تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۴/۱۰ - ۱۲:۳۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 19210

میرکریمیرضا میرکریمی کارگردان فیلم «دختر» که فیلمش در سی و هشتمین جشنواره مسکو حضور دارد پس از بازگشت، بار دیگر به این شهر دعوت شد.
به گزارش سینماسینما، میرکریمی که هفته گذشته در روسیه حضور داشت صبح روز سه شنبه به تهران بازگشت و سپس بلافاصله  عازم مشهد شد و در مراسم شب قدر با کاروان سینماگران حضور یافت. اما با دعوت مجدد جشنواره مسکو، میرکریمی چهارشنبه شب دوباره عازم مسکو شد.
با توجه به امتیازات بسیار بالای منتقدان(۷٫۳ از ۱۰ برای «دختر» که بیشترین امتیاز در میان فیلم های جشنواره بود) و استقبال بی سابقه مردم از فیلم «دختر» (که با ازدحام، صف های طویل و سالن کاملا پر همراه بود) به نظر می رسد این دعوت مجدد به دلیل کسب یک یا چند جایزه اصلی باشد.

با توجه به ستایش منتقدان و مردم از بازی فرهاد اصلانی، شانس او نیز برای دریافت جایزه کم نیست.

فیلم «دختر» در سالن ۱۶۰۰ نفری کاخ جشنواره در حالی به نمایش درآمد که سالن هیچ جای خالی نداشت و این وضعیت فقط برای یک فیلم روسی تکرار شد.
«دختر» در صدر امتیازات مردمی نیز قرار گرفت. امتیاز ۴٫۵۵ از ۵ بالاترین امتیازی بود که از سوی تماشاگران به یک فیلم داده شد.

دختر مسکومنتقدان و سینماگران هم اقبال قابل توجهی به فیلم نشان داده اند. نشریه روزانه فستیوال مسکو با اختصاص حجم قابل توجهی به این فیلم، موضوع فیلم را که خانواده است ستوده و در مطلبی به قلم ایگور ساویلیو منتقد فیلم نوشته است: «این کارگردان ۸ سال پیش جایزه گئورگی را از جشنواره برده و برای ما کادگردان نام اشنایی ست. فیلم به مشکل جوان و خانواده ایرانی می پردازد و نگاه کارگردان به شخصیتها قابل توجه است. دختری جوان به مقابله با رفتار پدرسالارانه پدرش بر می خیزد.»

ناتالیا بابرو منتقد هم در وبسایتش نوشته: «هر چند شلوغی و اکتیو بودن دخترهای با حجاب در ابتدای فیلم قابل پذیرش نیست، ولی بعد فیلم شما را شدیدا درگیر قصه خود می کند.فیلم ریز بین، عاقلانه و بسیار واضح است. فیلم می گوید که چقدر گفتمان درون خانواده مفید است و چطور باید از خود رای بودن در رابطه پرهیز کرد. این فیلم فعلا بهترین و پیشروترین فیلم جشنواره است.»
آنا گورویان فیلمنامه نویس و کارگردان روس نیز طی یادداشتی خطاب به کارگردان «دختر» به تمجید از این فیلم پرداخته است:
«می دونی، فیلمت از ذهنم بیرون نمیره! تو روی سوژه ی خیلی مهم دست گذاشتی. و مهم تر اینکه وقتی مردم این فیلمو می بینن دلشون میخواد که تغییر کنن. من میدونم که دارم درباره چی حرف می زنم. من هم یک پدر سختگیر دارم. بازیگرانت عالی هستن. من عاشق همه شان شدم و با اونها همذات پنداری کردم. تو واقعا کارگردان با استعدادی هستی. موفق باشی.»
قابل ذکر است که جشنواره مسکو از جشنواره های الف دنیاست و در رده بندی فیاپف نیز جزو ده جشنواره مهم سینمایی دنیا به حساب می آید.
البته میرکریمی در جشنواره مسکو و کشور روسیه فیلمساز شناخته شده ای است. او یکبار هشت سال پیش در همین جشنواره با «به همین سادگی» جایزه طلا و همچنین جایزه فیلم برتر منتقدین را دریافت کرده بود. فیلم های «زیر نور ماه» ، «یه حبه قند» و «خیلی دور خیلی نزدیک» با دوبله روسی بارها در مسکو و تعدادی از شهرهایی روسیه به نمایش درآمده اند و «یه حبه قند» هم سه جایزه بهترین فیلم بهترین فیلمبرداری و بهترین مجموعه بازیگران زن را از فستیوال بین المللی کازان دریافت کرده است. از این بابت تماشاگران حرفه ای روس با آثار و نام رضا میرکریمی آشنایی کامل دارند .
نکته جالب آنکه ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه امسال را در این کشور سال سینما اعلام کرده و اذعان کرده است که استفاده نکردن روسیه از ظرفیت های بالای سینما اشتباه بوده است.

میرکریمی دختر مسکو دختر میرکریمیمیرکریمی دختر مسکومسکو دخترمیرکریمی دختر

مسکو میرکریمی دختر

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها