تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۱۲:۲۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 132513

سینماسینما، ایسنا/ ندا آل سید طیب: مرضیه برومند خیلی حال و حوصله مصاحبه‌ ندارد. برای انجام هر گفت‌وگو باید برایش دلایل متعددی بیاوریم تا راضی به صحبت شود، ولی این‌بار خودش تماس گرفت و درحالی‌که به‌شدت نگران و اندوهگین بود، درخواست گفت‌وگو کرد.

این هنرمند که چند روزی است به دلیل شیوع ویروس کرونا خانه‌نشین شده، گفت: این روزها مدام در خانه‌ام و از صبح تا شب در معرض خبرهای گوناگون. ما که خود را در خانه قرنطینه کرده‌ایم، تشنه خبرهایی هستیم که بیرون در جریان است و دائم در حال رصد کردنیم. در این بین روزانه صدها خبر متفاوت و گاه متناقض می‌بینیم و می‌شنویم که دلشوره و اضطراب‌مان را صدچندان می‌کند.

آن‌چه پیش‌ رو دارید، گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا با مرضیه برومند است که مانند برخی دیگر از همکارانش همواره نسبت به مسائل اجتماعی حساسیت داشته و دارد.

او در این گفت‌وگو، هم خواستار پاسخگویی مسئولان در زمینه کمبود تجهیزات مورد نیاز کادر پزشکی در استان‌های مختلف بویژه گیلان و مازندران شد و هم از رفتار مردمی که بدون توجه به همه توصیه‌ها زندگی عادی خود را ادامه می‌دهند و برخی نیز راه سفر در پیش می‌گیرند، به‌شدت انتقاد کرد.

برومند ابتدا خطاب به مسئولان وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا گفت: شما به عنوان مسئول باید پاسخگوی کمبود تجهیزات مورد نیاز کادر پزشکی در همه ایران باشید. این حق ماست واقعیت‌هایی را که در این زمینه وجود دارد، بدانیم. البته می‌دانم به دلیل حفظ آرامش مردم نمی‌توان همه حقایق را بیان کرد ولی از آن‌جا که در روزهای گذشته مسائل گیلان و مازندران در صدر اخبار همه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته و به نوعی وضعیت این دو استان به پاشنه آشیل تبدیل شده، از همه شما مسئولان مرتبط می‌خواهم برای جلوگیری از نشر خبرهای اغراق‌آمیز هم که شده، با مردم صادق باشید و حتی‌الامکان آنان را در جریان مشکلات و آن‌چه در جهت رفع این کمبودها انجام داده‌اید، بگذارید.

او سپس درباره دیگر دغدغه خود در این روزهای کرونایی سخن گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که این روزها فکر مرا درگیر کرده، خطری است که جان پزشکان و پرستارانی را تهدید می‌کند که هر روز با دیدن تصاویر آنان در شبکه‌های اجتماعی، دل‌مان به درد می‌آید.

برومند با ابراز تاسف گفت: بخشی از پزشکان توانمند این مملکت را که به دلیل مهاجرت از دست دادیم. فاجعه است اگر به خاطر کمبود یا بدتر از آن، احتکار امکانات، جان پزشکان فداکاری را که در بیمارستان‌های دولتی مشغول به خدمت هستند، به خطر بیندازیم.

او سپس از آمادگی خود و بخشی از همکارانش برای حل این مشکلات خبر داد و گفت: فعلا مهم‌ترین نیاز ما بخصوص برای گیلان و مازندران فراهم آوردن تجهیزات مورد نیاز کادر پزشکی است و من به اتفاق برخی از همکارانم که آنان هم دغدغه‌های اجتماعی دارند و در این زمینه فعالند، عزم‌مان را جزم کرده‌ایم و از زیر سنگ هم شده، تجهیزات مورد نیاز کادر پزشکی بیمارستان‌های این دو استان‌ را پیدا می‌کنیم. همیشه که ما باید پیش‌قدم باشیم در سیل و زلزله و هر بلای آسمانی و زمینی دیگری. حالا هم چشم‌مان کور! این چندرغاز حقوق بازنشستگی هم برای تهیه این تجهیزات. می‌گویند این اقلام در اختیار برخی از سازمان‌هاست، دست هر سازمان و ارگانی که هست، ما خریداریم. فقط ممنون می‌شویم تخفیف بدهند تا مشتری شویم!

برومند که از کمبود زیرساخت‌های درمانی در گیلان و مازندران متاسف و در عین حال متعجب است، ادامه داد: اصلا همین کمبود زیرساخت‌ها هم زیر سوال است. چرا استانی مانند گیلان با این همه زیبایی و گردشگری که دارد، باید این‌گونه دچار کمبود امکانات باشد؟ در کشور ثروتمندی مانند ایران با این همه منابع و ذخایر، این کمبودها واقعا مایه شرمساری است.

انتقادات مرضیه برومند فقط شامل حال مسئولان دولتی نشد و او در ادامه گله‌های خود را از مردم نیز ابراز کرد: شنیده‌ام بیمارستان‌های خصوصی متعددی در استان‌های شمالی وجود دارند که از همکاری با ستاد مبارزه با کرونا سر باز می‌زنند و طلب پول‌های آن‌چنانی می‌کنند و حاضر نیستند تخفیفی در این زمینه قائل شوند. وای بر ما!

او سپس از مردم گیلان و مازندارن خواست در شرایطی که شهرهای‌شان وضعیتی بحرانی دارد، حساس‌تر باشند و خطاب به آنان ادامه داد: انتظار می‌رود در این روزها که شرایط به‌شدت نگران‌کننده و خاص است، همه ما نسبت به وضعیت خود، اطرافیان و همشهرهای‌مان حساس‌تر باشیم. این‌که در این روزهای غیرعادی، خیلی عادی رفتار کنیم که گویی آب از آب تکان نخورده، هیچ عاقلانه نیست و حتما تبعات آن را خواهیم دید.

برومند از مردم گیلان خواست تا خودشان دست به کار تامین امکانات شوند و خطاب به آنان افزود: قطعا در استان‌های شما هم افراد متمولی وجود دارند بنابراین چرا کادر پزشکی‌تان باید این‌گونه با کمبود مهم‌ترین و اولیه‌ترین تجهیزات مورد نیاز خود رو به رو باشد؟! چرا این افراد توانگر دست به کار نمی‌شوند و زیرساخت‌های لازم را ایجاد نمی‌کنند؟ اگر دولت کم‌کاری می‌کند، ما که نباید مسئولیت فردی خود را در قبال شهرمان فراموش کنیم.

او که چندی پیش با انتشار ویدیویی، از مردم خواسته بود به سفر نروند، بار دیگر از رفتار کسانی که بدون توجه به این وضعیت، بار سفر بسته‌اند و راه دیگر استان‌ها را در پیش گرفته‌اند، به‌شدت ابراز تاسف کرد و افزود: جز تاسف چه می‌توانم بگویم؟ تا چند وقت دیگر واکسن کرونا و راه درمان آن کشف می‌شود، ولی آن‌چه درمان‌ناپذیر است و هیچ واکسنی ندارد، بی‌فکری و بی‌خردی کسانی است که با وجود همه توصیه‌ها همچنان سفر می‌روند و جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند و این ویروس مرگبار را از شهری به شهر دیگر برای هموطنان خود به سوغات می‌برند! با این مردم چه باید بکنیم که راه درمانی ندارند؟!

مرضیه برومند در پایان سخنان خود این‌بار با دلسوزی و نگرانی خطاب به همه مردم ایران گفت: عاجزانه، مادرانه، خواهرانه و دوستانه، از همه دختران و پسرانم می‌خواهم در عین حال که نباید از این ویروس دچار هراس و اضطراب شوید، اما به خاطر مادران‌تان و کسانی که دل‌شان برای شما می‌تپد، مراقب سلامتی خود، عزیزان‌ و اطرافیان‌تان و بویژه جامعه پزشکی ایران باشید. خیلی خوب است که در برخورد با هر بحران، قدرت طنز داریم، اما این شوخی‌ها نباید سبب شود با کرونا، سهل‌انگارانه برخورد کنیم، چراکه این ویروس مرموز کشنده به هیچ‌وجه با زندگی ما و عزیزان‌مان شوخی ندارد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها