تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۹/۱۳ - ۱۷:۳۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 73977

فاطمه عودباشی در جام جم نوشت :

«سوغات جنگل» عنوان مجموعه عروسکی است که پخش آن بتازگی از شبکه دوی سیما شروع شده. این مجموعه به تهیه کنندگی محمدجواد عبدالرحمانی همزمان با پخش مراحل تصویربرداری را در شهرک تلویزیونی سینمایی غزالی پشت سر می گذارد. شخصیت اصلی این مجموعه، عروسکی به نام نادر است و در کنار او چهار بازیگر اصلی حضور دارند. در هر قسمت از این مجموعه عروسکی به فراخور موضوع و داستان چهره های شناخته شده عرصه سینما، تلویزیون، موسیقی، ورزش و… به عنوان بازیگر مهمان در کنار عروسک نادر حضور خواهند داشت و داستان و ماجرایی را برای مخاطب روایت می کنند. تاکنون بازیگرانی چون شهرزاد کمال زاده، مریم کاویانی، فلور نظری، یوسف کرمی، فرهاد ظریف، فرشته کریمی(خانم گل فوتسال آسیا)، شهروز ابراهیمی، علی سلیمانی، مهدی صبایی و… در این مجموعه حضور پیدا کرده اند. همچنین بازیگران دیگری مقابل دوربین این مجموعه عروسکی خواهند رفت.
به گزارش جام جم، بهادر مالکی که در کارنامه خود تجربه صداپیشگی عروسک هایی چون فامیل دور را دارد، صداپیشگی عروسک نادر را برعهده گرفته و مهدی برقعی که پیش از این عروسک گردان جناب خان در برنامه «خندوانه» بود، عروسک گردان این مجموعه است. محمد عسگری، وحید آقاپور، دریا مرادی دشت و امیر رضا احمدی بازیگران اصلی مجموعه «سوغات جنگل» هستند. امیر سلطان احمدی کارگردانی هنری و عمار باستان فرد و داریوش کفایتی کارگردانی تلویزیونی این مجموعه عروسکی را برعهده دارند. همچنین بهادر مالکی، نیوشا صدر و امیر سلطان احمدی نویسندگان این مجموعه هستند.
سوغات جنگل در ۱۲۰ قسمت ۲۰دقیقه ای با هدف ایجاد سرگرمی و بستری آموزشی برای گروه سنی نوجوان به بالا تولید شده و در روزهای شنبه و یکشنبه ساعت ۱۹ و پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه روانه آنتن شبکه دوی سیما می شود.
در خلاصه داستان مجموعه عروسکی سوغات جنگل آمده است: طی اتفاقی عجیب موجودی که نه کاملا شبیه انسان است و نه حیوان، وارد خانه خانواده ای سه نفره می شود و همین مساله آغازگر ماجراهایی برای آنهاست.

بهره بردن از زبان طنز
محمدجواد عبدالرحمانی، تهیه کننده سوغات جنگل درباره هدف تولید این مجموعه به جام جم گفت: هدف ما این بود که مجموعه ای را تولید و پخش کنیم که به مفاهیم ساده زندگی، محبت کردن، محیط زیست و… بپردازیم، مفاهیمی که شاید امروز به خاطر مشغله های زندگی آنها را فراموش کرده ایم. به عنوان مثال به مقوله خوشبختی این طور می پردازیم که داشتن پدر و مادر یعنی خوشبختی.
وی با اشاره به این که زبان برنامه طنز است، عنوان کرد: مخاطبان این مجموعه نوجوانان و بزرگسالان هستند و ما در قالب زبان طنز به مفاهیمی که اشاره کردم، می پردازیم. همچنین به اهمیت خانواده هم توجه داریم.
این تهیه کننده در پاسخ به این سوال که چطور شد ترکیب رئال عروسکی را برای این مجموعه انتخاب کرده اید، توضیح داد: ما برنامه های چند سال گذشته را رصد کردیم و متوجه شدیم موفق ترین کارها گونه رئال عروسکی هستند؛ آثاری مثل قصه های تابه تا، جناب خان و… همیشه با اقبال مخاطبان روبه رو شده و جایگاه خوبی دارند.
عبدالرحمانی در پاسخ به این سوال که فکر نمی کنید قالب رئال عروسکی در برنامه سازی کلیشه ای شده است، توضیح داد: به نظرم ما در این قالب در دنیا جایگاه خوبی داریم و می توانیم با آثار جهانی رقابت کنیم. ضمن این که از کارهای رئال عروسکی موفق الگو گرفته ایم، اما با زبان نو و طنز، مجموعه سوغات جنگل را به تصویر می کشیم. البته قضاوت به عهده مردم است و آنها باید رای نهایی را بدهند، اما خوشبختانه آقای جعفری جلوه مدیر شبکه دو و خانم آذرهوش مدیر گروه کودک این شبکه وقتی چند قسمت از برنامه را دیدند، استقبال کردند.

خانه سبز و شازده کوچولو
امیر سلطان احمدی، کارگردان هنری این مجموعه نیز درباره تولید آن گفت: امسال تصمیم گرفته بودم بیشتر به تئاتر و دغدغه های شخصی ام بپردازم تا این که آقای عبدالرحمانی طرحی را پیشنهاد داد که من آن را بازنویسی کردم. دغدغه ام این بود روی مجموعه ای کار کنم که به مفاهیم عرفان، فلسفه، حقیقت زندگی و… بپردازد. به همین دلیل الگویم شازده کوچولو بود و با اجازه تهیه کننده، کاراکترهایی را در این مجموعه طراحی کردیم که به این مفاهیم بپردازیم.
این کارگردان عنوان کرد: راستش پیش از کارگردانی مجموعه سوغات جنگل در ذهنم شازده کوچولو و مجموعه خانه سبز بود و دلم می خواست حرف های دلم را شیرین و فانتزی در این اثر بزنم تا مورد توجه مخاطب قرار بگیرد.
وی ادامه داد: به قول معروف آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. به همین دلیل تلاش کردیم به مفاهیم مختلف زندگی، عرفان، فلسفه و… به صورت ریشه ای بپردازیم. البته نویسندگی مجموعه به عهده دوستان بود و من یا قصه ها را بازنویسی می کردم یا سوژه می دادم. همچنین بازیگرانی برای این کار انتخاب کردم که به هنرشان ایمان داشتم و می دانستم آنها هم چنین دغدغه هایی دارند.
سلطان احمدی تصریح کرد: فضای مجموعه سوغات جنگل شاد است و سعی کردیم به قول معروف برای مخاطب جذاب باشد و احساسات مخاطب را هم درگیر کنیم. عروسک اصلی مجموعه نادر است و در کنارش عروسک و بازیگران مهمان متناسب با موضوع برنامه حضور دارند.

کودک درونم زنده است
فلور نظری که به عنوان بازیگر مهمان در مجموعه عروسکی سوغات جنگل حضور داشته است، به خبرنگار ما گفت: من قبلا هم تجربه حضور در مجموعه رئال عروسکی را در کاری به کارگردانی رزیتا غفاری داشتم که آنجا با دو عروسک با نام آقای مجری و رادیو صحبت می کردم. بنابراین با این گونه کار آشنا هستم. مجموعه سوغات جنگل روایتگر زندگی زن و شوهری است که عروسکی به نام نادر را به فرزندی می پذیرند. با توجه به این که نادر مادرش را خیلی دوست دارد و می داند او علاقه مند است یک روز فلور نظری بازیگر محبوبش را از نزدیک ببیند، به همین دلیل تصمیم می گیرد روز تولد مادرش، از نظری دعوت و مادرش را غافلگیر کند.
وی که فیلم های سینمایی صداهای خاموش و افسانه گل آباد را در نوبت اکران دارد، ادامه داد: در این مجموعه من با نادر درباره موارد مختلف حرف می زنم. صحبت کردن با عروسک را خیلی دوست دارم. البته من به هیچ وجه فکر نمی کنم مقابل عروسک نشسته ام و او را یک موجود زنده تصور می کنم. درواقع فضای کار را باور دارم، بنابراین بداهه در طول کار زیاد می گویم و سعی می کنم جنس دیالوگ هایم شیرین و ارتباطم با عروسک صمیمانه باشد. این بازیگر با اشاره به مفاهیم این مجموعه گفت: مجموعه سوغات جنگل به مفاهیمی همچون دوست داشتن، خانواده و احترام گذاشتن به بزرگ ترها می پردازد که شخصا برای من هم جذابیت لازم را دارد، زیرا کودک درون من زنده است و بزرگ نشده. شاید این جمله من کلیشه ای باشد، ولی واقعا به کودک درونم اهمیت می دهم. اگر باز هم حضور در چنین مجموعه هایی به من پیشنهاد شود با کمال میل می پذیرم.

یک تجربه شیرین
مریم کاویانی که به عنوان بازیگر مهمان در سوغات جنگل حضور دارد، در پاسخ به این سوال که چطور شد در این مجموعه شرکت کردید به جام جم گفت: من همیشه به کارهای کودک علاقه مند هستم و برنامه های عروسکی را دوست دارم و استقبال هم می کنم. البته حضورم در مجموعه سوغات جنگل، کوتاه بود و نصف روز آنجا بودم، اما راستش به حدی برایم لذتبخش و شیرین بود که به طور جدی به این مساله فکر کردم که اگر پیشنهاد کار عروسکی که نقش من پررنگ تر باشد بشود حتما بپذیرم و رد نکنم، زیرا خیلی جذاب است و کودک درونم را زنده کرد. وی ادامه داد: با وجود این که سوغات جنگل اولین تجربه حرفه ای من با عروسک بود، اما به هیچ وجه سخت نبود، حتی نسبت به این که پارتنر انسان واقعی رو به رویم قرار بگیرد، راحت تر بود. در مجموع حس و ارتباط خوبی به من منتقل شد، چون عروسک گردان و صداپیشه عروسک هم خیلی حرفه ای و مسلط به کار بودند.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها