تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۲:۱۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 40387

مفتی

مفتی اعظم عربستان در اظهاراتی عجیب به جنجال اخیر در این کشور در مورد مجوز برگزاری کنسرت‌ها و سینما پایان داده و این دو اقدام را “حرام” خواند. وی گفت در این تفریحات “مفسده‌ای برای اخلاق و ارزش‌ها وجود دارد!”

به گزارش سینماسینما به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ، مفتی اعظم عربستان و رئیس هیات علمای ارشد و کمیته دائم صدور فتوا در عربستان که به صدور فتواهای عجیب مشهور است، به اظهارات هیات “تفریح و سرگرمی”این کشور درباره بررسی صدور مجوز برای برگزاری کنسرت‌ها و ایجاد سینماها به شدت واکنش نشان داد.

وی در این باره هشدار داد: “برگزاری کنسرت‌ و دایر کردن سینما هیچ سود و منفعتی ندارد و بلکه در آن‌ها ضرر و فساد نهفته است و این گونه فعالیت‌ها مفسده‌ای برای ارزش‌های اخلاقی است و به مختلط شدن زن و مرد می‌انجامد!”

آل شیخ در برنامه هفتگی‌اش که در شبکه ماهواره‌ای “المجد” پخش می‌شود، گفت: “امیدوارم که همگان توفیق خیر را داشته باشند. همه ما می‌دانیم که کنسرت‌ها و سینما فساد است. سینما ممکن است فیلم‌های غیراخلاقی و دارای مفاهیم «فسادی و کفرآمیز» را پخش کند. سینما متکی به فیلم‌هایی است که از خارج می‌آید تا فرهنگ ما را تغییر دهد.”

مفتی عربستان تاکید کرد: “هیچ خیری در کنسرت‌ها نهفته نیست چراکه سرگرمی با آهنگ‌ها در صبح و شب و باز شدن سالن‌های سینما در هر زمان ایجاب می‌کند که زن و مرد با هم مختلط شوند. اول گفته می‌شود که مکانی برای زنان اختصاص یابد و سپس زن و مرد در مکانی واحد قرار می‌گیرند و تمامی اینها مفسده‌ای برای اخلاق و از بین برنده ارزش‌ها است.”

وی به این امر اشاره کرد که سرگرمی با کانال‌ها و ابزارهای فرهنگی و علمی که مشکلی ندارند، خوب است.

مفتی عربستان گفت: “خداوند به مسئولان هیات سرگرمی توفیق دهد تا از بدی به خوبی بگرایند و درها را به روی شر باز نکنند و عربستان از هر بدی حفظ شود و خداوند به ما برای هرچه که دوست دارد و راضی به آن است، توفیق دهد.”

پیشتر هیات تفریح و سرگرمی عربستان فهرست بلند بالایی را از تفریحات برای سال نو آماده کرده بود که این فعالیت‌ها محدود به فعالیت‌های دینی نخواهد بود و طبق نوشته روزنامه‌های محلی، کنسرت‌هایی در استان جده، در نزیکی مکه برگزار خواهد شد؛ اقدامی که به خشم برخی شخصیت‌های برجسته تندرو در عربستان که در کنار رهبری سیاسی اداره کشور را عهده‌دار هستند می‌انجامد.

پیشتر نیز عبدالعزیز آل شیخ، مفتی عربستان در برنامه هفتگی خود در شبکه ماهواره‌ای المجد از هیئت سرگرمی و تفریح خواست تا پرونده ساخت سینما و برگزاری کنسرت‌ها در عربستان را با درایت و آرامش بررسی کند. وی بر لزوم برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌ها با در نظر گرفتن منافع امت اسلامی تاکید کرد.

گذشته از این مجله فارن افرز پیشتر به نقل از یکی از محققانی که ماه میلادی گذشته با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان دیدار کردند، نوشت که این شاهزاده سعودی به آنها گفته در صورتی که هر یک از علمای دینی در واکنش به طرح‌هایی اصلاحاتی، به خشونت تحریک کنند یا خود دست به خشونت بزنند، اقدامات برای مجازات آنها مد نظر قرار خواهد گرفت.

مجله مذکور نوشت، محمد بن سلمان گفته است که معتقد است فقط اندکی از علمای دینی عربستان رکود فکری دارند و این در حالی است که بیش از نیمی از علمای دینی را می‌توان برای حمایت از اصلاحات از طریق گفتگو قانع کرد.

فارن افرز از وی نقل کرد که سایر علمای دینی تردید دارند یا در وضعیتی نیستند که به آنها اجازه داده شود تا مشکلاتی ایجاد کنند.

ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها