تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۰۵/۲۷ - ۱۳:۱۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 160035

سینماسینما: مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر به مناسبت درگذشت فرشته طائرپور پیام تسلیت منتشر کردند. 

پیام تسلیت مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ایران

در میان بهت و اندوه جامعه فرهنگی و هنری کشور، سینمای کودک و نوجوان ایران یکی از شاخص ترین و استوارترین حامیان اصیل خود را از دست داد. آن هم در هنگامه و دورانی غریب که بیش از پیش به پشت‌گرمی و حمایت فرشته هایی دلسوز، آگاه و شجاعی چون او نیاز داشت. فرشته ای سرشار از محبت و عشق بی شائبه به کودکان این مرز و بوم و سنگ صبوری مهربان برای اهالی سینما. بانوی احترام برانگیز و زلال که سالیانی دراز نام و حضور موثر و با شکوهش همواره با سینمای کودک و نوجوان گره خورده بود.

فرشته طائرپور نویسنده ای توانا، مدیری آگاه، برنامه ریزی موفق و تهیه کننده ای خلاق و باسابقه بود که به عنوان یکی از اولین بانوان تهیه کننده در سینمای ایران، نقش بسزایی در شکل گیری، ثبات، تداوم و بالندگی سینمای کودک و نوجوان ایران داشت. و به رغم تهیه فیلم هایی موفق برای مخاطبین بزرگسال، همواره فیلم های کودک و نوجوان تهیه شده توسط او همچون گلنار، پاتال و آرزوهای کوچک،  مدرسه پیرمردها، در میان آثار به یادگار مانده از ایشان نمود بارزتری داشته و دارد.

مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ضمن ابراز تاسف و تاثر شدید بابت جان باختن روزافزون و نابجای هموطنان بی‌گناه و در نتیجه فقدان سرمایه های ارزشمند انسانی مانند سرکار خانم فرشته طائرپور، گلایه مندی و خشم عمیق خود را متوجه مسئولان بی کفایت و نابلدی می‌داند که با گره زدن سلامتی و جان مردم با اهداف سیاسی و اغراض موهوم، فجایعی هولناک تحت پوشش همه گیری کرونا را برای مردم رقم زده اند.

هنرمندان و فیلمسازان گردآمده در مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان، همگام و هم‌نوا با سایر هنرمندان و دست اندرکاران عرصه فرهنگ و هنر این مرز و بوم، خود را در سوگ و اندوه درگذشت زنده یاد فرشته طائرپور شریک دانسته، پیگیری و پاسداشت دستاوردهای ارزشمند و گران‌سنگ این هنرمند فرهیخته در عرصه سینمای کودک ونوجوان را وظیفه خود می‌دانند.

شورای مرکزی مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان

پیام تسلیت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی 

سینمای ایران، امروز هنرمندی را به خاک سپرد که دنیای یک نسل از کودکان ایرانی را در روزهای سخت جنگ، غرق در شادی، رنگ و موسیقی کرده بود. زنده یاد فرشته طائرپور، همراهی همدل و مادری دلسوز برای همه سینماگران و صنوف سینمایی بود و تا آخرین روزهای زندگی پربارش که کاش ادامه می‌یافت و اینچنین حزن‌‌آلود به پایان نمی‌رسید، از همدلی برای همکارانش دریغ نکرد. در روزی عزیز که با نام نورانی حضرت عباس (ع) متبرک شده است، او را به خاک سپردیم و امید داریم که خداوند مهربان، روحش را غرق در آرامش و رحمت نماید که شایسته محبت الهی بود. یاد و خاطره تلاش‌ها و هنر او در تاریخ سینمای ایران باقی خواهد ماند.

پیام تسلیت گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر

«إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ» جامعه فرهنگی و هنری ایران باز سوگوار یکی از حامیان و پشتیبانان اصلی خود شد. فرشته طائرپور که الحق سزاوار این نام و لقب بود، به دامان امن خداوند بازگشت و فقدانش اهالی فرهنگ و هنر کشور را داغدار کرد.

حضور استوار و اطمینان بخش این بانوی سینماگر طی چهار دهه در عرصه‌های ادبی و هنری، بدون شک یکی از اندوخته‌های گران‌بهای سینمای ایران بود. طائرپور بسان مادری دلسوز در کنار همکاران خود لحظه ای از فعالیت‌های تاثیر گذار صنفی غفلت نکرد و در قامت نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما دلش برای کودکان این سرزمین می تپید و دل‌نگران آینده آنان بود و همواره دغدغه‌اش در وهله‌ی نخست پرورش ذوق هنری نونهالان و ساختن آثاری برای آنها بود، آثاری که نسل ها با آن خاطره داشتند و نسل ها با آن خاطره خواهند داشت.

وی از انگشت شمار تهیه کنندگانی بود که در سطح بین المللی به شکل حرفه‌ای امکان همکاری در تولیدات مشترک را داشت. زمان و زمین خویش را نیک می شناخت و به سرزمین و تاریخ و فرهنگ و مردمانش عشق می ورزید و آثار سینمایی ارزشمندی از خود به‌ یادگار گذاشت که هر کدام از آنها، برگی درخشان در کارنامه سینمای نوین کشورمان است. او یکی از محبان اهل بیت بود و پیکر این بانوی هنرمند در ظهر تاسوعای حسینی با بدرقه خانواده‌ و همکارانش در قطعه هنرمندان آرام گرفت.

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، ضایعه درگذشت این هنرمند جسور و خلاق را به جامعه سینمایی ، فرزندان و خانواده معززشان و جناب آقای مهندس سید محمد بهشتی عضو پیوسته فرهنگستان ، تسلیت گفته و از درگاه پروردگار متعال برای ایشان رحمت و غفران واسعه الهی مسئلت می نماید.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها