تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۰۸ - ۲۰:۰۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 117938

سینماسینما _علی پاکزاد:مهرجویی و کیمیایی و چند تن دیگر را باید خالق موج نوی سینمای ایران بنامیم. سینمایی که تلفیقی از حوزه‌های مختلف هنری بود و ماحصل آن در جریانات اجتماعی و سینمایی اواخر دهه‌های ۴۰ و ۵۰ به وجود آمد و در رویداد‌های انقلاب ۵۷ نیز تاثیرگذار بود. مهرجویی این بار از دوست و همکار سال‌های دور خود می‌گوید. خالق «هامون» به مناسبت تولد ۷۸ سالگی کیمیایی با ما هم‌صحبت شد که این گفت‌وگوی کوتاه را در ادامه خواهید خواند.

 

داریوش مهرجویی به مناسبت تولد ۷۸ سالگی مسعود کیمیایی گفت: «صحبت کردن درباره مسعود و آن دوران نیاز به یک گپ مفصل دارد. اما بد نیست اینجا اشاره‌ای بکنیم به زمانی که سینمای ایران در بستر یک موج جدید یا به قول بسیاری «موج نو» قرار گرفت. من و کیمیایی و چند تن دیگر در یک جنگ نابرابر قرار گرفته بودیم. جریانات سینمایی اواخر دهه ۴۰ و ابتدای دهه ۵۰ به هیچ کس اجازه ظهور و کار در این عرصه را نمی‌داد. به همراه عباس کیارستمی، علی حاتمی، تقوایی و دوستان دیگر تصمیم گرفتیم که زبان جدیدی در سینما تعریف کنیم.»

 

مهرجویی ادامه داد: «بسیاری از فیلم‌های من، مسعود کیمیایی و عباس کیارستمی توقیف می‌شد و دلیلی هم برای این سانسور و توقف از سوی حاکمان آن زمان به ما ارائه نمی‌شد. سلیقه ما سینمای آبگوشتی آن زمان را برنمی‌تابید. در روزنامه کیهان زمان پیش از انقلاب، انتقاد از وضعیت امکان‌پذیر بود و ما درباره لمپنیسم رایج در سینما مصاحبه می‌کردیم و منتشر می‌شد.»

 

خالق «هامون» درباره همکاری با تقوایی و کیمیایی گفت: «یک آپارتمان در تهران داشتم که به گونه‌ای مرکز فیلمسازی هم محسوب می‌شد. بسیاری از نمایشنامه‌ها و سناریو‌ها در خانه من و توسط تقوایی نوشته می‌شد. ما در حال فعالیت علیه استبداد مو‌جود بودیم. جریان چپ روشنفکری به لحاظ واقعی کلمه در دوران ما بال و پر گرفت، اما به سرعت جلوی آن را گرفتند. در مجموع، هیچ حکومتی با ما خوب نبود و خوب هم نشد.»

 

داریوش مهرجویی در پایان گفت: «مسعود کیمیایی رفیق قدیمی من است. همیشه برای من مهم بوده و هست. دیگر آرزوهای سینمایی برایش نمی‌کنم چون او راهی را که باید طی می‌کرده، رفته. سلامت و حال خوب برای ما اکنون از هر چیزی بهتر است.»

اعتماد آنلاین

 

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها