تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۱۹ - ۱۵:۱۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 106054

 

کامبیز نوروزی :به خلاف آنچه در برنامه هفت در شبکۀ سه ، یا در نشست خبری فیلم “قسم ” ساختۀ محسن تنابنده که در جشنوارۀ فیلم فجر به نمایش درآمد بعضی ها گفتند ، اطلاعات حقوقی فیلم قسم در مورد “قَسّامه” در حقوق ایران درست بیان شده است . بعید نیست که اینها اصلاً از طرح انتقادی این سوژه ناراحت اند.
ساختار دراماتیکی که برای طرح و نقد مقررات قسامه در حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی در این فیلم به کار گرفته شده است ، نیز بسیار موفق و جذاب است . تمام این مقررات در قالب گفتگوهای مسافران اتوبوس در فصل اول فیلم گفته می شود می شود . ادامۀ فیلم در قالب داستان و روایت سینمایی ، عملاً نقدی است بر این نهاد حقوقی که حکایت از این دارد که قسامه چگونه چگونه خطر قلب حقیقت را با خود حمل می کند .
“قسم”محسن تنابنده ، یکی از بهترین فیلمهایی است که یک موضوع کاملاً تخصصی حقوقی را سوژۀ اصلی خود قرار داده است و بدون آنکه اطلاعات غلط به بیننده بدهد و بی آنکه به فیلمش به کلاس درس تبدیل شود و به دیالوگهای آموزشی مستقیم و غیرسینمایی متوسل شود ، در اثری دراماتیک و بازبان سینما حرف خودش را گفته و نقدش را ارائه داده است .
با دیدن قسم و بعضی فیلمهای دیگری که با زبان هنر به نقد مسائل یا نهادهای حقوقی کشور می پردازند ، به این می اندیشم که ممکن است هنرمند چقدر از اهل همین رشته یا جاهایی مثل کانون وکلا یا دانشکده های حقوق شجاعتر و متعهدتر و مسئول تر باشد .✔️

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها