تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۱۱ - ۱۲:۴۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 95439

آیین تشییع پیکر عطا الله صفرپور پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون کشور و استان گلستان در زادگاهش شهر گرگان برگزار شد.

به گزارش سینماسینما، آیین تشییع پیکر عطا الله صفرپور که از آخرین بازماندگان سیاه ‌بازی ایران به شمار می آمد، صبح امروز۱۱ شهریور ماه با حضور مردم و جامعه فرهنگ و هنر و رسانه در مقابل تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

عادله کشمیری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در این مراسم اظهار کرد: ما که همیشه برای تماشای او به صحنه می‌آمدیم، امروز برای دیدن آخرین بازی او در سکوتی که زاییده اندوه است، گرد هم آمدیم. این هنرمند گاه آنچنان ما را می‌خنداند که اشک از چشمان‌مان جاری می شد، جای خالی او بر صحنه سنگین است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با اشاره به اینکه هنر بهترین رساله برای انتقال مفاهیم است، گفت: او اولین هنرمند گلستان بود که تئاتر را در خدمت سازندگی و کشاورزی به کار گرفت. صفر پور در هشت سال دفاع مقدس نیز در جبهه‌ها حاضر شد و با گروه نمایشش برای ۵۰ هزار رزمنده نمایش اجرا کرد.

کشمیری بیان کرد: امروز گرگان و گلستان فقدان یکی از فرزندان هنرمند، ‌نیک اندیش و نیک رفتار خود را به سوگ می‌نشیند. فقدان او، ضایعه بزرگ همانند بزرگی او در هنر تئاتر، خوب زیستن و مهربان بودن است.

عطاالله صفرپور از کودکی به همرا پدر تماشاگر نمایش‌های روحوضی بود و از همانجا شوق صحنه در دل او پا گرفت و از ۸ سالگی برای اولین بار روی صحنه رفت. سیاه بازی که شیوه سنتی بود را برگزید. وی از جمله هنرمندان پایه گذار نمایش در گلستان بود که از ۱۵ سالگی با تلاش تماشاخانه را به پا کرد و در میدانچه های پاسرو و میخچه گران و محلات گرگان برای مردم تئاتر اجرا کرد.

صفرپور در ادامه فعالیت‌های خود در میان کشاورزان رفت و با ساخت و بازی در نمایش‌ های رادیویی، فرهنگ‌ سازی در عرصه‌ های کشاورزی و مصرف آب را دنبال کرد. بازی در فیلم های «ابر و آفتاب» و «دختری به نام تندر» و در سریال ‌های «رسم عاشقی»، «شمشادخان»، «گلشیفته» و «پایتخت ۴» از جمله آثار این هنرمند است.

وی صبح روز گذشته پس از سپری کردن چند ماه بیماری در سن ۷۳ سالگی از دنیا رفت. پیکر این هنرمند در امام زاده عبدالله گرگان به خاک سپرده شد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها