تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۶ - ۱۳:۳۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 93159

روز گذشته مستند قائم مقام که به بررسی زندگی و رسم سیاست مداری مرحوم آیت الله منتظری می پردازد، این بار از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت. یک بار دیگر این مستند به تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال جاری از شبکه مستند پخش شده بود. همان زمان فرزند آیت الله یعنی احمد منتظری در اعتراض به پخش مقطع این مستند در صداوسیما اعتراض کرده و نامه ای را خطاب به علی عسگری، رئیس صداوسیما نوشته بود. او روز گذشته باز هم در اعتراض به پخش این برنامه، همان نامه اعتراضی را مجددا در کانال خود بازنشر داد. مستند «قائم مقام» روایتی از زندگی آیت الله حسینعلی منتظری است که با محوریت قراردادن فرازونشیب های زندگی آیت الله منتظری در دورانی که به عنوان قائم مقام رهبری معرفی شده بود، تلاش دارد روایتی از این شخصیت به دست دهد که به گفته برخی چهره های حاضر در این مستند از جمله باقی و فرزند آیت الله، سوگیرانه است. مستند «قائم مقام» در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت حضور داشت. پس از آن در جشنواره عمار حضور پیدا کرد و جایزه ویژه بخش تاریخ معاصر این جشنواره را به خود اختصاص داد. بعد از آن این مستند در فضای مجازی بازنشر داده شد و بعد هم در «برنامه به اضافه مستند» روی آنتن رفت. این مستند به تهیه کنندگی مهدی صفارهرندی و کارگردانی سیدعلی صدری نیا تولید شده است.
اما از زمانی که بازنشر فیلم شروع شد، برخی از شخصیت هایی که در فیلم حضور داشته و مصاحبه کرده بودند، به سانسور سخنانشان در مستند اعتراض کردند. عمادالدین باقی از جمله این چهره ها بود. او در مطلبی که در اختیار «شرق» قرار داده بود، نوشته بود: «پلان کار، ناگزیر سوگیرانه است. همچنین به دوستان عرض کردم تمام آنچه درباره آیت الله منتظری گفته شده، ازجمله مسائل مربوط به مهدی هاشمی و فیلم های نبش قبر مقتولان پرونده مهدی هاشمی در ٣٠ سال گذشته، به تکرار در رسانه های چاپی، صوتی و تصویری در تیراژهای میلیونی گفته شده است. استفاده از برخی چهره ها برای سخن گفتن در نقد آیت الله منتظری، از نقاط ضعف دیگر مستند است که باعث می شود به نتیجه معکوسی برسد و در مجموع، این مستند در افکار عمومی به زیان آیت الله منتظری تمام نخواهد شد؛ زیرا برخی مطالب که از دیدگاه تهیه کنندگان محترم نقطه ضعف آیت الله منتظری بوده، از دیدگاه بسیاری از مردم نقطه مثبت تلقی خواهد شد و این مسئله ریشه در شکافی دارد که میان دیدگاه موافقان و مخالفان وجود دارد».

نامه احمد منتظری به رئیس صدا و سیما
احمد منتظری هم در نامه اش به رئیس سازمان صداوسیما که روز گذشته بار دیگر در کانالش بازنشر داد، نوشته است: بدون شک برای شما نیازی به تکرار نیست که حق هر شهروندی برای پاسخ به اتهامات محفوظ است ولی یادآور می شوم که طبق ماده ۳۰ الحاقی سال ۱۳۸۸ اساسنامه سازمان صداوسیما «چنانچه در برنامه های پخش شده سازمان (اعم از خبری، گزارشی، تولیدی در قالب های مختلف بیانی تصویری و نمایشی) از شبکه های محلی، سراسری و بین المللی یا در اطلاعیه های صادره از سوی آن سازمان مطالبی مشتمل بر توهین، افترا یا خلاف واقع نسبت به هر شخص (اعم از حقیقی یا حقوقی) باشد یا به هر نحوی اظهارات اشخاص تحریف گردد، مدعی می تواند اعتراض خود را کتبا به سازمان صداوسیما منعکس نماید. سازمان صداوسیما در صورت قبول اعتراض، ظرف ۲۴ساعت پاسخ وی را به صورت عادلانه، حداقل دو برابر زمان اصل مطلب که از پنج دقیقه کمتر نباشد، در همان برنامه و ساعت و در همان شبکه به طور رایگان پخش نماید… ولی با کمال تاسف قصه پرغصه تهمت و افترا و پخش دروغ های سازمان یافته با بودجه بیت المال علیه آیت الله العظمی منتظری در سه دهه گذشته بر کسی پوشیده نیست؛ اما انتشار آن از سیمای جمهوری اسلامی معنا و مفهوم دیگری دارد. سازمان صداوسیما بیش از هر نهاد دیگر باید معنای مستند را بداند و با انتشار مجموعه ای غیرمستند و یک سویه اجازه ندهد آبروی آن نهاد بر باد رود. مجموعه ای که با موضع گیری خاص و قضاوت یک طرفه تهیه شده، چگونه می تواند مستند بی طرف باشد؟! آن هم توسط افرادی با گرایش خاص سیاسی و جناحی در جهت مخالفت تند و غیرمنصفانه با آیت الله منتظری. شگفت تر آنکه پس از پخش مستند قائم مقام میزگردی کاملا یک طرفه و جهت دار از طرف خود شبکه تلویزیونی درباره آن گذاشته شد و همان مطالب را تکرار کردند و در واقع خود صداوسیما هم با این فیلم همنوایی کرد!… کسانی که برای تهیه مستند و گرفتن مصاحبه نزد من آمدند، اظهار داشتند در مورد آیت الله منتظری افراط و تندروی های زیادی شده است و ما درصدد تهیه مستند بی طرفی هستیم و اینجانب با تصور اینکه این حضرات از تبلیغات سوء این ۲۸ سال نتیجه نگرفته اند و قصد دارند راه دیگری انتخاب کنند، به آنان اطمینان نمودم و حدود سه ساعت مصاحبه انجام شد؛ ولی آنان کاملا یک سویه عمل کردند و حتی در مواردی مثل ارسال نامه اعدام های تابستان ۶۷ به بی بی سی بحث و گفت وگوی مفصلی انجام شد که مصاحبه کنندگان قانع شدند که این نامه محرمانه در آن زمان خاص توسط مخالفین آیت الله منتظری که درصدد حذف ایشان از نظام بودند در اختیار بی بی سی قرار گرفته است، ولی با این حال در این مجموعه القای شبهه کردند و در راستای هدف خاص خود این کار ناشایست را به بیت و علاقه مندان آیت الله منتظری نسبت می دهند.

درخواست تریبون زنده
در ادامه این نامه آمده است: مطابق ماده ۹ اساسنامه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران که «هدف اصلی سازمان به عنوان یک دانشگاه عمومی نشر فرهنگ اسلامی، ایجاد محیط مساعد برای تزکیه و تعلیم انسان و رشد فضائل اخلاقی و… می باشد» و نیز بر اساس موازین حقوقی و شرعی که پاسخ گویی به هر اتهامی را حق متهم علیه می داند، مصرانه خواستارم حال که با انتشار این مجموعه به نام «مستند قائم مقام» تهمت ها و تخریب هایی نسبت به چهره مرحوم آیت الله العظمی منتظری انجام شده است فرصتی را در اختیار نمایندگانی از بیت معظم له قرار دهید تا در برنامه ای زنده پاسخ محتوایی به موارد شبهه انگیز فوق الذکر ارائه نمایند و مردم خود قضاوت نمایند. در غیر این صورت بر اساس آیه شریفه «لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم» حق پیگیری و تظلم از سوی مجاری قانونی و حقوقی ملی و بین المللی را خواهیم داشت».
این چندمین بار است که در روز های گذشته صداوسیما به دلیل پخش یا ساختن برخی از برنامه ها با واکنش های مختلفی روبه رو می شود. یکی از این موارد پخش برنامه ای درباره فعالیت یکی از اکانت های اینستاگرامی بود که فیلم های رقص خود را منتشر می کرد و در نهایت مشخص شد که مراجع قضائی خواستار پخش اعترافات صاحبان اکانت های اینستاگرامی نشده بودند. همچنین در ماجرای موسسه ثامن الحجج وقتی پای بعضی از سلبریتی ها به میان آمد، برنامه حالا خورشید با اجرای رشیدپور، احسان علیخانی را در آنتن زنده مقابل بینندگان قرار داد تا به دفاع از خود بپردازد. با این حال این برنامه هم از نقد بینندگان و فعالان فضای مجازی بی نصیب نماند. حالا باید دید سازمان صداوسیما که برای دومین بار مستند قائم مقام را پخش کرده به بیت آیت الله منتظری اجازه دفاع از خودشان در برابر مستند پخش شده را می دهد یا نه؟

شرق

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها