تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۰۹ - ۱۲:۵۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 76290

خبری در رسانه‌ها منتشر شد که از حمله موش‌های «زنده خوار» و «آدم‌خوار» به مردم در صورت وقوع زلزله حکایت می‌کرد.

به گزارش سینماسینما، بهرام عکاشه پدر زلزله‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین این اخبار را بیشتر از این‌که یک پیش‌بینی علمی بداند، فانتزی و تخیلی می‌داند و می‌گوید: «برخی دوست دارند که با استفاده از این حرف‌ها خبرهایشان را داغ کنند و برای مردم حرف‌های جالب و جذاب بزنند. آنها نمی‌خواهند حرف‌های تکراری بزنند در حالی که باید در این زمینه حرف‌های تکراری زد. من سال‌ها پیش اعلام کردم که باید سازمان مدیریت بحران داشته باشیم، باید نظارت بیشتری روی بحث ساخت‌وساز بکنیم، باید آگاهی و آمادگی مردم را بالا ببریم. این‌ها بحث‌هایی است که باید به‌جای پرداختن به فانتزی‌ها، رویشان تمرکز کرد.»

او ادامه می‌دهد: «وقتی جسدی زیر یا روی خاک رها باشد نه‌فقط موش‌ها بلکه جانوران دیگر هم سراغ آن می‌روند اما تجربه وقوع زلزله در کشورهای دیگر نشان نمی‌دهد که بحرانی در این خصوص وجود داشته باشد و اساساً این موضوع مسئله اصلی نیست که باید به آن فکر کرد و پرداخت.»

عکاشه در جواب اینکه آیا زمان و شدت زلزله تهران قابل پیش‌بینی است می‌گوید: «با توجه به روند پیشرفت علم زلزله‌شناسی می‌توان گفت کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن که در این زمینه پیشرو هستند احتمالاً ۵۰ سال دیگر بتوانند وقوع زلزله را پیش‌بینی کنند. بنابراین در حال حاضر نمی‌توان به هیچ‌کدام از پیش‌بینی‌ها اعتماد کرد.»

او باوجود تأکید بر غیرقابل‌ پیش‌بینی بودن زلزله، بر روی لزوم افزایش آمادگی‌ها در برابر این اتفاق اصرار می‌کند و می‌گوید: «درست است که زلزله غیرقابل پیش‌بینی است اما باید توجه داشت که شهری مانند تهران که گسل‌های زیادی آن را احاطه کرده‌اند هر لحظه در معرض خطر است و باید آمادگی‌ها را در این مورد بالا برد.»

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها