تاریخ انتشار:۱۳۹۴/۱۱/۱۳ - ۱۱:۳۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 10996

علی باقری و مهدی گنجیعلی باقری با استناد به آیین‌نامه جشنواره فیلم فجر، اهدای سیمرغ بلورین بهترین پوستر بخش مواد تبلیغاتی این جشنواره به فیلم مستند «من می‌خوام شاه بشم» را خلاف قانون ندانست.

به گزارش سینماسینما، وی ضمن ابراز خرسندی از دریافت این جایزه اظهار داشت: «خوشبختانه به مدد اکران آثار مستند در گروه هنر و تجربه، امسال این آثار نیز مورد ارزیابی داوران بخش مواد تبلیغاتی جشنواره فیلم فجر قرار گرفتند تا بخش تبلیغات سینمای مستند نیز دیده شود که این اتفاق خوبی است.»

باقری با اشاره به بحث تخلف آیین‌نامه‌ای جشنواره فجر که توسط برخی افراد و رسانه‌ها عنوان شد، تصریح کرد: «در آیین‌نامه جشنواره فجر ذکر شده که تمام آثار سینمایی اکران شده در سینماهای کشور می‌توانند در این بخش مورد داوری قرار بگیرند. واضح است که قید “آثار سینمایی” به معنای تمام فیلم‌های سینمای داستانی، مستند و انیمیشن است که در طول سال اکران شده‌اند. حال با توجه به این بند آیین‌نامه، کجا تخلف صورت گرفته است؟»

وی ادامه داد: «به اعتقاد من تخلف توسط کسانی صورت گرفته که ۳۳ سال مانع اکران سینمای مستند شدند. حال که امکان روی پرده رفتن فیلم‌های مستند فراهم شده و برای بهتر دیده شدن این آثار، پوستر چاپ افست و تیزر و… هم طراحی و ساخته می‌شوند، پس فیلم‌های مستند نیز باید هم‌پای آثار داستانی دیده شوند و مورد توجه و ارزیابی قرار بگیرند.»

برنده سیمرغ بلورین بهترین پوستر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، با تاکید بر اهمیت دو چندان این جایزه عنوان کرد: «هر آنچه از دریچه‌ی لنز دوربین می‌گذرد و قابلیت اکران پیدا می‌کند، نامش سینماست. جالب است! برخی سایت‌ها که این جایزه را خلاف آیین‌نامه‌ی جشنواره عنوان کردند، خودشان تخلف بزرگی کرده‌اند؛ چرا که بدون داشتن دانش سینمایی، مجوز سایت سینمایی گرفته‌اند!»

باقری با بیان اینکه تاکنون طراحی پوستر چند فیلم سینمایی با پروداکشن قوی را نیز بر عهده داشته، خاطرنشان کرد: «خوشحالم که سیمرغ طراحی پوستر جشنواره فجر را بخاطر فیلم مستند «من می‌خوام شاه بشم» به خانه بردم. به نظر من پوسترهای سینمای مستند با ایده‌های بکرشان می‌توانند طرح‌های یکسویه سینمای داستانی را نجات دهند. کارگردان و تهیه‌کننده سینمای مستند شعور مخاطب را به بازی نمی‌گیرند و نگاه باز و خلاقانه‌ای در پروسه تولید اثرشان دارند. به همین دلیل دست طراح پوستر هم باز است.»

* گفتنی است که مستند بلند «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی و تهیه‌کنندگی سحر رضوی، از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که طی یکسال گذشته، جوایز بسیاری را بدست آورده است. این فیلم در سی و سومین جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت و توانست سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی فیلم مستند را از آن مهدی گنجی کند. همچنین چندی پیش «من می‌خوام شاه بشم» در گروه سینماهای هنر و تجربه نیز اکران عمومی شد.

مهدی گنجی با این فیلم، جایزه ویژه هیات داوران پانزدهمین دوره جشنواره مستند «فلاهرتیانا» روسیه، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم‌های ایرانی «سانفرانسیسکو»، جایزه ویژه تماشاگران جشنواره مستند «چاگرین» آمریکا و جایزه بهترین فیلم جشنواره ایرانیان «پراگ» جمهوری چک را بدست آورده است. ضمن اینکه مستند «من می‌خوام شاه بشم» در جشنواره‌های معتبر مستند «ایدفا» هلند، «مونیخ» آلمان، «پلانت داک» ورشو لهستان، «شفیلد» انگلستان، «زوریخ» سوئیس، سیلور داکس و میلینیوم هم به نمایش درآمده و فینالیست جایزه مستند ۲۰۱۵ شبکه TRT ترکیه بوده است. این فیلم از ۳۰ بهمن در جشنواره «بیگ‌اسکای» Big Sky آمریکا هم روی پرده می‌رود.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها