تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۱۸ - ۱۴:۲۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 88805
کایرا موراتوا فیلمساز مشهور عصر شوروی سابق که بسیاری از کارگردانان روسی و اوکراینی متاثر از کارهای وی بودند در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

به گزارش سینماسینما، براساس اعلام هالیوود ریپورتر، کایرا موراتوا یکی از مهم ترین فیلمسازان روسی زبان دنیا در شهر اودسا در کشور اوکراین جایی که زندگی می کرد و بسیاری از فیلم هایش را ساخته بود درگذشت. این خبر را همسرش به رسانه های اوکراین اعلام کرد.

موراتوا در مولدوای کنونی به دنیا آمد و در سال ۱۹۵۹ از موسسه سینمایی گراسیموف شهر مسکو فارغ التحصیل شد پس از آن وی با بسیاری از مشهورترین هنرمندان روسی چون ولادیمیر ویسوتسکی، اولگ تاباکوف و رناتا لیتوینوا همکاری کرد.

یورا مینزیانوف در واکنش به خبر درگذشت وی به یادآوری یکی از اولین کارهای موراتوا پرداخت و در صفحه اجتماعیش چنین نوشت: یک عصر به پایان رسید. به یاد می آورم که چگونه دانش آموزان با دیدن فیلم «وداع طولانی» موراتوا می گریستند.

موراتوا در سال ۱۹۹۴ جایزه افتخاری یوزپلنگ طلایی را از جشنواره لوکارنو بدست آورد. آخرین فیلم این کارگردان «بازگشت ابدی» نام داشت که داستان یک عشق است. این فیلم در سال ۲۰۱۲ در جشنواره رم به نمایش در آمد.

رایسا فامینا پخش کننده فیلم روسی درباره موراتوا به هالیوود ریپورتر چنین گفت: او احتمالا در میان عامه مردم روسیه چندان محبوب نبود اما منتقدان و سینمادوستان او را به عنوان یک فیلمساز و نویسنده برجسته می شناسند. موراتوا نمونه کمیابی از صداقت، استقلال هنری و تعهد به حرفه اش بود. او در طول دوران زندگیش به دلیل موانع زیادی چون فشارهای حکومت و سانسور، فیلم های زیادی نساخت اما اگر همین تعداد فیلم های کم را به تماشا بنشینید هرگز آنها فراموش نخواهید کرد.

«دیدارهای کوتاه»، «وداع طولانی» و «در میان سنگ های خاکستری» از شناخته شده ترین فیلم های این کارگردان هستند.

منبع: مهر

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها