تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۰۶ - ۰۶:۳۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 75979

سینماسینما، علی پاکزاد – ابوالحسن داودی کارگردان سینما گفت:«فیلم «هزارپا» در جشنواره فجر حضور نخواهد داشت.»
به گزارش سینماسینما، فیلم «هزارپا» ساخته ابوالحسن داودی که از ابتدای سال ۹۶ وارد مرحله تولید شده بود، نزدیک به ۴۰ بازیگر مطرح دارد که در آن نقش آفرینی می کنند. به گفته داودی این فیلم در جشنواره فجر نمایش داده نخواهد شد و اکران آن سال آینده در سینماهای سراسر کشور خواهد بود.

ابوالحسن داودی کارگردان فیلم «هزارپا» درباره شرایط این فیلم گفت: «در مورد فیلم «هزارپا» تصمیم بر این شد که این فیلم در جشنواره حضور نداشته باشد، به صورت مستقیم در اختیار مخاطبان قرار بگیرد و در اکران عمومی همه با هم این فیلم را ببینیم. این تصمیم برای امروز و قبل از برگزاری جشنواره نیست. بلکه مدت‌هاست که ما به این تصمیم رسیده‌ایم. دلیل این نگاه هم کاملا روشن است. جشنواره فجر با تمام مزایایی که دارد، می‌تواند برای بسیاری از فیلم‌ها کمک باشد و درباره بعضی فیلم‌ها هم این موضوع کاملا بر عکس است.»

او ادامه داد: «قطعا جشنواره می‌تواند برای دیده شدن یک فیلم گام مهمی باشد. البته بعضی فیلم ها هم هستند که با حضور در این جشنواره نتایج نامطلوبی می‌گیرند. به شخصه در این سی و چند سال روند برگزاری جشنواره را از نزدیک دیده‌ام و در جریان بوده‌ام. باز هم تاکید می‌کنم جشنواره برای بعضی فیلم‌ها فرصتی مناسب و مهم تلقی می‌شود. اما فیلم‌هایی هم هستند که با حضور در جشنواره به کل منهدم می‌شوند. مواردی هم بوده که در نوع خود جالب توجه بوده است. یعنی بعضی فیلم‌ها بدون دلیل و بدون اطلاع برگزار کنندگان جشنواره مدعیان جدید پیدا می‌کردند و فضای نامطلوبی را برای آن فیلم خاص به وجود آوردند. برای مثال می توان فیلم «زادبوم» را نام برد که قربانی چنین فضا و تصمیماتی شد. هشت سال پیش «زادبوم» در جشنواره فجر نمایش داده شد، حتی جایزه هم کسب کرد اما همان نمایش باعث فوت فیلم شد.»

کارگردان فیلم «هزارپا» درباره حضور نیافتن این فیلم در جشنواره سی و ششم گفت: «به هر حال همین تجربه برای شخص من کافی بود. البته بدون اینکه قصد داشته باشم بیانیه‌ای بدهم و ضدیتی با جشنواره داشته باشم این تصمیم را از قبل گرفته بودم و «هزارپا» در جشنواره حضور نخواهد داشت. البته خود آقا داروغه‌زاده هم با من تماس گرفتند و مایل بودند که «هزارپا» در جشنواره حضور داشته باشد. اما من هم دلایلم را خدمت آقای داروغه‌زاده اعلام کردم و فکر می کنم که پذیرفته شد. به هر حال این حضور نداشتن دلایل متعددی دارد. قسمت کوچکی از حضور نداشتن به ژانر ، زمان و چند چیز دیگر نیز معطوف می‌شود. اما مهمترین دلیل برای شخص من تجربه خودم هست و مایل نیستم دیگر تجربه تلخی را داشته باشم. عقیده دارم این فیلم سیر طبیعی خود را باید طی کند و تمام مراحل قانونی را پشت سر بگذارد و تنها یک متولی برای نمایش و عرضه داشته باشد.»

کارگردان «هزارپا» درباره اکران این فیلم در عید نوروز گفت: «اگر تا عید نوروز فیلم آماده باشد شاید اکران نوروز داشته باشیم. اما به این دلیل که فیلم شرایط خیلی ویژه ای دارد که در آینده درباره آن صحبت خواهم کرد بهتر است که اکران ما بسیار ویژه و خاص باشد. اما «هزارپا» برای اکران عید کاملا مناسب است.»

او درباره بازیگران فیلم «هزارپا» گفت: «انتخاب بازیگران ما تا حد زیادی تحت تاثیر شکل و نوع فیلمنامه بوده است. ما دورانی را روایت می کنیم که برای خود من هم، دردناک بوده است و هم خیلی جذاب. سعی داشتم در یک فضای طنز، به صورت معقول و قابل قبولی حرکت کنم که به هیچ وجه شبیه به کارهای مبتذل و سطح پایینی که این روزها می‌بینیم نباشد. به تصویر کشیدن حس و حال آن دوران بسیار مهم بود و نکته دیگر اینکه مایل بودم کمی از لحاظ زمان پخش با فیلم هایی شبیه به «نهنگ عنبر » فاصله بگیریم. یعنی به نوعی شرایط آن سال‌ها یعنی دهه ۶۰ و ۷۰ را به تصویر بکشیم که تا امروز کمتر دیده شده است. به همین دلیل هم بازیگران این فیلم با وسواس انتخاب شده اند. حدود ۳۸ بازیگر را در این فیلم حضور دارند که گاهی همه این بازیگران می بایست در کنار هم حضور پیدا می‌کردند. شکل انتخاب و دور هم جمع کردن انها دشوار بود.

رضا عطاران، جواد عزتی، سارا بهرامی، مهران احمدی، لاله اسکندری، سعید امیرسلیمانی، شهره لرستانی، امید روحانی، سپند امیرسلیمانی، امیرمهدی ژوله، سینا رازانی، حسین سلیمانی، محمد نادری، علی عامل هاشمی، علی صالحی، نعیمه نظام دوست، بهرام ابراهیمی، ارشا اقدسی، شهین تسلیمی، حمیدرضا فلاحی و … بازیگران فیلم «هزارپا» هستند.

داودی درباره اتفاقات اخیر و شایعاتی که در مورد هیات انتخاب جشنواره فجر به وجود آمده گفت: «این شایعات اخیر درباره نوع انتخاب فیلم‌ها برای جشنواره فجر عجیب است. اینکه قوه قضائیه به صورت واضح اعلام می کند که ما در انتخاب فیلم ها سهیم هستیم و بعد جشنواره فجر این موضوع را تکذیب می کند در نوع خود نکته مهمی قلمداد می شود. این سئوال به وجود می آید چه کسانی این میان راست می گویند و چه اتفاقی در حال وقوع است؟ یعنی جشنواره فجر مورد توجه جریان‌هایی است که این میان درگیری ایجاد می کنند. همین درگیری‌ها باعث آسیب‌ها و تخریب‌هایی می‌شود که فقط و فقط فیلمسازان و کسانی که در امر تولید حضور دارند را هدف قرار می‌دهد، در این شرایط عقل حکم می‌کند سری که درد نمی کند را دستمال نبندیم!»

داودی در انتها درباره فیلم «زادبوم» گفت: «برای من جالب است که آقای تابش به عنوان مدیر عامل فارابی و کسی که ۴۰ درصد در فیلم «زادبوم» شریک است فیلم را ندیده است. آنها در جریانی شرکت کردند که باعث شدند «زادبوم» زمین بخورد و اکران ضعیفی داشته باشد. نخواستند فیلم را توقیف کنند. بلکه آن را نمایش دادند تا بگویند این فیلم توقیفی هیچ مخاطبی ندارد. بسیاری در این اتفاق دخیل بودند. آقای مسچی و شورای صنفی و بسیاری دیگر در از بین بردن این فیلم شریک بودند تا «زادبوم» روی پرده ذبح شود. تکلیف ما در دوران احمدی‌نژاد و شمقدری روشن بود. به شخصه اعلام کرده بودم که در آن دوران فیلم نمی‌سازم. اما اکنون به شدت ناامید و گیج هستم. نمی دانم این افراد دوستمان هستند یا نه و چه کاری باید با آنها کرد. نمی‌دانم آیا اکنون نیز باید مانند زمان دولت نهم و دهم برویم سراغ کارهای دیگری یا اینکه کار اصلی خودمان که سینما است را انجام دهیم. جالب تر از همه اینها این است که بخش بین‌الملل فارابی نیز حاضر نیست برای پخش فیلم «زادبوم» اقدامی کند.»

توضیح: سینماسینما آمادگی خود را برای انعکاس پاسخ ها و توضیحات آقایان تابش، مسچی، اسفندیاری و اعضای شورای صنفی نمایش اعلام می‌دارد.

 

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها