تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۰۶ - ۱۲:۵۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 113100

دوبلور و گوینده باسابقه رادیو در دوران کاری خود به‌جای بازیگران مطرحی چون اورسن ولز، لارنس اولیویه، جیمز میسن و ناصر ملک‌مطیعی حرف زد.

به گزارش سینماسینما، پرویز بهرام دوبلور، گوینده باسابقه رادیو و بازیگر تئاتر صبح روز دوشنبه از دنیا رفت. او ۸۵ ساله بود.

همسر پرویز بهرام در گفت‌وگو با مهر خبر درگذشت این چهره ماندگار عرصه دوبله در ایران را تأیید کرد.

بهرام متولد مرداد ۱۳۱۲ در تهران بود. او دانش‌آموخته کارشناسی حقوق قضایی و سال‌ها وکیل رسمی دادگستری بود. بهرام از اواخر دهه ۱۳۲۰ همراه با هوشنگ لطیف‌پور کار گویندگی را با فیلم ایتالیایی “هنرپیشه” آغاز و در ادامه گروه هنر ملی را راه‌اندازی کرد.

او در دوران کاری خود که حدود هفت دهه ادامه داشت در فیلم‌های مختلف بجای بازیگران معروف حرف زد، از جمله اورسن ولز در “مرد سوم”، سرگی باندارچوک در “اتللو”، پیتر یوستینف در “بیلی باد”، جیمز میسن در “ژولیوس سزار”، لارنس اولیویه در “بازرس” و ایو مونتان در “انتخاب اسلحه”. بهرام همچنین در سریال ” صاحبقران” به کارگردانی علی حاتمی به جای ناصر ملک‌مطیعی در نقش امیرکبیر و سعید راد در فیلم “فرمان” صحبت کرد.

بهرام در گویندگی و مدیریت دوبلاژ فیلم‌های مستند نیز بسیار توانا بود و فیلم مستند “جاده ابریشم” با صدای او ماندگار شد. او مدیریت دوبلاژ فیلم‌ها و سریال‌های داستانی بسیاری را نیز بر عهده داشت از جمله “مهر هفتم” به کارگردانی اینگمار برگمان که در سال ۱۳۴۱ در استودیو گلستان توسط او دوبله شد و همین‌طور سریال‌های “مارکوپولو”، “فراری” و “شعبده‌باز”.

دوبله بازرس درک شخصیت سریال پلیسی “درک” و ژان والژان در سریال “بینوایان” از دیگر کارهای ماندگار زنده‌یاد بهرام است.

سال گذشته بابک مینایی مستندساز فیلم مستند “راوی جاده ابریشم” را ساخت که پرتره‌ای از زندگی شخصی و ارتباطات و فعالیت‌های هنری زنده‌یاد بهرام بود.

بهرام مرداد ۱۳۹۴ در مراسمی در فرهنگسرای ارسباران با حضور چهره‌های پیشکسوت و هنرمندان قدیمی از جمله منوچهر اسماعیلی، حسین عرفانی، ناصر ممدوح، بهرام زند، منوچهر والی‌زاده، ناصر ملک‌مطیعی، پوری بنایی، سعید راد، جعفر والی و… تجلیل و در پایان مراسم از تمبر او رونمایی شد.

سینماسینما، درگذشت استاد پرویز بهرام را به خانواده او و اهالی هنر تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

 

منبع: مهر

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها