تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۰/۰۶ - ۱۲:۲۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 37090

وزیر بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد مشخص شدن هرچه سریعتر نتیجه پرونده پزشکی زنده یاد کیارستمی به نفع جامعه پزشکی است و سوءتعبیرها و ابهامات را رفع می‌کند.

به گزارش سینماسینما، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به اینکه پرونده پزشکی زنده یاد عباس کیارستمی در چه مرحله ای قرار دارد، گفت: ما این افتخار را داریم که با سینماگران تعامل خوبی داریم و خوشبختانه در بررسی پرونده پزشکی زنده یاد عباس کیارستمی هیچگونه مانعی برای پیگیری از سوی خانواده کیارستمی و سینماگران وجود نداشت. مردم ایران و در راس آن جامعه هنری کشور انتظار دارند که در این پرونده نباید حقی ضایع شود و به نظر من هم چنین اتفاقی نباید رخ دهد و هرچه سریعتر نتیجه این پرونده مشخص شود به نفع نظام پزشکی و جامعه پزشکی است.

او با ابراز امیدواری از اینکه پرونده با عدالت مورد قضاوت قرار گیرد و هرچه سریعتر نتیجه آن اعلام شود، بیان کرد: از نظر حقوقی این رسیدگی باید در نظام پزشکی و در دستگاه قضایی دنبال شود و من این را می دانم که پرونده در هر دو بخش مسیر خود را طی می کند، اما اینکه چرا با تاخیر پرونده پیش می رود، سوالی است که من هم دارم. ظاهرا کار قضاوت اینگونه است.

وزیر بهداشت ادامه داد: تاکید می کنم که ما در وزارت بهداشت دوست داریم که هرچه سریعتر در این پرونده اعلام رای شود، چرا که در مورد زنده یاد عباس کیارستمی موضوع کاملا روشن است و نیاز به زمان طولانی برای اعلام رای نیست. هرچقدر که زمان بیشتری طی شود، حاشیه های این پرونده بیشتر خواهد شد. این را هم می دانم که زنده یاد کیارستمی، خانواده اش و دوستداران این هنرمند همانطور که دوست ندارند حقی از این هنرمند ضایع شود، دوست ندارند مجازاتی مورد نظر گرفته شود که فرد یا موسسه خاصی مستحق آن نباشند.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که برخی از هنرمندان بعد از این پرونده از طریق فضای مجازی اعتراض خود را نسبت به عملکرد خدمات درمانی مطرح می کنند، توضیح داد: از نظر من چنین تقابلی میان هنرمندان و جامعه پزشکی وجود ندارد و من دوست دارم هنرمندان نگاه خود را به خدمات بسیار زیادی که جامعه پزشکی و پرستاری کشور به مجموعه هنرمندان داشته اند، تغییر دهند چرا که این خدمات کم نیست و ای کاش در کنار خطاها، گاهی نیز محبت ها به تصویر کشیده و یا منتقل شود.هاشمی با تاکید بر رابطه مثبت هنرمندان و وزارت بهداشت گفت: من هنرمندان بسیار عزیز و برجسته ای را می شناسم که ادامه حیات خود را بعد از خدا مرهون تلاش پزشکان می دانند و این مساله نیز باید دیده شود. البته من تا به امروز نه شنیده ام و نه می توانم تصور کنم عزیزان جامعه هنری کشور برای دریافت خدمتی به یک مرکز درمانی مراجعه کرده باشند و بعد در آن مرکز در ارائه خدمات پزشکی کوتاهی شده باشد.

خدمات ویژه ای برای هنرمندان مبتلا به بیماری خاص نداریم

او درباره دغدغه هنرمندان درباره انواع بیمه‌های درمانی نیز توضیح داد: اینکه جامعه هنری ما علاقمند هستند تا یک بیمه خوب داشته باشند، حق آنها است و مسئول و متولی اصلی آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ما نیز از روز اول گفته ایم که هر کمکی که از دست ما برآید، انجام می دهیم و در همین راستا جلساتی نیز گذاشتیم. البته این را تاکید می کنم که مساله بیمه در اختیار ما نیست و در این زمینه نمی توانیم کاری کنیم.

وزیر بهداشت اعلام کرد: نباید فراموش کرد که ما در بیمارستان های کشور به خصوص در تهران با کمبود تخت مواجه هستیم و ممکن است و آن طور که شایسته است به همه مراجعان در بعضی از بیمارستان ها و در بعضی از ساعات توجه کافی صورت نگیرد، ما این مساله را می پذیریم و بارها گفته ایم که ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور کم داریم، اما اینگونه نیست که به دلایلی که ناشی از حواشی پرونده زنده یاد عباس کیارستمی و چند پرونده دیگر ایجاد شد، کسی بخواهد کم لطفی و بی مهری نسبت به مراجعان داشته باشد.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا خدمات خاصی به هنرمندانی که بیماری خاص دارند ارائه می‌شود، توضیح داد: در زمینه ارائه خدمات به هنرمندانی که دچار بیماری های خاص هستند، خدماتی متفاوت از خدماتی که به دیگر مردم ارائه می شود، در نظر گرفته نشده است. هر خدمتی که برای دیگران در نظر گرفته شده است برای هنرمندان نیز همان خدمات در نظر گرفته می شود. البته این به آن معنا نیست که اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خدماتی را برای این گروه از هنرمندان که تعداد اندکی هم هستند، در نظر گیرد و خدمات ویژه ای را برای آنها بخواهد ما مضایقه کنیم. اگر وزارت ارشاد راهکاری داشته باشد ما هم در کنار آنها هستیم.

او بیان کرد: ما درخواست می کنیم که از سوی نهادهای مربوطه، متولی خاصی به وزارت بهداشت معرفی شود تا ما بتوانیم خدمات ویژه ای ارائه کنیم تا در این زمینه نیز رفع نگرانی شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اظهار نظری که در مورد داوود کیانیان برادر رضا کیانیان داشته است که باعث برخی سوءتفاهم‌ها شده است، گفت: آقای رنجبران در این متن بخشی از صحبت های من را کات کرده است. من همان جا گفته بودم که دو کیانیان داریم، رضا کیانیان و داوود کیانیان و توضیح کافی در این باره داده شده است.

منبع: مهر

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها