تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۰۷ - ۱۹:۰۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 122363

جعفر صانعی مقدم مدیرعامل «هنر و تجربه» در افتتاحیه هفته فیلم فنلاند عنوان کرد که هدف از برگزاری هفته فیلم فنلاند ایجاد زمینه تولید مشترک است.

به گزارش سینماسینما، آیین افتتاحیه هفته فیلم فنلاند عصر روز گذشته شنبه ششم مهر ماه در خانه هنرمندان برگزار شد و سخنرانان به ایجاد تبادل نظر برای ارتباط میان ۲ کشور، ساخت فیلم‌های مشترک و درک و شناخت متفابل فرهنگ مردمان‌شان و سینماگران‌شان اشاره کردند.

در ابتدای این مراسم پوستر هفته فیلم فنلاند از سوی مهمانان و شخصیت‌های فرهنگی و هنری همچون سفرا و نمایندگان سفارتخانه کشورهای هلند، استرالیا، دانمارک، مجارستان، سوئد، نروژ، صربستان، اتریش، یونان، لهستان، فنلاند، محمدجواد شریعتی مدیرکل امور همکاری‌های دینی فرهنگی و ورزشی وزارت امور خارجه، محمدعلی کیانی مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و هنری امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رائد فریدزاده معاون امور بین‌المللی بنیاد سینمایی فارابی، سیف‌الله صمدیان، هوشنگ گلمکانی، آناهید آباد، کتایون شهابی، وحید اسفندیاری، مهدی رحمانی، معین کریم‌الدینی و … امضا شد و در ادامه علی عصاران که اجرای افتتاحیه هفته فیلم فنلاند را برعهده داشت از لس سارینن، مدیرعامل بنیاد فیلم فنلاند دعوت به صحبت کرد.

سپس سارینن درباره برپایی هفته فیلم فنلاند در شهرهای ایران گفت: باعث خرسندی ماست که مجموعه‌ای از فیلم‌های فنلاندی را در تهران و شهرهای دیگر نمایش داده می‌شود. از همه کسانی که در برگزاری این هفته فیلم تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

در ادامه کیونور وانتو سفیر فنلاند در ایران دیگر سخنران این مراسم بیان کرد: این رویداد نه تنها اتفاقی تازه است بلکه برای من و سفارت فنلاند هم در زمینه ارتباط میان ایران و فنلاند رویداد به خصوصی است. در ابتدا به عنوان یک علاقه‌مند به سینما نمی‌توانم بگویم چقدر خوشحال و مفتخرم که این فیلم‌ها در سه شهر تهران، مشهد و اصفهان نمایش داده می‌شوند. بی‌صبرانه منتظر واکنش و نظرات تماشاچیان هستم و مشتاقم ببینم علاقه‌مندان ایرانی سینما چه برداشتی از فیلم‌های فنلاندی دارند؛ فیلم‌هایی در ژانرهای مختلف و موفق در جشنواره‌ها در کنار آثار جدید سینمای فنلاند.

سخنران بعدی مراسم جعفر صانعی‌مقدم مدیرعامل موسسه «هنر و تجربه» بود که در ابتدای صحبت‌هایش از سفرا و نمایندگان سفارتخانه کشورهای مختلف و کسانی که در برگزاری این هفته فیلم و نشست‌هایی که طی روزهای آتی برگزار می‌شود همکاری کردند، تشکر کرد.

وی سپس درباره پیشینه برگزاری هفته‌های فیلم در هنروتجربه گفت: موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان طی دو سال گذشته هفته فیلم کشورهای ارمنستان، آلمان، برزیل، چین، صربستان و دو هفته فیلم کشورهای اروپایی و شب فیلم گرجستان و شب فیلم برزیل را برگزار کرده است. در کنار برگزاری هفته‌های فیلم، همیشه سعی داشته‌ایم علاوه بر نمایش فیلم، کارگاه‌های آموزشی با عنوان سینمای هنری و چگونگی انجام تولیدات مشترک با سایر کشورها را با حضور کارگردانان، تهیه‌کنندگان و مسئولان از کشور ایران و سایر کشورها برگزار کنیم.

به گفته او یکی از اهداف برگزاری هفته‌های فیلم امکان نمایش فیلم‌های خارجی برای تماشاگران علاقه‌مند و ایجاد زمینه برای بحث و تبادل نظر در خصوص تولید مشترک فیلم با سایر کشورها بوده است.

صانعی‌مقدم برای توضیح بیشتر این موضوع به ذکر مثالی پرداخت و گفت: همزمان با برگزاری هفته فیلم صربستان، با هماهنگی موسسه «هنروتجربه» مذاکرات بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز فیلم صربستان انجام شد و نتیجه آن‌ها امضای یک توافق‌نامه برای همکاری در زمینه‌های مختلف سینمایی از جمله تولیدات مشترک است که در حال حاضر تهیه‌کنندگان ۲ کشور برای اجرایی کردن این امر در حال مذاکره هستند.

وی همچنین از همه تهیه‌کنندگان و کارگردانان علاقه‌مند به تولید مشترک برای نشست روز سه‌شنبه در خانه سینما دعوت کرد و درباره کارگاه‌های هفته فیلم فلاند توضیح داد: یک جلسه کارگاه با عنوان تولید فیلم مشترک با حضور کتایون شهابی تهیه‌کننده و پخش‌کننده بین‌المللی فیلم و ۲ جلسه با عنوان تولید فیلم هنری با حضور کارگردانان کشورمان نوید محمودی و بهنام بهزادی برگزار می‌شود. این نشست‌ها در اصفهان و مشهد با حضور مدیران بنیاد فیلم فنلاند، تهیه‌کننده و کارگردانان این کشور است.

هفته فیلم فنلاند به همت موسسه «هنروتجربه» و بنیاد فیلم فنلاند از ۶ تا ۱۲ مهرماه همزمان در خانه هنرمندان ایران در تهران، پردیس سیتی سنتر اصفهان و پردیس هویزه مشهد برگزار می‌شود.

 

منبع: مهر

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها