تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۹/۲۹ - ۲۰:۲۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 36110

جنگ ستارگان یک نفر سرکشباز هم داستانی از «جنگ ستارگان» گیشه سینما را از آن خود کرد و فروش پایین «زیبایی جنبی» نشان داد که ستاره‌ها موفقیت تجاری فیلم را تضمین نمی‌کنند.

به گزارش سینماسینما، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ باز هم فیلم دیگری از دنیای خیالی جرج لوکاس گیشه سینمای آمریکا را لرزاند. «روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان» همانگونه که پیش‌بینی می‌شد پس از اکران گسترده در بیش از چهار هزار سینما در سه روز پایانی هفته ۱۵۵ میلیون دلار فروخت و با فاصله بسیار زیاد از فیلم‌های دیگر در صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای آمریکا ایستاد.

این فیلم علاوه بر آمریکا در سینمای دیگر کشورها هم ۱۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار دیگر به دست آورد تا در آغاز راه خیلی زود مجموع فروش جهانی خود را به مرز ۳۰۰ میلیون دلار نزدیک کند. این فیلم هنوز در چین و کره‌جنوبی اکران نشده است.

در تاریخ اکران ماه دسامبر سینمای آمریکا تنها فیلم «جنگ ستارگان:‌ نیرو برمی‌خیزد» در گیشه از «روگ وان» عملکرد بهتری دارد.

موفقیت «روگ وان» بیش از هر چیز نوید گسترش دنیای افسانه‌ای «جنگ ستارگان» را به هواداران این سری فیلم‌ها می‌دهد. لوکاس‌فیلم و دیزنی تصمیم دارند تا علاوه بر فیلم‌های اپیزودیک اصلی «جنگ ستارگان» آثاری از نوع «روگ وان» که مستقل از این ساختار اپیزودک هستند را نیز به بازار عرضه کنند.

ورای موفقیت تجاری در گیشه، «روگ وان»‌ در جلب نظر منتقدان سینمایی هم بسیار موفق عمل کرد و بیشتر آن‌ها نقدهای مثبتی در حمایت از فیلم نوشتند. در سوی دیگر تماشاگران نیز پس از تماشای فیلم در نظرسنجی امتیاز بالایی برای آن در نظر گرفتند. در این میان بیش از ۶۰ درصد تماشاگران فیلم را مردها تشکیل می‌دادند.

از آن‌جا که دسامبر ماه پایانی سال میلادی است و در نیمه دوم ماه مردم بیشتر مشغول آماده شدن برای تعطیلات سال نوی میلادی هستند، گیشه سینما هم در این زمان چندان رونقی ندارد. اما سال گذشته «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» با فروش ۲۴۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری در افتتاحیه خط بطلانی بر این رویه کشید و امسال نیز «روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان» هر چند به آن اندازه نفروخت اما باز هم با یک افتتاحیه درخشان این روند را ادامه داد. پیش از این دو فیلم حتی «آواتار» که عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را یدک می‌کشد نیز در همین زمان از سال در افتتاحیه تنها ۸۵ میلیون دلار فروش داشت.

هزینه تولید «روگ وان:‌ داستانی از جنگ ستارگان» به کارگردانی گرت ادواردز، ۲۰۰ میلیون دلار بود. داستان فیلم پیش از رویدادهای فیلم «جنگ ستارگان:‌ امیدی تازه» روی می‌دهد و درباره گروهی از شورشیان به رهبری زنی به نام جین با بازی فلیسیتی جونز است که نقشه «ستاره مرگ» را به دست می‌آورند که بعدها به دست پرنسس لئا می‌رسد. دیگو لونا، بن مندلسون، دانی ین، مدس میکلسن، ریز احمد و فارست ویتاکر دیگر بازیگران این اثر پرهزینه سینمایی هستند.

هفته گذشته فیلمی پرستاره اما ناموفق نیز به صورت گسترده در آمریکا اکران شد. «زیبایی جنبی»‌ (Collateral Beauty) در افتتاحیه تنها ۷ میلیون دلار فروخت و از این نظر بدترین فیلم کارنامه کاری ویل اسمیت شد.

ویل اسمیت در «زیبایی جنبی» نقش مدیر موفقی را بازی می‌کند که برای کنار آمدن با تراژدی مرگ دخترش برای عشق، زمان و مرگ نامه می‌نویسد و از اشخاصی ناشناس پاسخ دریافت می‌کند. در این فیلم پرستاره کیت وینسلت، هلن میرن، کیرا نایتلی، ادوارد نورتون و نایومی هریس نیز بازی می‌کنند. بودجه ساخت «زیبایی جنبی» ۳۶ میلیون دلار بوده است. نزدیک به ۶۰ درصد از تماشاگران این فیلم زن و ۵۸ درصدشان بالای ۳۵ سال داشتند.

این فیلم علاوه بر آمریکا در ۱۶ کشور دیگر هم اکران شد و به فروشی برابر با ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. بیشترین فروش فیلم در روسیه و مکزیک بود.

در این میان تعداد سینماهای محل اکران فیلم «منچستر کنار دریا» که سهم خوبی از نامزدهای جوایز گلدن‌گلوب و انجمن بازیگران آمریکا داشت، به ۱۲۰۸ سینما افزایش پیدا کرد و در این تعداد سینما به فروشی برابر با ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. فروش این فیلم با وجود تعداد کم سینماهای محل اکران تا کنون در مجموع به ۱۴ میلیون دلار رسیده است.

موزیکال «لالا لند» هفته گذشته در ۲۰۰ سینما اکران شد و با چهار میلیون دلار فروش با اختلاف اندکی پس از «منچستر کنار دریا»‌ ایستاد. فروش این فیلم نیز پس از ۱۰ روز اکران محدود به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رسیده است. «لالا لند» نامزد دریافت هفت جایزه گلدن‌گلوب است.

دنزل واشنگتن نیز هفته گذشته با فیلم «حصارها»‌ پا به جدول اکران محدود سینمای آمریکا گذاشت. او در این فیلم مقابل وایولا دیویس بازی می‌کند. «حصارها» سه روز پایانی هفته در چهار سینمای لس‌آنجلس و نیویورک اکران شد و به طور میانگین در هر کدام ۳۲ هزار دلار فروخت. این فیلم که با صرف ۲۰ میلیون دلار ساخته شده است از روز کریسمس به صورت گسترده در آمریکا اکران می‌شود.

در هیاهوی اکران موفق «روگ وان» در آمریکا فیلم دیگری در دومین بازار بزرگ سینمای جهان اکران شد. «دیوار بزرگ چین» با بازی مت دیمن هفته گذشته در چین به سینما آمد و در افتتاحیه به فروشی برابر با ۶۷ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. «دیوار بزرگ چین» محصول مشترک سینمای آمریکا و چین به کارگردانی ژانگ ییمو است.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها