تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۹/۱۳ - ۰۴:۲۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 73916

محمدعلی ابطحی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، نسبت به حضور نداشتن مستندی درباره فائزه هاشمی انتقاد کرد.

به گزارش سینماسینما ، متن این نامه که در کانال محمد علی ابطحی منتشر شده است به شرح زیراست :
برادر گرامی جناب آقای عباس صالحی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام و احترام
در خبرها خواندم که در جشنواره حقیقت که درآن در جمع محدودی از مخاطبان تخصصی فیلم های مستند را نمایش می دهند، فیلم مستندی از زندگی خانم فایزه هاشمی به کارگردانی خانم مژگان اینانلو ممنوع شده است.به استناد این سلیقه معاون سینمایی که گفته اند سیاست ارشاد براین است که سینما حقیقت در مورد زنده ها مستند نداشته باشد.
من در این نامه دغدغه ای فراتر از این مستند دارم که شخصیت فرهنگی و دلسوزانه شما اجازه نوشتن این نامه سرگشاده را به من داد
الف: من در جشنواره حقیقت سال گذشته به تماشای چندین مستند نشستم. تقریبا همه مستند سازان و مستند بینان جوان هستند.
کمتر کسی در بین انان دیده می شد که از نظر سنی پیروزی انقلاب و یا جنگ و یا امام را درک کرده باشند.
طبعا این نسل دغدغه مستند سیاسی و دیدن زندگی شخصیت های سیاسی را نباید داشته باشند. اما در جشنواره پارسال زندگی مرحوم آوینی و یا میزبان آیه الله خامنه ای در خراسان و یا … پر جاذبه و پر جمعیت بود و همین طور زندگی مرحوم آیه الله منتظری در جشنواره امسال می تواند مخاطب جلب کند.
ب: مدیران انقلاب بعد از گذشت قریب به چهل سال باید بیشترین دغدغه را در معرفی چهره های زنده نظام را با هر گرایشی داشته باشند.
عمده نسل جوان، هم به دلیل مخاطرات سیاسی و هم به دلیل گذر از انقلاب و مسایل کشورداری، طبعا علاقمند است در حوزه های غیرسیاسی مستند بسازد. به لیست همین جشنواره های حقیقت و موضوعات آن توجه کنید.
ساختن فیلم از زنده ها و یا شخصیت های پس از انقلاب را مگر با سوبسید بشود تشویق کرد تا جامعه جوان سیاسی بماند. و از
آفت بی تفاوتی نجات پیدا کند.
این کار مستند سیاسی را نابود می کند و اندک گرایش به این کار را هم از بین می برد . خود شما خطر بی تفاوت شدن را بیشتر می دانید.
ج: کاش کمی به جامعه هنری کشور توضیح می دادند که دلیل این سیاست ارشاد که از زندگان فیلم مستند ساخته نشود، چیست.
این نوع برحورد و اظهار نظر حتی اگر قانونی باشد، از وزارت تحت نظر شما که به فرهیختگی معروف هستید بعید بود. آن هم چند روز قبل از برگزاری جشنواره.
پایه های دیکتاتوری در جامعه از همین بی پاسخگویی ها مستحکم می شود.
حتی اگر معاونت سینمایی به هر دلیل سیاسی و امنیتی وما اشبه نمایش فیلمی از سرکار خانم فائزه هاشمی را به مصلحت نمی داند، پیدا کردن و اعلام یک قانون برای جلوگیری از یک مستند کار صوابی نیست.
از شما انتظار میرود که شخصا ذهن مخاطبان فرهنگی وهنری را در مورد این نوع سیاست گزاری ها روشن فرمایید
سید محمدعلی ابطحی
۱۲ آذر ۹۶

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها