تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۰۱ - ۱۷:۱۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 66834

 

از کتاب عکس «چهلم» شامل تصاویری از پیادگان اربعین با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری مانند محمود فرشچیان و مجید مجیدی رونمایی شد.

به گزا ش سینماسینما، کتاب عکس «چهلم» شامل تصاویری از پیادگان اربعین حسینی عصر امروز (جمعه، ۳۱ شهریورماه) مصادف با اول ماه محرم، به همت موسسه شیعا در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم، هادی جان‌فدا – شاعر آیینی – اشعاری را در وصف ماه محرم و اربعین حسینی خواند که باعث حزن و اندوه حاضران شد.

سپس مجید مجیدی، کارگردان فیلم سینمایی محمد رسول‌الله، با حضور در جایگاه گفت: خوشحالم که در این مراسم به‌مناسبت رونمایی از کتاب «چهلم» حضور دارم. موضوع دومین کتاب «چهلم» نیز «اربعین، از خود گذشتگی و آزادگی» خواهد بود.

او ادامه داد: واقعیت این است که درباره اربعین در طول این سال‌ها، در حوزه هنر کارهای زیادی انجام نشده و جای این‌گونه اقدامات خالی است. امیدواریم در سال‌های آینده، در حوزه‌های مختلف هنری شاهد تولید آثاری با موضوع اربعین باشیم.

وی اظهار کرد: از مسجدجامعی – عضو شورای شهر تهران – شنیدم که با تلاش خودش، افرادی را از حوزه‌های تجسمی به شهر نجف برده است. در حوزه‌های سینما و ادبیات هم جلوه بی‌نظیر اربعین را باید تصویر کرد.

این کارگردان سینما همچنین افزود: فکر می‌کردم که چطور تمام صفاتی را که خداوند در فطرت انسان نهادینه کرده است، می‌توان دید. در این سال‌ها به مدد خون شهدا این راه (کربلا) باز شده است. مسیری که در طول این ۱۴۰۰ سال، چیزی حدود ۵۰ سال باز بوده و اکنون عاشقان با فراغ بال به آنجا می‌روند و این شرایط را مدیون خون شهدا هستیم.

مجیدی با بیان این‌که همه شاهد بوده‌ایم که تمام جلوه‌های فطری در روز اربعین تجلی پیدا می‌کند، بیان کرد: اربعین از حج هم می‌تواند باشکوه‌تر باشد، زیرا عزمت وجوه انسانی و معرفتی اربعین بالاتر است؛ در حج، انسان با خدای خویش ارتباط برقرار می‌کند و حواسش به اطرافیان نیست، اما در اربعین به هر شکل ممکن، افراد به همدیگر کمک می‌کنند و سال به سال هم این عظمت بیشتر می‌شود، به طور مثال در سال گذشته، ۲۵ میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حضور داشتند. این در حالی است که در هیچ مراسم جهانی و حتی سیاسی و عبادی، چنین جمعیتی حضور ندارد.

او همچنین تاکید کرد: بسیار جا دارد که درباره اربعین و معرفت‌های آن کار شود.

در ادامه، سیدحمید خویی درباره امام حسین (ع)، روز عاشورا و ماه محرم سخنرانی کرد.

محمدتقی اختیاری، نویسنده این کتاب، نیز با حضور در جایگاه، با بیان این‌که امروز از هر زمانی در تاریخ، رفتن به کربلا و پیاده‌روی آسان‌تر است، گفت: من سعی کردم در کتاب را با قلم خودم، در کنار عکس‌های آن، زیباتر کنم و ارزش‌های آن را ماندگارتر کنم. سعی کردم هر تصویری که می‌بینم، آن را درک کنم تا بتوانم چند جمله‌ای در کنارش بنویسم.

او سپس قسمتی از متن کتاب را برای حاضران خواند.

در ادامه، سیدعباس صحفی – مدیر پروژه کتاب چهلم – با حضور در جایگاه، از دست‌اندرکاران این طرح و زحماتی که عکاسان کتاب با وجود سختی‌های زیاد تحمل کردند، تشکر کرد.

او در ادامه توضیح داد: پروژه تهیه کتاب «چهلم» در سال ۱۳۹۱ آغاز شد و همان سال، ۱۰ نفر از عکاس به کشور عراق اعزام شدند که تا سال ۱۳۹۵ این کار ادامه داشت. از سوی دیگر، با کمک یکی از عکاسان، تصاویری از راهپیمایی اربعین بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ به این مجموعه اضافه شد.

وی تاکید کرد: کتاب «چهلم» پایان نمی‌یابد و این، قدم نخست است. ما تلاش می‌کنیم این کار ادامه داشته باشد. همان‌طور که بیان شد، موضوع بعدی کتاب «چهلم»، از خود گذشتگی و انسانیت خواهد بود. از همه عکاسان نیز دعوت می‌کنیم که امسال با این موضوع عکاسی کنند تا با هم بتوانیم این کار را مفصل‌تر انجام دهیم.

سپس با حضور مجید مجیدی، محمود فرشچیان، احمد مسجدجامعی، محمود دعایی، محمدتقی اختیاری، سیدعلی احمدی، حمید خویی و عکاسان این کتاب، از کتاب «چهلم» رونمایی شد و یک جلد از آن، توسط این افراد به یادگار امضا شد.

این کتاب عکس، هنرمندانه‌ای تصویری از پیادگان اربعین امام حسین (ع) به قلم محمدتقی اختیاری و با تصاویری از ۱۴ عکاس ایرانی است. عکس‌های این کتاب در سال‌های ۸۸ تا ۹۵ توسط عکاسانی مانند مسعود زنده‌روح کرمانی، جاسم غضبان‌پور، سعید محمودی ازناوه، مهدی تیرانی، علی بیات و … تهیه شده است.

چهره‌های فرهنگی – هنری مانند حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی، احمد مسجدجامعی و تعدادی از استادان رشته عکاسی در این‌ مراسم حضور داشتند.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها