تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۶/۲۴ - ۱۲:۳۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 66236
چند روزی است از آغاز اجرای طرح نیم‌بهاء شدن بلیت سینماها در سراسر کشور می‌گذرد و برخی سینماداران که این طرح را با موفقیت و استقبال خوب مردم همراه می‌کنند، در عین حال تاکید دارند که هنوز تبلیغات مناسبی در راستای اجرای این طرح صورت نگرفته است.

به گزارش سینماسینما، با توجه به اینکه بلیت سینماها از ۱۹ شهریورماه جاری به مناسبت روز ملی سینما و هفته دفاع مقدس به مدت ۲۰ روز به صورت نیم بهاء در سراسر کشور عرضه می‌شود، در گفت‌وگویی با بعضی از سینماداران و مدیران دفاتر پخش فیلم‌های سینمایی نظارت آن‌ها را درباره این طرح جویا شده‌ایم.

هنوز مخاطبان به این طرح هجوم نیاورده‌اند

علی سرتیپی مدیرعامل «فیلیمیران» در گفت‌وگویی بیان کرد: با اجرا شدن طرح نیم بهای بلیت‌های سینما، آمار تعداد مخاطبان نسبت به گذشته بیش از دو برابر شده اما آمار قیمت فروش فیلم‌ها تغییری نداشته است و امیدواریم این طرح بر روی مجموعه فروش فیلم‌ها هم تاثیر گذار باشد.

سرتیپی با اشاره به بازخورد مخاطبان از طرح نیم بها شدن بلیت سینما در چند روز سپری شده، اظهار کرد: خوشبختانه مخاطبان از این طرح استقبال خوبی داشته‌اند اما هنوز آن اتفاق مورد انتظار نیفتاده و مخاطبان به این طرح هجوم نیاورده‌اند.

او خاطرنشان کرد: هم اکنون شرایط به گونه‌ای است که تعداد تماشاگران فیلم‌های سینمایی نسبت به گذشته دوبرابر شده است اما به دلیل کاهش قیمت‌های بلیت سینماها، این طرح به صورت ملموس بر روی فروش فیلم‌ها تاثیر مثبتی نداشته است. به نظر من این طرح می‌تواند طرح خوبی باشد، اما فکر می‌کنم اگر میزان استقبال و اطلاع رسانی از این طرح افزایش یابد موفق‌تر خواهد بود.

مدیرعامل دفترفیلمیران گفت: باتوجه به روزهای پایانی فصل تابستان و اینکه هم‌اکنون فیلم‌های خوبی در حال اکران است امیدوار هستیم تا شرایطی ایجاد شود که مردم از این طرح استقبال بیشتری داشته باشند و کاهش قیمت بلیت سینماها به افزایش فروش فیلم‌های روی پرده سینماها منجر شود.

او همچنین با اشاره به فروش فیلم‌های پنج ماهه اول سال ۹۶ که نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است، ادامه داد: متاسفانه هنوز برای این طرح تبلیغات زیادی صورت نگرفته است، البته صداوسیما در این زمینه شروع به همکاری کرده است. همیشه اگر مقداری قیمت بلیت‌ها افزایش پیدا کند، مطبوعات شروع به سر و صدا می‌کنند اما اکنون که قیمت‌ها بلیت سینماها به نصف کاهش یافته است به نظر مطبوعات مهم نیست و پیگیری و تبلیغاتی از سوی آن‌ها صورت نگرفته است.

او افزود: امیدوار هستیم تا در روزهای آینده مشکلات تبلیغات برطرف شود. به خصوص در روز پنجشنبه که به طور حتم استقبال خوبی خواهد شد و تلویزیون هم در این زمینه ما را یاری خواهد کرد. همچنین بیلبوردهایی برای تبلیغ از این طرح در اختیار ما قرار گرفته است.

اجرای این طرح‌ها مستلزم یک اطلاع رسانی خوبی است

همچنین مدیر دفتر پخش نسیم صبا درباره‌ی اجرای طرح نیم بها شدن بلیت سینماها با اعلام اینکه شورای صنفی نمایش نیازمند تعویض زیر ساخت‌های خود است، بیان کرد: شورای صنفی نیازمند یک بازنگری است و به یک کارگروه که در زمینه تبلیغات فعالیت کند نیاز دارد.

سعید خانی با اشاره به طرح نیم بهای بلیت سینماها تا پایان هفته دفاع مقدس اظهار کرد: با توجه به اینکه در ماه‌های گذشته ضریب مخاطبان سینما با افت‌هایی همراه بود، روز سینما بهانه خوبی شد تا مردم از این طرح استقبال کنند.البته اگر مدت زمان اجرای این طرح کوتاهتر بود بهتر بود، ولی به طور اساسی، این طرح‌ها مستلزم یک اطلاع‌رسانی خوب است. زیرا اگر از توده مردم درباره این طرح جویا شوید متوجه خواهید شد که بیش از ۸۰ درصد مردم از اجرای این طرح اطلاعی درستی ندارند. زمانی که قرار است طرحی اجرا شود ابتدا باید برای تبلیغات آن طرح، کمپینی طراحی شود تا مردم از آن آگاه شوند.

او با اشاره به اینکه ای کاش برای این طرح اطلاع رسانی کافی انجام می‌شد، اظهار کرد: باید فضای مجازی، صداوسیما ،شهرداری و ارگان‌های دیگر به تبلیغات برای این طرح کمک می‌کردند اما متاسفانه هیچ کدام از آنها در این زمینه فعالیتی نداشتند. به عنوان مثال در ماه رمضان بلیت سینماها تا قبل از افطار نیم بهاء شد اما آیا اطلاع رسانی خوبی صورت گرفت؟ خیر. الان هم چیزی که قابل مشاهده است این بوده که برای این طرح تبلیغات خوبی انجام نشده است.

مدیر دفتر پخش نسیم صبا با بیان اینکه اساسا باید بلیت‌ها بر اساس سانس سینماها تعریف شود، گفت: به عنوان مثال نباید قیمت‌های بلیت سانس روز شنبه نسبت با روز جمعه برابر باشد. باید فروش بلیت سینماها به صورت طرح پلکانی اجرا شود.

خانی با اشاره به فروش پلکانی بلیت سینماها خاطرنشان کرد: باید قیمت بلیت سینماها در سانس‌های صبح که ضریب مخاطب کمتر از ۱۰درصد است نسبت به ساعت‌های پر مخاطب قیمت کمتری داشته باشد و در ساعات پرمخاطب بهای آن افزایش داشته باشد.

این تهیه کننده ادامه داد: به طور کلی طرح پلکانی مستلزم یک ساماندهی کلی است که در ابتدای اجرای آن با درگیری‌هایی همراه خواهد بود اما اگر برای آن کمپین تبلیغاتی تعریف شود به طور حتم این طرح موفق خواهد بود چرا که عصر، عصر اطلاعات است و با این طرح فروش بلیت سینماها حداقل ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت. اگر طرح پلکانی اجرا شود دیگر نیازی به اجرای طرح‌هایی چون نیم بها شدن بلیت سینماها که یک روز خاص را به این طرح اختصاص می‌دهند، نیست زیرا با وجود طرح حاضر در یک روز فروش خوبی داریم اما در روزهای دیگر فروش بلیت‌ها کم می‌شود.

مدیر دفتر پخش نسیم صبا که پخش فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» به کارگردانی مریم دوستی را بر عهده دارد در این‌باره گفت: این فیلم مربوط به دفاع مقدس بوده و مخاطبان خاص خود را دارد. برای تبلیغ این فیلم بودجه‌ای وجود ندارد و هنوز هیچ ارگان و نهادی از دریاچه ماهی حمایت نکرده است، اما امیدواریم تا با حداقل تیزرهای موجودی که تلویزیون و فضاهای دیگر برای تبلیغ این فیلم فراهم کرده‌اند از این فیلم استقبال شود.

او با بیان اینکه طرح نیم‌بها شدن بلیت سینماها می‌تواند به فروش دریاچه ماهی کمک کند اظهار داشت: امیدواریم این طرح باعث شود تا این فیلم هم به اندازه خود دیده شود. با این حال باید گفت، سینما به فیلم‌های بفروش نیاز دارد و امیدواریم در ۶ ماهه دوم سال، فیلم‌های بهتری اکران شوند و مردم نیز از آن‌ها استقبال کنند.

هنوز تبلیغات مشهودی برای این طرح اجرا نشده است

همچنین فیاض پارسیان با بیان اینکه سینماداران از بلیت‌هایی که در روز سه‌شنبه به صورت نیم بها به فروش می‌رسد ، راضی هستند اظهار کرد: با توجه به اینکه قشر کثیری از جامعه به دلیل وضعیت اقتصادی اغلب برای تماشای فیلم‌های روی پرده سینما موقعیت مناسبی ندارند این طرح توانسته طرح موفقی باشد.

پارسیان که پخش فیلم سینمایی «ماجان» برعهده اوست، گفت: به طور مثال همزمان با اکران این فیلم بلیت سینماها به صورت نیم بهاء فروش دارد و این باعث شده تا ظلمی به صاحبان فیلم «ماجان» وارد شود. به طور کلی نیم بهاء بودن بلیت‌های سینما حتی در روزهای شنبه و سه‌شنبه که سالن‌های سینما خالی از مخاطب بوده، سینماداران را راضی به استفاده از طرح نیم‌بهایی بلیت‌ کرده چون منجر شده تا دیگر سالن خالی وجود نداشته باشد.

مدیر پخش سیمای مهر در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا بهتر نبود این طرح فقط برای بعضی از فیلم‌ها اجرا شود؟ خاطرنشان کرد: در این صورت با توجه به وضعیت اقتصادی، به دلیل نیم بهاء بودن بلیت بعضی از فیلمها مردم به فیلمی که بلیت نیم بهاء دارد جذب می‌شدند که این موضوع اختلاف و تضاد در سینما ایجاد می‌کرد. زیرا طبیعتا مردم به سمتی که بلیت‌ها با قیمت کمتری عرضه شود جذب خواهند شد و کمتر کسانی هستند که به دلایل خاصی جذب یک فیلم به خصوص شوند.

او با بیان اینکه هنوز تبلیغات مشهودی برای این طرح انجام نشده است، بیان کرد: باید باتوجه به روز ملی سینما برای این طرح مجموعه فعالیت‌های تبلیغاتی در نظر گرفته می‌شد.

فیاض پارسیان ادامه داد: باتوجه به اینکه خانه سینما به کسب و کار در حوزه فضای مجازی اشاره دارند از این طریق می‌توانستند اطلاع رسانی خوبی انجام دهند اما می‌بینیم که در همین فضا بعضی از فیلم‌ها برای تبلیغ، این طرح را فقط به فیلم خود اختصاص می‌دهند.

مدیر پخش سیمای مهر بیان کرد: باید همه برای تبلیغات این طرح دست به دست هم می‌دادند. سینماها، صاحبان فیلم، شورای صنفی و به خصوص وزارت ارشاد به عنوان متولیان اصلی سینما که بودجه و امکانات کافی در اختیار دارند می‌توانستند برای تبلیغات این طرح فعالیتی داشته باشند. ضمن اینکه با توجه به نصب بیلبوردهایی برای روز ملی سینما در سطح شهر، که فکر می‌کنم با هماهنگی خانه سینما بود، می‌توانستند تا از این طریق هم تبلیغات مناسبی را برای این طرح ارائه کنند.

هنوز عده‌ای از مردم از این طرح اطلاع دقیقی ندارند

همچنین رئیس انجمن سینماداران با اشاره به طرح نیم بهای بلیت‌های سینما اظهار کرد: این طرح پیشنهادی از طرف مدیر عامل خانه سینما به شورای صنفی بود که شورای صنفی هم تصمیم گرفت تا با توجه به جشن ملی سینما این طرح را اجرا کند. با تصویب این طرح اعلام شد تا سینماها بلیت‌های خود را به مناسبت هفته دفاع مقدس و جشن ملی سینما به صورت نیم‌بهاء عرضه کنند.

محمدقاصد اشرفی با بیان اینکه این طرح تاکنون موفق بوده است گفت: تاکنون استقبال از این طرح خوب بوده اما اگر در روزهای آینده همکاری از طرف رسانه ملی و سایر رسانه‌ها به صورت گسترده برای مخاطبین این طرح انجام و اطلاع‌رسانی شود استقبال بیشتری هم خواهد شد.

او افزود: در ابتدا، اجرای این طرح به صورت سه هفته‌ای بود که سینماداران تاکنون با اجرای یک هفته‌ای آن موافقت کرده‌اند و همانطور که اعلام شد بعد از گذشت یک هفته از اجرا، طرح مورد ارزیابی شورای صنفی قرار خواهد گرفت تا وضعیت را بررسی کنند. قرار بر این است تا هفته آینده به طور کامل این طرح از نظر میزان مخاطب و فروش ارزیابی شود و دوباره اطلاع رسانی دقیقی ارائه خواهد شد.

مدیر سینما ماندانا با اشاره به اجرای تبلیغات این طرح اظهار کرد: باتوجه به مراجعه مخاطبین سینما ماندانا هنوز عده‌ای از مردم از اجرای این طرح اطلاع درستی ندارند و آن طور که باید اطلاع رسانی صورت نگرفته است . این طرح هم مانند طرحی که در ماه رمضان اجرا شد به موقعیت سینما بستگی دارد و باید دید سازمان‌ها، ارگان‌ها و رسانه ملی تا چه حدودی در این زمینه همکاری ‌می‌کنند زیرا زمانی که از طریق رسانه ملی اطلاع رسانی انجام می‌شد طرح موفق بود. البته این طرح به خود فیلم هم بستگی دارد زیرا اگر فیلم‌ها مناسب و در جذب مخاطب موفق باشند طرح با موفقیت بیشتری پیش می‌رود.

اشرفی با اشاره به روزهای پایانی شهریور ماه اظهار کرد: البته باتوجه به پایان تعطیلات تابستان انتظار بالایی نداریم و باتوجه به شرایط موجود فکر می‌کنم مخاطبان تا حدودی از این طرح استقبال کرده‌اند.

او افزود: باتوجه به اینکه بلیت‌ها به صورت نیم بهاء عرضه می‌شود تعداد مخاطبان و میزان فروش با روند افزایشی همراه بوده است. اما به دلیل اینکه وضعیت این طرح در روزهای پنجشنبه و جمعه مورد برسی قرار نگرفته است نمی‌توان نظر قطعی راجع به این طرح اظهار کرد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها