تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۸/۱۳ - ۱۵:۳۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 71237

این روزها همچنان خبری از برنامه تلویزیونی «هفت» نیست و همین مسئله به شایعه تعطیلی این برنامه دامن زده است.

به گزارش سینما سینما ،عملکرد مجری و منتقد قبلی این برنامه رمقی برای مخاطبان این برنامه نگذاشت و شاید همین ها سبب شد مسئولان شبکه سه در انتخاب مجری جدید با احتیاط گام بردارند. پیش از این نام افرادی مانند علیرضا رئیسیان، رسول صدرعاملی، حسن حسینی، اکبر نبوی، محمد خزاعی، مهدی کرم پور، فرزاد حسنی، هادی مقدم دوست و چندین سینماگر جوان که تجربه اجرای تلویزیونی ندارند، به عنوان گزینه های نشستن روی صندلی هفت مطرح شده و قرار بود ٢۴ شهریور چهره اصلی هفت معرفی شود؛ بااین حال ٢۴ شهریور فرارسید و نه تنها تکلیف مجری هفت که اساسا تکلیف خود برنامه هم مشخص نشد. به اعتقاد برخی، چهره های معتبری که سال هاست در نشریات تخصصی قلم زده اند و نظرات منفی و مثبتشان برحسب معیارهای سینمایی است و نه کسب تامین منافع جناحی- سیاسی، بهترین گزینه برای تصدی اجرای هفت هستند؛ هرچند عده ای دیگر توانایی های فردی مجری، دانش و احاطه او به حوزه مورد بحث و بی طرفی را مهم ترین ویژگی یک مجری مناسب می دانند. اوایل شهریور، مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما درباره جزئیات پخش سری جدید «هفت»، گفت: «مجری کارشناس این برنامه انتخاب شده است و در حال حاضر در حال پیش تولید، پژوهش و تحقیق برای آماده سازی هستیم». مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما پیش از این به ایسنا گفته بود، برنامه «هفت» در حال طراحی و ساخت دکور است و کارشناس مجری سری جدید برنامه نیز هم زمان با پخش معرفی خواهد شد؛ بااین حال از زمان آن اظهارات بیش از دو ماه گذشته و سکوت دست اندرکاران سیما درباره این برنامه شائبه تعطیلی آن را قوت بخشیده است.

هفت ِ جیرانی
پاییز ٨٨ بود که نخستین بار ساخت برنامه ای با محوریت بررسی مسائل روز سینمای ایران مطرح شد؛ پیشنهادی که از سوی علاقه مندان سینما با استقبال خوبی مواجه شد؛ اینکه بالاخره حوزه سینما نیز جایی در رسانه ملی پیدا کرد تا بتوان مشکلات و مسائل این حوزه را در آن مطرح کرد و اهالی سینما تریبونی برای صحبت کردن داشته باشند.
فریدون جیرانی با تمامی مخالفت ها و موافقت هایی که برای حضورش در این برنامه وجود داشت، در مقام سردبیر و مجری این برنامه بسیاری از مباحث پرچالش سینمای ایران را هدایت کرد. با وجود تمامی مشکلات و فشاری که روی دوش جیرانی و گروهش سنگینی می کرد، عزت الله ضرغامی، رئیس اسبق رسانه ملی، بود که به گفته سازندگانش تمام قد پشت برنامه ایستاد. با تمام اینها «هفت» با اجرای جیرانی بعد از سه سال از آغاز پخش متوقف و اعلام شد شخص دیگری اجرای برنامه را ادامه خواهد داد.
آن زمان فضل الله شریعت پناهی، مدیر وقت گروه اجتماعی شبکه سه، افزایش انتقاد رسانه ها از اظهارات جیرانی در برنامه های منتهی به آن تاریخ و تذکر چندباره مدیران صداوسیمای ایران را دلیل توقف برنامه عنوان کرد و ظاهرا عزت الله ضرغامی هم میلی به حضور جیرانی در این برنامه نداشت. بعد از خداحافظی گروه فریدون جیرانی از این برنامه، گزینه های بسیاری برای اجرای فصل دوم برنامه «هفت» پیشنهاد شد که در نهایت محمود گبرلو اجرای برنامه را برعهده گرفت.
گبرلو تا پیش ازاین با سابقه مطبوعاتی و نقدنویسی در میان اهالی سینما شناخته شده بود. حضور گبرلو و اجرای برنامه هفت و چالشی بودن آن برای مخاطبان این برنامه جای پرسش بود. تقریبا زمان زیادی سپری شد تا گبرلو توانست خود را در مقام مجری برنامه تثبیت کند؛ هرچند انتقادهایی از این دست که گبرلو در هدایت بحث های چالشی خیلی موفق نیست یا محافظه کاری زیادی در گفته هایش وجود دارد، ازجمله اتهام هایی بود که از سوی برخی از اهالی سینما و منتقدان درباره اجرای او مطرح شده بود.

 «افخمی» با هفت چه کرد؟
برنامه «هفت» در دوران فریدون جیرانی توانست جای خود را بین هنرمندان و اهالی سینما باز کند. پس از آن در دوران محمود گبرلو هرچند این برنامه قدری افول کرد، اما همچنان درصدی از اهالی سینما مخاطب آن بودند. هفت پس از گبرلو به بهروز افخمی سپرده شد. کم رمق ترین دوره برنامه «هفت» در دوران حضور افخمی در این برنامه بود. افخمی جنجالی ترین برنامه ها را روی آنتن برد؛ تا آنجا که «هفت» به جای کمک به سینما، به وبال گردن سینمای ایران تبدیل شد و بسیاری از سینماگران که میهمان برنامه «هفت» در دوره های پیشین بودند، در دوره حضور افخمی در این برنامه و به ویژه در سال دوم این حضور، حتی حاضر به گفت وگو با خبرنگار «هفت» در حاشیه مراسم های سینمایی نشدند.
«هفت»، هم زمان با اظهارات تند و گاه هنجارشکن منتقدِ ثابتش، مسعود فراستی، واکنش و اعتراض فیلم سازان و اهالی سینما را برانگیخته است. همواره سخنان فراستی هنگام نقد فیلم ها با چاشنی واژگانی نامانوس در رده دشنام و اصطلاحات جاهلی همراه بوده که گاهی حیرت مخاطبان را در پی داشته است. چنین اشاراتی بیش از هر چیز ادبیات سیاسی دوران احمدی نژاد را تداعی می کرد. «هفت» البته پیش از آن هم با الفاظ خاص فراستی حاشیه ساز شده بود. نخستین واژه نامتعارف و هتاکانه به اکران فیلم «جرم» مسعود کیمیایی برمی گردد که البته آن زمان مجری برنامه، فریدون جیرانی بود. بعد از آن برنامه، طرفداران کیمیایی و منتقدان و سینماگران به فراستی حمله کردند، ولی هیچ کدام از این سرزنش ها و اعتراض ها افاقه نکرد و فراستی به حرکت خود ادامه داد. مدتی بعد، جیرانی از «هفت» رفت و محمود گبرلو آمد. چند صباح بعد گبرلو هم رفت تا دست آخر بهروز افخمی آمد و ماندنی شد. به نظر می رسید افخمی و فراستی در نقاط و گلوگاه هایی هم نظرند و در این مسیر فیلم ها ی فیلم سازان ایرانی را با واژگانی مانند «درنیامده»، «جعلی»، «سیا ه نما»، «جشنواره پسند» و… می نواختند، اما داستان زمانی به مرحله خطرناک خود رسید که واژه «دیاثت فرهنگی» برای توصیف فیلم «دونده زمین»، به کارگردانی کمال تبریزی به کار برده شد. این فیلم که نقدی بر دوره رئیس جمهور قبلی کشور بود، توجه این منتقد را جلب نکرد و به این ترتیب تبریزی متصف به عمل «دیاثت فرهنگی» شد. عبدالحسین برزیده، اصغر فرهادی و دیگران به این رفتار واکنش منفی نشان دادند؛ مثلا منتقدی گفت فراستی باید مطابق قانون جزای اسلامی «حد» بخورد. دیگری اعتقاد داشت او مامور است و معذور و چاره ای جز زمین زدن سینمای ایران ندارد! کمال تبریزی هم در گفت وگویی تصویری با فریدون جیرانی، در برنامه اینترنتی «فیلم‎نت» فراستی را تقبیح کرد و او را «شعبان بی مخ» عرصه فرهنگ نامید و ضمنا در اعتراض به نشان ندادن واکنش درخور مدیران تلویزیون به گردانندگان برنامه، در عملی اعتراضی گفت ادامه تصویربرداری سریال «سرزمین کهن» را متوقف خواهد کرد. فراستی هم فورا پاسخ داد: «به خاطر تعطیلی کار حتما باید عزای عمومی اعلام کنیم!؟» افخمی هم جواب تندوتیزی به تبریزی داد و گفت: «مگر ما چه کرده ایم که می خواهی به هر قیمت که باشد خفقان بگیریم؟ تو اگر رئیس جمهور می شدی چه بلایی سرمان می آوردی؟ لابد دستور صادر می کردی که ما را بگیرند و به زندان بیندازند؟» و مدیر شبکه سه هم در حمایت از برنامه «هفت» معتقد بود به کسی توهین نشده و تبریزی را به مناظره دعوت کرد. فقط اظهارنظر میرکریمی بدون جواب باقی مانده بود که فراستی به سوال «شرق» مبنی بر اینکه واکنشتان نسبت به سخنان مدیرعامل خانه سینما که گفته «قرار بود صداوسیما دانشگاه باشد» چیست، چنین پاسخ داد: «قبول است که صداوسیما باید دانشگاه باشد. نکته ای که گفتم بیرون از دانشگاه نیست. جمله عالم بزرگ مملکت، آیت الله جوادی آملی، است. «دیاثت فرهنگی» به جمله «دیاثت سیاسی- اقتصادی» آقای جوادی آملی برمی گردد و معنای بسیار عمیقی دارد و مثل تفکر پیش پاافتاده این دوستان نیست. آقایان اگر معنای این جمله را برنمی تابند، مشکل خودشان است».

سایت مشرق چه می گوید؟
این روزها در حالی ادامه تولید برنامه سینمایی «هفت» در هاله ای از ابهام قرار دارد که برخی سایت ها به گمانه زنی ها درباره بازگشایی یا تعطیلی این برنامه پرداخته اند. درهمین حال سایت «مشرق» مدعی شد کلید بازگشایی و تولید دوباره این برنامه در دست «محمدمهدی حیدریان» در مقام ریاست سازمان سینمایی است. بنا بر ادعای این سایت اصولگرا، «حیدریان در تعاملاتی که با مدیران رده بالای سازمان صداوسیما داشته، توانسته با انتصاب مدیران رده بالای سازمان در شورای پروانه نمایش، اتاق کنترل برنامه های سینمایی و از جمله برنامه «هفت» را در دست بگیرد و تولید و پخش برنامه هایی را با محوریت تحلیل و بررسی سینمای ایران به زمانی دیگر موکول کند تا از اوضاع توفانی و ناآرام حال سینمای کشور جان سالم به در برد».ماه هاست که برنامه تلویزیونی «هفت» روی آنتن شبکه سه سیما نمی رود؛ برنامه ای که به نظر بسیاری از اهالی سینما حتی وجود کم رمق آن بهتر از نبودنش است.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها