تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۲:۴۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 38276

شمس لنگرودیسینماسینما، علی پاکزاد – شمس لنگرودی معتقد است سینمای شاعرانه نیاز به المان‌هایی دارد که اکنون در افراد و جامعه ما دیده نمی‌شود. او سینمای عباس کیارستمی را شاعرانه‌ترین سینمای ایران می‌داند.

به گزارش سینماسینما،شمس لنگرودی یکی از شاعران برجسته است که اکنون سراغ بازیگری آمده است. او این روزها در حال بازی در «دوباره زندگی» به کارگردانی رضا فهیمی است. «احتمال باران اسیدی» از مهمترین تجربیات شمس لنگرودی در سینما بوده است.

شمس لنگرودی در گفت‌وگو با سینماسینما، درباره ارتباط بین شعر و سینما گفت: «شعر را باید ریشه تمام هنرها بدانیم. شعر این قدرت را دارد که روی سایر حوزه‌های هنری تاثیر بگذارد. اما در موسیقی یا هنرهای تجسمی چنین تاثیرگذاری دیده نمی‌شود. البته باید بگویم که جایگاه شعر در عصر حاضر مطلوب نیست و آن ارزش گذشته را از دست داده است. اگر بخواهیم درباره سینما و شعر صحبت کنیم باید اشاره‌ای به سینمای شاعرانه داشته باشیم در این نوع سینما پیوندی عمیق بین این دو هنر نظاره می‌کنیم. معتقدم که چنین سینمایی در ایران وجود ندارد و برای خلق این سینما نیاز به المانهایی است که اکنون کمیاب هستند. فیلمبرداری در شب‌های زمستانی و مه آلود بیانگر سینمای شاعرانه نیست. سینمای شاعرانه باید زبان استعاری داشته باشد و جوهره شعر، تا سینمایی شاعرانه خلق شود.»

او ادامه داد: «سینمای شاعرانه بسیار دشوار است به همان اندازه که کار در سینمای طنز مشکل است. اکنون مشاهده می‌کنیم فیلم‌هایی با مضمون شعر و طنز ساخته می‌شود. اما به حدی این آثار سخیف هستند که نمی‌توان به آنها پرداخت. کارگردانی می‌تواند سینمای شاعرانه خلق کند که جوهر و استعداد این دو حوزه را با هم داشته باشد. برای مثال آقای کیارستمی یک شاعر فوق‌العاده و یک فیلمساز درجه یک بود. مانند او دیگر نخواهیم داشت. خود آقای کیارستمی در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود که از شعرهای احمدرضا احمدی در ساخت فیلم‌هایش تاثیر می‌گیرد.»

لنگرودی اضافه کرد: «یکی از آفت‌هایی که این روزها بازیگران ما به آن دچار هستند، ارائه بازی‌های یکنواخت و تکراری است. به شخصه مایل هستم که در فیلم‌ها نقش‌های متفاوتی داشته باشم و تجربیات جدیدی کسب کنم. به هیچ عنوان مایل نیستم که در سینما نقش شاعر یا نویسنده را بازی کنم.»

بازیگر فیلم «دوباره زندگی» ادامه داد: «همکاری با رضا فهیمی تجربه‌ای خوبی بود. فهیمی اعتقاد داشت که بازی من باید دچار تغییراتی شود و تفاوت عمده‌ای نسبت به بازی در فیلم «احتمال باران اسیدی» داشته باشد. من هم مایل هستم که در بازیگری نقش‌های مختلفی را از خودم ارائه دهم. یکی از نکاتی که امروز در بازیگری به من کمک می‌کند، حضور در کلاس‌های بازیگری «آناهیتا» بود که امروز نتیجه آن را می‌بینم.»

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها