تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۱۲:۴۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 67296

فیلم «نامه‌ای به رئیس جمهور» نماینده سینمای افغانستان در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار شد.

به گزارش سینماسینما، این فیلم به کارگردانی «رویا سادات» درباره یک خانم مدیر رده پائین در افغانستان است که تلاش می‌کند قانون را در این کشور برقرار کند. وی سعی می‌کند زنی را از یک مجازات وحشتناک قبیله‌ای نجات دهد، اما خودش را دستگیر می‌کنند و نوشتن نامه‌ای به رئیس جمهور تنها امید او برای رسیدن به عدالت است.

فیلم «نامه‌ای به رئیس جمهور» اولین بار در بخش “Open Doors” جشنواره فیلم لوکارنو رونمایی شد و قرار است به زودی در جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان نیز به روی پرده برود.

سینمای افغانستان از سال ۲۰۰۲ و پس از سرنگونی طالبان، اقدام به معرفی فیلم به اکادمی اسکار کرده است اما تاکنون نتوانسته نامزد شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی شود.

سال گذشته فیلم ایرانی افغانی «رفتن» ساخته نوید محمودی، در سال ۲۰۱۵ «آرمانشهر» به کارگردانی «حسن ناظر» و در سال ۲۰۱۴ نیز فیلم «»چند متر مکعب عشق» از جمشید محمودی نماینده این کشور در این رویداد سینمایی انتخاب شده بود.

تاکنون ۷۷ کشور از جمله ایتالیا، اسپانیا، برزیل، فرانسه، ایسلند، روسیه و اسلواکی، بلغارستان، هند، جمهوری چک، استونی، پاکستان، مراکش و لائوس، کوزوو، ایرلند، یونان، مجارستان و اتریش، جمهوری آذربایجان، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، جمهوری دومنیکن، ، فنلاند، گرجستان، آلمان، یونان، مجارستان، عراق، ایرلند، ژاپن، لتونی، لبنان، لیتوانی، لوکزامبورگ، نپال، هلند، نروژ، فلسطین، رومانی، صربستان، کره جنوبی، سوئد، سوئیس، تایلند، ترکیه، ایران، اوکراین، ویتنام ونزوئلا نمایندگان خود را به آکادمی اسکار معرفی کرده‌اند.

سال گذشته، در مجموع رکورد ۸۵ کشور در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز سینمایی اسکار رقابت کردند که در نهایت فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی از ایران برنده اسکار خارجی شد.

آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها برای حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی دوم اکتبر (۱۰ مهرماه) است و آکادمی اسکار پس از بررسی، فیلم‌های واجد شرایط برای رقابت در این شاخه را معرفی می‌کند.

ابتدا ۹ فیلم به فهرست بلند راه خواهند یافت و در پایان پنج فیلم به‌عنوان نامزدهای نهایی بهترین فیلم خارجی سال انتخاب می‌شوند.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها