تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۱/۰۶ - ۱۶:۵۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 133257

شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل «خانه تئاتر» طی نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار رسیدگی به وضعیت هنرمندان تئاتر شد.

به گزارش سینماسینما، به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر در آستانه روز جهانی تئاتر طی نامه ای به رئیس جمهور، ضمن ارائه توضیح درباره وضعیت هنرمندان تئاتر، خواستار رسیدگی به وضعیت ایشان شد.

وی در این نامه، سخنان خود را عطف به نامه ارسالی به وزیر ارشاد کرد و از جانب خانه تئاتر برای مشاوره و انتقال تجربیات اعلام آمادگی کرد.

مشروح این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهور

با سلام و احترام

عطف به نامه شماره ٩٨/١۶٨مورخ ٩٨/١٢/٢۴به عنوان وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رونوشت به حضرتعالی، معاون محترم برنامه ریزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه و…به استحضار می رسانم امسال در تاریخ تئاتر دنیا اولین سالی است که روز جهانی تئاتر همه فعالیتهای تئاتری دنیا تعطیل است و احتمال دارد در چند ماه آینده هم این روند ادامه داشته باشد. با توجه به ارتباطات بین الملل این مجموعه، در دنیا هنرمندان تئاتری مانند تمام مردم کشورها که از تامین اجتماعی و پشتوانه دولتی بهره‌مند هستند به هیچ وجه دغدغه معاش ندارند؛ چون قبلا برای چنین روزی زیرساختهای لازم را به وجود آورده و به اندازه کافی تقویت کرده اند. اما در کشور ما نه تنها زیر ساختهای لازم برای زیست انسانی هنرمندان به وجود نیامده بلکه در حال حاضر با فراگیر شدن بیماری کرونا بیم آن می رود که بسیاری از هنرمندان تئاتر کشور در تامین معاش روزمره خود هم دچار مشکل شوند.

جناب آقای رئیس جمهور امروزه تئاتر در کشور ما نه تنها مورد حمایت نیست بلکه اندک پشتیبانی که از آن می شد هم به طرق مختلف دریغ شده است؛ از طلب انباشته گروههای تئاتر از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی «اداره کل هنرهای نمایشی» تا نداشتن بیمه ایام بیکاری، بیمه از کار افتادگی و… امروز هنرمندان تئاتر حتی به اندازه کارگران شریف مشاغل مختلف هم مورد حمایت انسانی نیستند و حقوق مدنی آنها به وضوح سلب شده است.

از حضرتعالی، دولت محترم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهشمندم به طور روشن برنامه مشخص و حمایتی خود را در این ایام که همه هنرمندان تئاتر مجبور به قرنطینه بدون داشتن حقوق و پشتیبانی اقتصادی هستند اعلام بفرمایید.

امروز در تاریخ اولین روز جهانی تئاتر است که تئاتر تعطیل است و متاسفانه در تمام دنیا خدمات حساب‌شده ای که به تمام مردم خصوصا هنرمندان تئاتر داده می شود به هیچ وجه تعطیل نیست اما در کشور ما حتی خدماتی که برای مشاغل دیگر در نظر گرفته شده است هم برای اهالی فرهنگ و هنر خصوصا تئاتر تعطیل است.

هنرمندان تئاتر منتظر اعلام برنامه ریزی و اقدامات عاجل و ضربتی شما در برنامه ای کوتاه مدت برای کمک به تامین اقتضائات ایام بیکاری و برنامه میان مدت و دراز مدت شما برای جبران بخشی از ضرر و زیان خود هستند.

بدون شک خانه تئاتر خود را مکلف می داند در کنار هنرمندان تئاتر کشور تا استیفای حقوق حقه خود بایستد و از سویی دیگر برای یاری رساندن به این عزیزان از هیچ تلاشی فرو گذاری نکند. این مجموعه صنفی آمادگی دارد برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در هر زمان و موقعیتی در کنار دستگاه های سیاستگذار باشد.

شهرام گیل آبادی/ مدیرعامل خانه تئاتر»

منبع: مهر

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها