تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۶/۲۰ - ۱۳:۴۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 26427

عباس کیارستمیبا نمایش فیلم ۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه در فستیوال ونیز، به احترام حضور و موقعیت کیارستمی در سینمای ایران و جهان، گروه سینمای هنر وتجربه همه سئانس‌هایش را فردا ۲۱ شهریور ماه در روز ملی سینما به این فیلم اختصاص داده و به طور سمبلیک دو نمایش ویژه در نظر گرفته است.

به گزارش سینماسینما، سیف‌الله صمدیان که از حدود یک ماه پیش برای آماده‌سازی فیلم – پرتره‌ای از عباس کیارستمی به قول خودش به قرنطینه رفته بود، با پایان کار و ارایه نسخه دی سی پی به فستیوال، هفته‌ی گذشته راهی ونیز شد تا فیلمش در آنجا رونمایی شود.

همان‌طور که پیش از این مسوولان گروه هنر و تجربه قول داده بودند، این گروه سینمایی قصد دارد، در روز ملی سینما – ۲۱ شهریور ۱۳۹۵- همه سئانس‌هایش را در تهران و شهرستان‌ها به دو فیلم ساخته‌ی سیف‌الله صمدیان درباره عباس کیارستمی اختصاص بدهد.

قرار است فیلم «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» و «روزی روزگاری در مراکش» – مستند ورک شاپ کیارستمی و مارتین اسکورسیزی – در سئانس‌هایی در پی هم اکران شوند.

سیف‌الله صمدیان – هنرمند عکاس و فیلمساز – پیش از سفر گفته بود: فرصت کمتر از یک ماه برای پذیرفتن پیشنهاد احمد کیارستمی و اصرار آلبرتو باربرا مدیر جشنواره فیلم ونیز برای ساخت فیلمی با این ویژگی نه از نظر حرفه‌یی درست بود و نه من در موقعیتی بودم که از نظر عاطفی و حسی قادر به انجام چنین کاری باشم. اما به هر نحوی بود فکر کردم باید تمام موانع را کنار بگذارم و با جدیت کار را دنبال کنم.

او مطرح کرده بود: با صبوری خانواده و طبیعتا همراهی همکاران آن هم در شرایطی که شماره تازه مجله تصویر در حال چاپ بود، مجبور به ایجاد شرایطی شبیه قرنطینه شدیم و امیدواریم نتیجه حاصل از این فیلم بتواند به من و بیننده‌های فیلم امکان ورود آهسته و بی سروصدا به دنیایی را بدهد که از تمام سروصداهای آگاهانه، شعاری و گل درشت دور باشد. درست همانند دنیای ساده و مینی مالیستی خود عباس کیارستمی!

این هنرمند خاطرنشان کرده بود: مساله بسیار مهم در ساخت این پرتره‌ی سینمایی این بود که تمامی ترس ناشی از فشردگی زمانی، خستگی‌های ناگزیر ناشی از کار شبانه روزی حتا کج سلیقگیهای احتمالی که می‌توانست به نتیجه نهایی فیلم لطمه بزند، خوشبختانه با انرژی و حضور استثنایی کیارستمی در تک تک تصاویر فیلم از بین رفت. از اینکه پرتره‌ای ساخته شد که کلیشه‌ها و فرمول‌های قدیمی را آگاهانه رعایت نکرد و کنار گذاشت، راضی‌ام؛ حتما نتیجه برای خود من هم در آینده راهگشا خواهد بود.

 

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها