تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۸/۰۳ - ۱۳:۲۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 30878

عباس کیارستمی۱«جف اندرو» و «ژان میشل فرودون» از برجسته‌ترین منتقدان سینمایی درباره مستند «۷۶ دقیقه و ۱۶ ثانیه با کیارستمی» اظهار نظر کردند.

به گزارش سینماسینما، «جف اندرو» منتقد و نویسنده معروف انگلیسی که مقالاتی درباره سینمای ایران دارد و کتابی نیز درباره سینمای کیارستمی از او منتشر شده، در واکنش به تماشای مستند «۷۶ دقیقه و ۱۶ ثانیه با کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان این فیلم را اثری تکان‌دهنده و ادای احترامی زیبا به انسانی برجسته خواند.

این منتقد سینمایی در نامه‌ای خطاب به سیف‌الله صمدیان می‌نویسد: «همان طور که می‌توانید تصور کنید، از شنیدن خبر درگذشت کیارستمی بسیار شوکه و ناراحت شدم و آنچه بر او اتفاق افتاده بود برای مدت‌های طولانی مرا افسرده کرد. تنها پس از گذراندن تعطیلات در کوه‌های آلپ به شرایطی رسیدم که هر روز درباره فقدان او فکر نکنم اما هنوز هم نبود او را به شدت احساس می‌کنم و حتی نمی‌توانم هیچ یک از فیلم‌های او را دوباره ببینم، چون می‌دانم خیلی من را ناراحت می‌کند. اما حداقل امروز موفق شدم مستند ساخته شما را ببینم که با یادآور شدن خاطرات خوب کمک بزرگی به من کرد. این فوق‌العاده بود که عباس را در حالی می‌خندید، شوخی می‌کرد و حتی آواز می‌خواند، تماشا کردم».

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «آخرین باری که عباس را دیدم به دسامبر سال گذشته بازمی‌گردد که با وی برای برگزاری مسترکلاس در مراکش حضور داشتیم و اوقات لذت بخشی را با هم سپری کردیم، علی‌رغم این که او از درگذشت یکی از دوستانش که او را همانند دخترش می‌دانست بسیار غمگین بود. او حتی ۹ فیلم کوتاه ۴ دقیقه‌ای از پروژه «۲۴ فریم» را به من و همسرم نشان داد. حتی آن زمان هم شرایط جسمی ایده‌آلی نداشت اما آنچه پس از آن بر او گذشت ضربه بسیار وحشتناکی بود. زمانی که برای اولین بار از بیمارستان مرخص شد و امیدوار به بهبودی بود، از طریق ایمیل در ارتباط بودیم.

او هنرمند و انسانی حقیقتا بزرگی بود و هرگز فردی شبیه به او را ندیدم. این که او را می‌شناختم و از دوستانش بودم مایه افتخار است.

من به خاطر کنارهم آوردن تکه تکه خاطرات زیبایتان با عباس کیارستمی در این فیلم از شما سپاسگزارم.»

«ژان میشل فرودون» منتقد معروف سینمایی و سردبیر سابقه مجله «کایه دو سینما» نیز خطاب به سیف‌الله صمدیان نوشت:« این فیلم را با احساس فراوان دیدم و قدردان آن هستم. تو همیشه در جریان زندگی و در شرایط گوناگون در سوی زیبایی بودی. این فیلم در نقطه مقابل یک مراسم تدفین است و بیشتر شبیه به یک ترانه بود. امیدوارم این فیلم در سطح گسترده‌ای دیده شود.»

مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» به کارگردانی سیف‌الله صمدیان به مرور زندگی حرفه‌ای و هنری این کارگردان مولف سینمای جهان پرداخته است و اولین‌بار در جشنواره فیلم ونیز رونمایی شد و پس از آن در جشنواره فیلم بوسان روی پرده رفت و حضورهای جهانی‌اش همچنان ادامه دارد.

صمدیان همچنین از ساخت یک مستند جدید درباره ۲۰ سال حضور ایرانیان در جشنواره کن نیز خبر داده است.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها