تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۱۷ - ۱۶:۰۷ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 121178

رسانه انجمن روزنامه‌نگاران آسیا رییس جمهوری ایالات متحده و تحریم‌های اقتصادی‌اش را به‌عنوان قاتل سینمای مستقل ایران معرفی کرد.

به گزارش سینماسینما، «آسیا ان» نام مجله و پایگاهی خبری – تحلیلی انجمن روزنامه‌نگاران مستقل آسیا است که مطلب‌های خود را به زبان‌های مختلف انگلیسی، کره‌ای، چینی و عربی منتشر می‌کند. این رسانه در یادداشتی به قلم علیرضا بهرامی – روزنامه‌نگار ایرانی عضو انجمن ررونامه‌نگاران آسیا (آجا) – دونالد ترامپ و تحریم‌هایش علیه ایران را قاتل آثار سینماگران مستقل و آزادیخواه ایران معرفی کرده است.

در این یادداشت آمده است: «رییس جمهور ایالات متحده می‌گوید که یکی از دلایل اعمال سیاست‌های تحریمی جدید علیه ایران، کمک به آزادی مردم ایران است. کسانی که با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه یک کشور چندان موافق نیستند، وقتی با این وضعیت مواجه می‌شوند که اعمال تحریم‌ها، به آزادی و آزادی‌خواهی مردم یک کشور می‌تواند کمک کند، ممکن است به‌طور موقت، این روش را تایید کنند و حتی با آن همراه شوند.

اما آیا واقعا این‌گونه است؟ واقعیت این است که سیاست‌های تحریم اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، وضعیت را برای رسانه‌ها، ناشران و هنرمندان مستقل و آزادی‌خواه، بیشتر از دولتی‌ها دشوار کرده است. به هر حال، وضع قانون‌های تحریمی، وضعیت را بر همگان، ازجمله رسانه‌ها، ناشران و شرکت‌های تولید آثار هنری که به دولت و بودجه فروش نفت وابستگی دارند، دشوار می‌کند؛ اما این دشواری برای رسانه‌ها، ناشران و تولیدکنندگان مستقل آثار هنری، دشوارتر است».

این یادداشت می‌افزاید: «چندی پیش ورایتی یک گزارش منتشر کرد؛ درباره اینکه این قانون‌های تحریم اقتصادی، شرایط را برای تولید و حضور بین‌المللی سینمای ایران دشوار کرده است. واقعیت این است که این دشواری، برای آثار سینماگران مستقل ایران، بیشتر بوده است. هزینه‌ها در ایران تا دست‌کم سه برابر افزایش داشته‌اند که هزینه‌ی تولید آثار سینمایی را برای مستقل‌ها به شکل چشمگیری بالا برده است. روابط بین‌الملل نیز از این شرایط تاثیر پذیرفته است. علاوه بر اینکه تولید آثار سینمایی، بویژه توسط مستقل‌ها کاهش یافته است، مدیران جشنواره‌ها به انتخاب فیلم‌های ایرانی کم‌رغبت شده‌اند؛ زیرا علاوه بر نیاز به سیستم توزیع و تبلیغات بین‌المللی، یک مساله این است که اکنون هرگونه مبادله بانکی بین خارج و داخل ایران تقریبا غیرممکن شده است. ضمن آنکه ترس از سیاست‌های تنبیهی آمریکا، اروپایی‌ها را بسیار محتاط کرده است. بالا گرفتن تنش‌های سیاسی بین آمریکا و ایران، ‌علاوه بر علت‌های دیگر که برشمردیم، موجب شده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، میزان صدور ویزا را برای ایرانی‌ها به شکل چشمگیری کاهش دهند. این مشکل، هنگام حضور ایرانی‌ها در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های خارجی مانند جشنواره‌های فیلم و نمایشگاه‌های کتاب، محسوس بوده است. حتی برخی از جشنواره‌های فیلم، پس از سال‌ها، از صدور ویزا برای خبرنگاران سینمایی ایرانی نیز سر باز زدند.

نتیجه این شده است که در جشنواره‌های برلین، کن و کارلووی واری امسال (میلادی)، فیلمی از سینمای ایران پذیرفته نشد. این وضعیت موجب شد در آستانه جشنواره‌هایی چون لوکارنو و ونیز، برخی از تندروها در ایران اصرار کنند که زمان آن فرار رسیده است که جشنواره‌های فیلم غربی را تحریم کنیم؛ اتفاقی که نه‌تنها ارتباط دیپلماسی فرهنگی سرزمین پارس را با غرب مختل می‌کند، بلکه برای جامعه سینمایی جهان نیز یک حفره محسوب می‌شود».

بهرامی در پایان یادداشت خود در «آسیا ان» آورده است: «فراموش نکنید که عباس کیارستمی، زمانی که نخل طلای کن را به‌دست آورد، دریچه جدیدی بین نگاه‌های موجود در جهان گشود و اصغر فرهادی نیز در چند سال گذشته، دو بار موفق شد جایزه اسکار را به‌دست آورد؛ هرچند بار دوم به دلیل سیاست‌های مهاجرتی ترامپ، نتوانست برای دریافت جایزه‌اش به آمریکا سفر کند. او برای این کار، یک زن فضانورد و یکی از مدیران ارشد ناسا را که ایرانی _ آمریکایی هستند، به آکادمی معرفی کرد».

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها