تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۲ - ۰۲:۲۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 90164

 

پرویز جاهد در ایران نوشت :

 

«من برای شما همیشه همان عزتم، بچه ای از سنگلج… همانی که از سیزده سالگی در تماشاخانه های لاله زار با تشویق های شما بزرگ شده ام… همانی که همراه شما با دردهای ایران بسیار گریسته ام و با شادی هایش لبخندها زده ام…»
این حرف های عزت الله انتظامی، این بچه محله سنگلج تهران است که از پیش پرده خوانی در تماشاخانه های لاله زار و کنترلچی سینماها در کوچه برلن شروع کرد و به قله بازیگری در سینمای ایران رسید و به شهرت و محبوبیتی چشمگیر در میان مردم ایران دست یافت. نام عزت الله انتظامی، در تاریخ سینمای ایران با نقش های ماندگاری که در فیلم های گاو، پستچی، اجاره نشین ها، دایره مینا، هزاردستان، ناصرالدین شاه آکتور سینما، بانو، گراند سینما و روسری آبی خلق کرد، باقی است. او یک بازیگر صاحب سبک و بی بدیل در سینمای ایران است که با اغلب کارگردان های برجسته سینمای ایران مثل داریوش مهرجویی، علی حاتمی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و محسن مخملباف کار کرد. انتظامی، بازیگر پرکاری است و در کارنامه سینمایی اش نام بیش از پنجاه فیلم دیده می شود اما با وجود این پرکاری، همیشه سختگیر بوده و هر پیشنهادی را نپذیرفته و به خاطر دستمزد، به بازی در فیلم هایی که با سلیقه هنری اش مغایر بود تن نداده است. سال ها قبل در گفت و گویی که با او داشته ام گفت: «خوشبختانه هنر یک خاصیتی دارد که با پول و این چیزها نمی شود آن را به دست آورد… آدم باید واقعی زندگی کند و عاشق کارش باشد. نه پول می تواند خوشبختی بیاورد، نه شهرت. شهرت آرامش آدم را می گیرد. من خوشحالم که سلامت بودم و سلامت زندگی کردم.»
در این گفت و گو او از میان فیلم هایی که بازی کرده بود، از بازیگری در فیلم های گاو، حاجی واشنگتن و ناصرالدین شاه آکتور سینما به عنوان سخت ترین تجربه های بازیگری اش یاد کرد. قریحه سرشار، خلاقیت و انعطاف پذیری و طنز، از ویژگی های انتظامی در حرفه بازیگری است. او قابلیت بازی در هر نقشی را که به سن و سال او می خورد دارد و به همین دلیل توانست در ژانرهای متفاوت و در نقش های متفاوت از کمدی تا درام های تاریخی ظاهر شود. اما این بازی در فیلم موج نویی گاو مهرجویی بود که نام او را پرآوازه ساخت و به یکی از مهم ترین نقش های کارنامه بازیگری اش تبدیل شد. بازی انتظامی در گاو، آنقدر قوی و تاثیرگذار بود که جای او را در سینمای ایران تثبیت کرد. او در تمام این سال ها در نقش ها و فیلم های ماندگار بسیاری خوش درخشید که لیستی بلندبالاست. انتظامی در فیلم تاریخی ستارخان، در نقش حیدرعمواوغلو، انقلابی مشروطه خواه، ظاهر شد. یکی از بازی های به یادماندنی انتظامی در سینما، بازی او در نقش حسینقلی صدرالسلطنه، نخستین سفیر ایران در امریکا در فیلم حاجی واشنگتن علی حاتمی بود. حاجی واشنگتن، داستان طنزآمیز و در عین حال غم انگیز مردی سنتی و مذهبی بود که در فضایی گروتسک و بیگانه با روحیات شرقی اش گرفتار شده بود و غم دوری از وطن و خانواده و تنهایی، ذره ذره او را از پا درمی آورد و انتظامی این نقش پیچیده را با قدرت اجرا کرد. سریال هزاردستان ساخته علی حاتمی، تنها سریال تلویزیونی بود که انتظامی در آن بازی کرد. در این سریال، انتظامی در نقش خان مظفر (هزاردستان) ظاهر شد، مردی مقتدر و مرموز که در پشت پرده وقایع سیاسی- اجتماعی آغاز قرن بیستم در ایران بود و حاتمی او را با الهام از شخصیت تاریخی عبدالحسین میرزا فرمانفرما خلق کرده بود.
در پاسخ به این سوال که در بازیگری چه نقطه ای مانده که به آن نرسیده است، گفته بود: «نقطه خاصی در هنر وجود ندارد که بگویم به آن رسیدم یا نرسیدم. همین که من توانستم یک مدتی در سینما کار کنم و جزو کسانی باشم که تماشاگری به من توجه بکند و این سوال را از من بپرسد، راضی ام.»

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها