تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۷ - ۱۳:۵۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 112583

سینمای ایران این هفته هم افت فروش را تجربه کرد و «تگزاس ۲» تنها فیلمی بود که به فروش میلیاردی دست پیدا کرد، همچنین فیلم «نبات» با بازی شهاب حسینی مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش سینماسینما، اکران سینماهای کشور در هفته‌ای که گذشت با ۱۳ فیلمی که روی پرده هستند ادامه پیدا کرد و در نهایت برخی از فیلم ها با اقبال مخاطبان به فروش خوبی دست پیدا کردند و برخی دیگر هم نتوانستند در گیشه موفق عمل کنند.

در واقع در میان فیلم‌های روی پرده تنها می‌توان گفت سه فیلم به فروش رضایت بخشی دست پیدا کردند، «تگزاس ۲» به کارگردانی مسعود اطیابی، «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و «سامورایی در برلین» به کارگردانی مهدی نادری. البته فیلم روستایی در رقابتی بسیار نزدیک و با فاصله اندک توانست جایگاه دوم جدول فروش این هفته را برای خود حفظ کند.

دو فیلم «خانه دیگری» ساخته بهنوش صادقی و «تولدت مبارک» به کارگردانی سمیه زارعی‌نژاد هم با کمترین میزان فروش در قعر جدول این هفته قرار گرفتند.

فروش کم سینمای ایران در ماه رمضان

فروش فیلم‌های اکران نوروز در این مدتی که از ماه رمضان گذشته است و شش فیلم جدید به چرخه اکران اضافه شدند با افت همراه بوده است، همچنین شش فیلم روی پرده هم نتوانستند به فروش قابل قبولی دست پیدا کنند که این مسئله می‌تواند ناشی از چند اتفاق باشد، ترکیب نامناسب فیلم‌های انتخاب شده برای ماه مبارک رمضان که مطابق با میل و سلیقه علاقه‌مندان نبوده است، حجم گسترده فیلم‌هایی که در صف اکران قرار دارند و استفاده از هر فرصتی برای آنکه فیلم‌ها به نمایش در بیایند و نبود برنامه ریزی و اطلاع رسانی برای مخاطبان درباره طرح اکران افطار تا سحر در ماه مبارک رمضان.

این سه عامل از نظر فعالان حوزه سینما سبب کاهش فروش فیلم های روی پرده بوده است، البته مطابق قانون شورای صنفی نمایش مدت اکران هفت هفته‌ای‌ شش فیلم اکران نوروز در سینمای سرگروه به پایان رسیده است و به همین جهت شش فیلم جدید رنگ پرده نقره‌ای را به خود دیدند.

فروش هفتگی سینما از چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون گذر نکرد

این هفته هم سینمای ایران به فروشی نسبتا مشابه هفته گذشته دست پیدا کرد و چهار میلیارد و ۵۳۱ میلیون تومان عایدی از گیشه داشت که دو میلیارد و ۶۴۵ میلیون تومان آن اختصاص به فروش سینماهای تهران دارد. این میزان در مقایسه با هفته گذشته حدود ۱۰۰ میلیون تومان افت داشته است.

همچنین در این هفته ۴۸۸ هزار و ۳۴۶ نفر راهی سینماهای کشور شده‌اند که ۲۳۲ هزار و ۳۳۷ نفر آن به اهالی شهر تهران اختصاص داشتند. این تعداد مخاطب هم نسبت به هفته گذشته با کاهش اندکی همراه بوده است و با این حال شهروندان تهرانی فارغ از امکانات گسترده‌تری که در اختیار دارند نقش پررنگی را این روزها در خاموش نشدن چراغ سینمای کشور ایفا می‌کنند!

تگزاس ۲ تنها فیلم میلیاردی این هفته

این هفته برای نخستین بار در سال ۹۸ شاهد فروش میلیاردی تنها یک فیلم در گیشه هستیم و سایر فیلم ها نتوانستند به این میزان فروش نزدیک هم شوند، «تگزاس ۲» این هفته بیش از دو میلیارد تومان فروش داشت و به واقع نزدیک به نصف فروش این هفته سینمای ایران مختص این فیلم کمدی است که توانست بار دیگر مانند قسمت اول مخاطبان را به سالن‌های سینما بکشاند.

زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی که سال گذشته هم جزو بازیگران پولساز سینمای ایران بودند این روزها به مذاق مخاطبان خوش آمده‌اند و حضورشان در هر فیلمی می‌تواند تضمین کننده فروش آن باشد و در این بین استفاده از بازیگری باتجربه و کاربلد چون مهدی هاشمی هم باعث شده است تا ترکیب جذابی مقابل دیدگان تماشاگران قرار بگیرد.

فیلم مسعود اطیابی این هفته از مرز ۱۰ میلیارد تومان فروش گذر کرد و تعداد تماشاگران این فیلم هم به زودی از مرز یک میلیون نفر عبور خواهد کرد، بدون شک با تداوم این روند «تگزاس ۲» همچون قسمت اول به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال بدل می‌شود. ضمن آنکه در شرایطی که فروش «متری شیش و نیم» پرفروش ترین فیلم سال ۹۸ تا به امروز البته در غیاب «رحمان ۱۴۰۰» افت کرده است، «تگزاس ۲» می‌تواند به رقیب جدی برای فیلم سعید روستایی تبدیل شود و خطری برای رکورد فروش این فیلم باشد.

متری شیش و نیم به سختی از دست سامورایی گریخت

پس از «تگزاس ۲» رقابتی داغ و تنگاتنگ میان دو فیلم پرفروش دیگر این روزهای سینما یعنی «متری شیش و نیم» و «سامورایی در برلین» در گرفت که در نهایت این فیلم روستایی بود که توانست با ۸۶۷ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان عنوان جایگاه دوم جدول فروش را کسب کند، فیلم مهدی نادری هم ۸۲۵ میلیون و ۷۳۹ هزار تومان عایدی داشت.

نکته قابل اهمیت درباره «متری شیش و نیم»، عبور تعداد مخاطبان این فیلم از مرز دو میلیون نفر است که رکورد فیلم اول روستایی، «ابد و یک روز» را که یک میلیون و ۶۰۷ هزار تماشاگر داشت، زد.

این فیلم تا به امروز با پشت سر گذاشتن «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی، پرفروش ترین فیلم غیرکمدی سینمای ایران به شمار می آید، همچنین رکورد بیشترین مخاطب روزانه یک فیلم غیرکمدی را در دهه ۹۰ در اختیار دارد.

با این حال اقبال مخاطبان سینما به فیلم‌های کمدی و نزدیک شدن «متری شیش و نیم» به روزهای پایانی اکران عواملی هستند که به نظر فروش بیشتر «سامورایی در برلین» را در هفته آینده تضمین می‌کنند.

فیلم شهاب حسینی نسبتا خوب می‌فروشد

این روزها سینمای ایران پس از مدت ها شاهد حضور دوباره شهاب حسینی در قامت نقش اول یک فیلم بر پرده سینماست، پرافتخارترین بازیگر سینمای ایران که جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کن را هم در کارنامه دارد، در فیلم «نبات» ساخته پگاه ارضی به همراه نازنین فراهانی به ایفای نقش پرداخته است. فیلمی اجتماعی که حسینی در آن به ایفای نقش یک مرد می‌پردازد که همسرش را از دست داده است و با دخترش به تنهایی زندگی می‌کند. به نظر می رسد مخاطبان سینما «نبات» و به طور ویژه بازی شهاب حسینی را پسندیدند.

حسینی در چند سال اخیر بیشتر در پروژه‌های سینمایی که کارگردانانشان فیلم اولی بودند حضور پیدا کرده و «نبات» هم از همین دست فیلم‌هاست.

«نبات» در این هفته توانست ۱۶۱ میلیون و ۴۷۷ هزار تومان فروش داشته باشد که نسبت به افت فروش این دو هفته سینمای ایران آمار بدی به شمار نمی‌آید و این فیلم را در جایگاه پنجمین فیلم جدول فروش در این هفته قرار داده است، باید دید که این فیلم در ادامه اکران چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

در نیمه پایین جدول فروش چه خبر است؟

نکته جالب توجه در میان فیلم‌هایی که این هفته در نیمه پایین جدول فروش قرار گرفتند فروش بیشتر «پیشونی سفید ۳» به کارگردانی سیدجواد هاشمی از «زندانی‌ها» ساخته مسعود ده‌نمکی بود.

همچنین فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی با اضافه شدن فیلم‌های جدید دیگر در قعر جدول فروش قرار نگرفت و توانست جایگاه بهتری را برای خود دست و پا کند.

در ادامه آمار فروش فیلم‌های روی پرده را به تفکیک فروش هفتگی و کل مشاهده می‌کنید. (فروش هفتگی از روز ۲۰ اردیبهشت تا پیش از روز جمعه ۲۷ اردیبهشت محاسبه شده است و آمار از سامانه فروش سینمای ایران استخراج شده است.)

نام فیلم

نام کارگردان

میزان فروش هفتگی

فروش کل

تگزاس ۲

مسعود اطیابی

دو میلیارد و ۱۴ میلیون تومان

۱۰ میلیارد و ۱۹۸ میلیون تومان

متری شیش و نیمسعید روستایی۸۶۷ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان۲۴ میلیارد و ۷۷۶ میلیون تومان

سامورایی در برلین

مهدی نادری

۸۲۵ میلیون و ۷۳۹ هزار تومان

یک میلیارد تومان

چهار انگشتحامد محمدی۲۴۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان۱۰ میلیارد و ۲۹۱ هزار تومان
نباتپگاه ارضی۱۶۱ میلیون و ۴۷۷ هزار تومان۲۱۰ میلیون و ۷۹۶ هزار تومان
پیشونی سفید ۳سیدجواد هاشمی۱۱۸ میلیون و ۶۳۰ هزار توماندو میلیارد و ۹۴۹میلیون تومان
زندانی هامسعود ده‌نمکی۱۰۴ میلیون و ۳۰۶ هزار تومانچهار میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان
ژن خوکسعید سهیلی۶۳ میلیون و ۸۸۲ هزار تومانسه میلیارد و ۸۸ میلیون تومان

غلامرضا تختی

بهرام توکلی

۴۲ میلیون و ۹۱ هزار تومان

یک میلیارد و ۹۰۶ میلیون تومان
به دنیا آمدنمحسن عبدالوهاب۲۹ میلیون و ۶۲۹ هزار تومان۳۶ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان
وکیل مدافعسلما بابایی و ونداد دوشن۲۶ میلیون و ۸۱۷ هزار تومان۲۹ میلیون و ۲۵۷ هزار تومان
خانه دیگریبهنوش صادقی۲۳ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان۳۲ میلیون و ۱۴ هزار تومان
تولدت مبارکسمیه زارعی‌نژادهفت میلیون و ۴۳۷ هزار تومانهشت میلیون و ۳۵۷ هزار تومان

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها