تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۰۹:۱۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 86419

کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس عصر دیروز میزبان اعضای انجمن صنفی مستندسازان خانه سینمای ایران بود که در این نشست مسائل و معضلات مختلفی از سوی مستندسازان به نمایندگان مجلس منتقل شد.

به گزارش سینماسینما، کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عصر دیروز (یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ماه) با اعضای انجمن صنفی مستندسازان خانه سینمای ایران نشستی برگزار کردند  و در این نشست به بیان مسائل مختلف و مشکلات پیرامون حوزه مستندسازی در کشور پرداختند.

در این نشست ابتدا مستندسازان به بیان برخی از مشکلات و مسائل خود پرداختند که اهم آن‌ها شامل تشکیل صندوق حمایت از مستندسازان، بیمه خدمات درمانی همه اعضا، تشکیل صندوق حمایت از هنرمندان بازنشسته، حمایت مادی و معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مستندسازان و توزیع عادلانه بودجه مرکز گسترش فیلم مستند و تجربی میان مستندسازان و تسهیل در صدور مجوزها برای ساخت آثار مستند بود.

شاهسواری: سینمای مستند چشم و چراغ سینمای ایران است

پس از سخنان مستندسازان، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در این نشست با اشاره به اینکه خانه سینما امروز وضعیت ویژه‌ای را پشت سر گذاشته است، گفت: بخش عمده‌ای از اصناف خانه سینما مراحل ثبت قانونی خود را گذراند‌ه‌ است و ۱۸ صنف از ۳۲ صنف این مجموعه مجوز دارند و مابقی نیز در حال اخذ مجوز هستند.

شاهسواری گفت: انتخابات بعدی خانه سینما قطعاً به شکل صنفی خواهد بود و از حالت فعلی خارج خواهد شد.

مدیرعامل خانه سینما، سینمای مستند را بخش مهم و چشم و چراغ سینمای کشور دانست و عنوان کرد: این سینما با توجه به اینکه حرف خود را صریح و مستقیم می‌زند ممکن است برای برخی از شنوندگان و بینندگان خوشایند نباشد ولی باید ذهنیت احتمالا منفی نسبت به این سینما در میان مدیران و مسئولان جامعه از طریق همین جلسات و گفتمان‌ها از بین برود.

وی با بیان اینکه امروز بزرگترین سفارش‌دهنده در سینمای مستند دنیا، مراکز علمی، حاکمیت و دولت است و بزرگترین بازار که به شدت نیز تخصصی شده است تلویزیون‌ها هستند، تصریح کرد: متأسفانه مستندسازانمان همزمان از هر دوی این مسائل محروم هستند.

شاهسواری با یادآوری اینکه خطر اصلی در سینمای مستند ورود افراد غیرمتخصص به این حوزه است، خواستار قانونمند شدن این حوزه و جلوگیری از افراد غیرمتبط به ویژه روابط عمومی‌ها به این صنعت شد.

قاضی‌زاده هاشمی: ماهیت سینمای مستند، سینمایی مستقل و شریف  است.

در ادامه این جلسه احسان قاضی زاده هاشمی با اشاره به دغدغه‌های گفته شده از سوی مستندسازان در این نشست، عنوان کرد: کمیسیون فرهنگی وظیفه تدوین بودجه کل وزارت ارشاد را بر عهده دارد و اینکه بر نحوه هزینه‌کرد این بودجه چگونه نظارت کند، اینکه مجلس بخواهد وزارت ارشاد را الزام کند بودجه‌ای را به گروهی بدهد و یا به صنفی ندهد از وظایف مجلس نیست لذا نمایندگان به این مسائل جزئی ورود نمی‌کنند.

وی با یادآوری اینکه بودجه سازمان سینمایی افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: باید شرایط طوری رقم بخورد که این بودجه در اختیار بخش مستند نیز قرار گیرد و این بخش از این بودجه منتفع گردد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ماهیت سینمای مستند، سینمای مستقل است و اینکه با قانونی بخواهیم دستگاه‌ها و روابط عمومی‌ها را ملزم به سفارش دادن به مستندسازان کنیم، شرافت کار مستند و استقلال آن را از بین می‌برد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: باید وضعیت بازاریابی سینما مستند به صورتی تقویت شود که صدا و سیما و دستگاه‌های دولتی برای خرید آثار به سراغ سینماگران مستند بیایند و اینکه انتظار داشته باشیم قبل از تولید آثار از فیلم مستند شما حمایت شود، انتظاری است که در هیچ یک از حوزه‌های دیگر مثل حوزه کتاب برآورده نشده است.

طباطبایی‌نژاد: سینمای مستند باید چرخه اقتصادی خود را بازتعریف کند

در ادامه این نشست سیدصادق طباطبایی نژاد نایب رئیس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه سینمای مستند مخاطب خاص و جدی خود را دارد که البته این مخاطب عمومیت ندارد، گفت: حوزه فیلم مستند باید چرخه اقتصادی خودش را پیدا و تعریف کند و از این طریق بتواند افراد درگیر با این حوزه را به لحاظ معیشتی تأمین کند.

وی ثبت انجمن صنفی مستندسازان ایران را یک اقدام بسیار مثبت دانست و ادامه داد: این اقدام در حوزه صنفی کار بسیار مثبتی است که باید ادامه یابد.

سعیدی: ردیف اعتباری تشکیل صندوق حمایت از مستندسازان در دستور کار مجلس

همچنین محمداسماعیل سعیدی یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی نیز در این نشست با ارائه پیشنهاداتی کاربردی، عنوان کرد: حداقل اعتبار مورد نیاز برای تشکیل صندوق حمایتی از مستندسازان باید از سوی انجمن صنفی به کمیسیون ارائه شود تا کمیسیون از وزارت ارشاد این موضوع را مطالبه کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: چنانچه امسال نتوانیم بودجه‌ای برای صندوق حمایت از مستندسازان از بودجه‌های موجود وزارت ارشاد گردآوری کنیم این ردیف بودجه را باید در آذرماه سال جاری در بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه بیمه هنرمندان نیز مجلس شورای اسلامی مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان در بودجه سال ۹۷ در نظر گرفت که باید مشخص شود چند درصد از این رقم صرف بیمه مستندسازان شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که باید به صورت کلان پیگیری شود این است که چه الزامی وجود دارد پژوهش‌های دانشگاهی و پژوهش‌های مورد نیاز دستگاه‌های مختلف به صورت مکتوب باشد، هیچ آیه‌ای نازل نشده است که این پژوهش‌ها در متون چند صد صفحه‌ای انجام شود و دست آخر نیز خاک بخورد، می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت مستندسازان پژوهش‌ها را به صورت فیلم تدوین و تهیه کنیم چرا که تأثیرگذاری آن نیز بسیار بیشتر است.

مازنی: وظیفه هنر بزرگنمایی مسائل و معضلات اجتماعی پیش از تبدیل شدن آن بحران است

در پایان این نشست رئیس کمیته فرهنگ و هنر رسانه احمد مازنی در جمع بندی نشست اعضای کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با انجمن مستندسازان خانه سینمای ایران، گفت: بهتر است انجمن برای عملیاتی شدن خواسته‌های خود موارد مطروحه در نشست امروز را به صورت گزارشی به کمیسیون ارائه دهد تا این موارد در نشستی دیگر در حضور نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما پیگیری شود.

وی با بیان اینکه کار مستند و اثر مستند باید دارای تعریف مشخصی باشد، عنوان کرد: به طور کلی وظیفه هنر بزرگنمایی مسائل و معضلات اجتماعی است تا این مسائل به چشم مردم و نخبگان بیاید و از ایجاد یک فروپاشی و بحران اجتماعی جلوگیری کند به همین دلیل نباید بیان واقعیت‌ها که بعضاً تلخ هستند نیز از دریچه دید یک مستندساز ناخوشایند باشد.

رئیس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس بر قانونمند شدن فضای کار مستند تأکید و اضافه کرد: نباید اجازه داد کار مستند که یک کار تخصصی است با حضور افراد غیرمتخصص مانند روابط‌عمومی‌ها دچار خدشه شود و در این زمینه می‌توانیم با همکاری شما پیش‌نویس قانونی برای جلوگیری از حضور افراد غیرمتخصص در این عرصه تهیه و تدوین کنیم.

لازم به ذکر است که در این نشست محسن استادعلی، محمد کارت، محسن خان جهانی، پژمان مظاهری پور، مهدی باقری، رایا نصیری، حسن نقاشی، حسین ریگی، محسن رمضان زاده، آذر محرابی، مریم حق پناه و رئیس انجمن صنفی محمد طهامی نژاد حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها