تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۳/۱۴ - ۱۲:۵۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 57021

مستند شام آخرمستند «شام آخر» با موضوع مسیحیان سوریه که درگیر جنگ‌های منطقه شده‌اند در خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید.به گزارش سینماسینما، مستند «شام آخر» فیلمی است درباره مسحیان سوریه؛اقلیتی در سوریه که حضورشان قدمت چند هزار ساله دارد و با ورود اسلام سالیان سال همزیستی مسالمت‌آمیزی هم داشته‌اند اما حالا دستخوش وحشیانه‌ترین رفتارها از جانب عده‌ای شده اند که آنها نیز خود را مسلمان می‌خوانند.

پس از شروع اختلافات و درگیری‌ها در سوریه آتش جنگ، پیروان این دین را نیز در برمی‌گیرد و صلح و آرامش از زندگی ایشان می‌رود. “جرمانا” محله‌ای است مسیحی نشین در دمشق که مردمانش دوشادوش بقیه اقوام و مسلمانان به دفاع از کشورشان پرداخته و شهیدان بسیاری داده‌اند اما در این میان “معلولا” روستایی که در ۶۰ کیلومتری جنوب دمشق واقع شده، داستان‌هایی شنیدنی دارد.

این روستا یکی از چهار روستایی است که همچنان به زبان آرامی در آن صحبت می شود. این روستا با قدمتی ۷ هزار ساله، نمونه‌ای مثال زدنی از همزیستی مسلمان و مسیحی بوده که حالا مسیحیانش حرف‌هایی برای گفتن دارند. روستایی با معماری بسیار زیبا و خانه‌هایی غارمانند در دل کوه و دِیر قدیسه تقلا که هر ساله زیارتگاه مردمان بیشماری است. این روستا در جریان درگیری‌ها مورد هجوم نیروهای جبهه النصره قرار می‌گیرد و آنان پس از به آتش کشیدن روستا، ۱۲ راهبه را از دیر قدیسه تقلا ربوده و به جایی ناشناخته برده و… .

شام آخر ساخته محمد قانع فرد که به صورت مستقل تولید شده سعی دارد اندکی از مظلومیت پیروان دین مسیح را در سوریه نشان دهد.

این فیلم ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه ۱۶ خردادماه ۹۶ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران با حضور کارگردان اثر همراه با نقد و بررسی به نمایش درمی‌آید و تماشای آن هم برای عموم آزاد و رایگان است.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها