تاریخ انتشار:۱۳۹۴/۱۱/۰۶ - ۱۰:۲۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 10339

ایوبیرئیس سازمان سینمایی در کانال تلگرام شخصی خود به اظهارات پرویز پرستویی در خصوص جشنواره سی و چهارم فیلم فجر واکنش نشان داد.

به گزارش سینماسینما، چندی پیش پرویز پرستویی در گفت و گویی انتقادات فراوانی به سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر وارد کرده که یکی از این انتقادات به برگزاری این جشنواره در برج میلاد و عبور هنرمندان از فرش قرمز بود.

پرستویی این ظواهر را غیر ایرانی خواند و تاکید کرد به هیچ وجه پایش را روی فرش قرمز جشنواره فجر نمی گذارد.

حالا حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در یادداشتی که در کانال تلگرام شخصی اش منتشر کرده، بدون آوردن نامی از پرستویی، پاسخ او را اینگونه داده است:

«زیبایی، سادگی و ایرانی بودن می‌تواند با هم باشد. و جشنواره فجر می‌تواند زیبا، باشکوه و در اوج سادگی باشد. سینماگرانی که سینما و جشنواره فجر را دوست دارند حق دارند که جشنواره‌ای متفاوت با جشنواره کن و ونیز از ما بخواهند. سینما هنری باشکوه است و شکوه و جلال، بخش جدایی ناپذیر برزگ‌ترین رویداد فرهنگی کشورمان یعنی جشنواره فیلم فجر است. جشنواره فجر نوروز سینما و جشن برداشت کاشته‌های یک سال سینمای ایران است. جشن پایان یک سال سینمایی و آغاز سال نوی هنرهفتم. مانند همه جشن‌های دیگر ملی جا دارد برای جشنواره فجرهمه آیین یک جشن بزرگ را را بجا آوریم. البته شکوه و سادگی می‌تواند با هم باشد. مانند بسیاری از آیین‌هایمان که چنین است.

فرش یعنی خلاصه هنر ایران. قدیمی‌ترین فرش جهان ایرانی است. و کلمه کارپت، تاپی و مانند آن ریشه در فرهنگ و تمدن ایرانی دارد. به تقلید از تمدن ایرانی ۴۵۸ سال پیش از میلاد، یونانیان برای نخستین بار در غرب از این سنت ایرانی پیروی کردند و برای پیشواز از یکی از قهرمانانشان در کاخ، فرش قرمز گستردند. در لغت‌نامه‌ها و فرهنگ‌نامه‌های اروپایی، قرمزی فرش به عنوان نشانه زندگی، سلامت، شکوه و ابدیت آمده است. در این متون فرش قرمز به عنوان نشانه‌ای از نور و شکوه الهی ریشه در فرهنگ شرق و ایرانی دارد.

فرش قرمز برگرفته از فرهنگ ایرانی و روم شرقی به کلیساهای غرب نفوذ کرد و به عنوان نماد شکوه و عظمت الهی نخست در مراسم و جشن‌های دینی و سپس در آیین‌های بزرگ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. خلاصه آنکه بدانیم که فرش ایرانی است و قرمزی آن هم ریشه در سنتهای ما دارد. اینکه غربی‌ها از ما این سنت نیکو را به عارییت گرفته‌اند باید خوشحال باشیم. و مدیران جشنواره فیلم فجر با افتخار فرش قرمز ایرانی را زیر پای سفیران شایسته فرهنگ و تمدن ایرانی بگسترانند و هنرمندان عزیزمان با سربلندی از سنت دیرین ایرانی پیروی کنند. چه کسی شایسته‌تر از سینماگر ایرانی برای راه رفتن بر فرش قرمز جشنواره فیلم فجر.»

 

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها