تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - ۱۶:۱۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 148069

ایرج راد و شهرام گیل آبادی درباره روند پیگیری مطالبات انجمن خانه تئاتر توضیحاتی را ارایه دادند.

به گزارش سینماسینما، دیروز یکشنبه ۱۴ دی‌ تجمع جمعی از هنرمندان تئاتر مقابل درب شمالی مجلس شورای اسلامی در سکوت برگزار شد.

درباره نتیجه این تجمع و درخواست هنرمندان و واکنش نمایندگان مجلس به این تجمع شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر و ایرج راد رییس هیات مدیره خانه تئاتر توضیحاتی دادند.

شهرام گیل‌آبادی درباره پیگیری‌های مسئولان گفت: از مسئولان هنوز کسی پیگیری نکرده است اما به ما اطلاع دادند، نامه‌ای که به مجلس و رییس مجلس تحویل داده شد به کمیسیون فرهنگی، کمیسیون تلفیق و کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شده است.

وی گفت: هنوز پیگیری ویژه‌ای انجام نشده و خبری هم به ما نداده‌اند ولی ما همچنان پیگیر هستیم.

در این گردهمایی که به علت شیوع ویروس کرونا فقط اعضای هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر و نمایندگان هیات مدیره انجمن‌های گوناگون حضور داشتند، بخشی از مطالبات جامعه تئاتری به صورت بیانیه‌ای خوانده شد که ایرج راد درباره وضعیت پیگیری‌های صورت گرفته گفت: در حال حاضر زمان چندانی نگذشته است. ما بیانیه را به داخل مجلس برای نمایندگان، کمیسیون‌های مختلف و رییس مجلس فرستاده و منتظر جواب هستیم.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «از شما می‌خواهیم:

۱- در راستای توجه به معیشتِ خانواده‌ی کلانِ تئاتر در سراسرِ ایران، حقوق ایامِ بیکاری و تسهیلاتِ بیمه و درمان و دارو در نظر گرفته شود.
۲- جهتِ تولید آثار نمایشی، و رفعِ خسارت‌های ناشی از شیوعِ ویروسِ کرونا، برای تمامِ گروه‌ها، اعم از حرفه‌ای و دانشجویی، صحنه‌ای و خیابانی، کودک ‌و نوجوان، عروسکی، و آئینی و سنتی بودجه‌ی مکفی و در شأن اختصاص یابد.
۳- تخصیصِ کمک‌های مالیِ بلاعوض و وام‌های با سودِ کم برای خانواده‌ی شریف تئاتر که بیش از ۱۰‌ماه بیکاریِ مطلق را با نجابت و شکیبایی تحمل کرده‌اند.
۴- برای جلوگیری از تعطیلیِ دَم‌به‌دَم و روزافزونِ تئاترهای خصوصی که نقشِ مهمی در تولیدِ نمایش و بدنه‌ی تئاترِ ایران دارند، ردیفِ بودجه‌ی حمایتی در نظر گرفته شود.
۵- تعیین مستمری برای سرپرستِ خانوارهای کم‌بضاعت، و پرداخت اجاره‌های معوقه‌ی مسکنِ آنان.
۶- افزایش بودجه حمایتی تولید تئاتر در کشور
آقایان و خانم‌ها
کشوری که تئاتری پویا ندارد، فرهنگ در آن رو به زوال و سقوط است. وجودِ تئاتر در یک سرزمین نشان از مردم‌سالاری و آزادی بیانِ آن سرزمین دارد. اکنون که دولت تدبیر و امید، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت هنری و مرکز هنرهای نمایشی برای برون‌رفت از این بحران تلاشی نمی‌کنند یا توان لازم برای برون‌رفت از این مشکلات را ندارند، زمانِ آزمونِ بزرگِ شمایان فرا رسیده است. ثابت کنید که دغدغه‌ی ایرانی آباد و متعلق به همه‌ی ایرانیان در وجودِ شما هست.

جامعه‌ی ‌بزرگِ تئاتر ایران

منبع: صبا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها