۵ میلیون ریال از فرهاد عباس‌نژاد برای اثر سبک زندگی، میلاد آذرم‌نیا برای اثر سراب، ایمان بدری‌رمضانی برای اثر راهاب تقدیر کردند.

همچنین عرفان فرخی برای فیلم «لبخند آبی» مقام اول (۲۵ میلیون ریال جایزه)، علیرضا هنرمند برای فیلم «اکسیر زندگی» (۲۰ میلیون ریال جایزه) نفر دوم، سید علی کمالی محمره برای فیلم «روزی بهایش غیرقابل پرداخت می‌شود» (۱۵ میلیون ریال جایزه) به عنوان نفر سوم معرفی شدند و هرکدام لوح افتخار، تندیس جشنواره و مجموعه کامل لوازم کاهنده مصرف آب را دریافت کردند.

همچنین در این برنامه از فدراسیون کشتی به خاطر حمایت همه جانبه از موضوع آب و استفاده از پتانسیل ملی‌پوشان آزاد و فرنگی در جهت الگوبخشی و فرهنگسازی مصرف بهینه آب تقدیر شد.

 پیش از آغاز مراسم ضیافت افطار برگزار شد و نمایشگاه عکس های جشنواره با حضور وزیر نیرو و هنرمندان افتتاح شد.

در این مراسم افرادی همچون جواد رضویان، رضا کیانیان، کمال تبریزی، احمدرضا درویش، داریوش فرهنگ، علی نیک‌رفتار، ساعد نیکزاد، مجید رجبی‌معمار، علیرضا زرین دست، علیرضا امینی، مهرداد خوشبخت، عباس اکبری، مصطفی عزیزی، سیامک ادیب، مسعود سخایی، حافظ احمدی، داوود امیری، داوود خیام، روح‌انگیز شمس، عباس یاری، هوشنگ گل مکانی، محمدحسین لطیفی، مهدی دلخواسته، مدیران سازمان آب و فاضلاب استان تهران و وزارت نیرو و اهالی رسانه حضور داشتند.

دومین جشنواره «گزارش یک نگرانی» با (نگاه مردمی به بحران کمبود‌ در قالب فیلم و عکس) توسط آب و فاضلاب استان تهران و با همکاری شرکت آسان‌پرداخت برگزار شده است.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها