تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۰:۰۶ تعداد نظرات: ۲ نظر کد خبر : 80411

ناصر صفاریان مستندساز در یادداشتی با یادی از سیدابراهیم اصغرزاده، درباره ابراهیم حاتمی‌کیای این روزها نوشت.

به گزارش سینماسینما، متن یادداشت صفاریان به این شرح است:

امروز، بیست‌وسوم بهمن است. سال‌روزِ پرکشیدنِ سیدابراهیم اصغرزاده، مستندسازِ خوب، و دستیار و برنامه‌ریز و مجری طرح و بازی‌گر و آچارفرانسهٔ فیلم‌های ابراهیم حاتمی‌کیا. روزگار فیلم‌های خوب حاتمی‌کیا. روزگاری که آدم‌های نازنینی بر پرده می‌آفرید بی‌نیازِ سهم و سرشارِ ِبزرگ‌واری و مهر. روزگاری که من دوست‌دارِ حاتمی‌کیا، سینمایش را در دو واژهٔ «صداقت» و «صمیمیت» خلاصه می‌کردم و اصلا خودش را، تمام وجودش را، چنین می‌دیدم.

سیدابراهیم اصغرزاده را «سید» می‌گفتند و می‌گفتیم و می‌گفتم. در چنین روزی برای آخرین تصویربرداریِ فیلمِ مستندش راهی خرم‌آباد بود که هواپیمایش به کوه خورد، منفجر شد، تکه تکه شد… در اولین فیلمِ هواپیماییِ حاتمی‌کیا، «مهاجر»، سید هم بود. هم پشت و هم جلوی دوربین. آن فیلم، مثل خودِ سید، زلال بود و دل‌نشین. چون دربارهٔ آدم‌ها بود نه دربارهٔ هواپیمای کوچک فیلم. حالا در نبودِ سید، حاتمی‌کیا رسیده به نادیده گرفتنِ آدم‌هایش و تمام هوش و حواسش شده این که هواپیماهای فیلمش را بزرگ و بزرگ‌تر کند و بهتر بترکاند.

دلم می‌خواست سید بود و همان دیشب که با بهت و اندوه، حاتمی‌کیای سهم‌خواه را آن بالا می‌دیدم، زنگ می‌زدم و می‌گفتم: «سید… سید، چه شد که این شد؟!»

لینک کوتاه

نظرات شما

 1. افشار
  ۲۳, بهمن, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۸ ب.ظ

  حاتمی کیا اشنباه کرد..
  ولی مخالفان خط فگری
  ایشان در سینما دیگر رهایش نمی کنند …حتما در آینده به زحمت می افتد

 2. ناشناس
  ۲۴, بهمن, ۱۳۹۶ ۲:۳۹ ب.ظ

  دستندارکاران این سایت از دسته آدم هایی هستید که از مقاومت در مقابل آمریکا و تمام نوکرانش خسته شده اید به خود بیایید قبل از اینکه عمرتان به پایان برسد و دنیای فانی را ترک کنید

نظر شما


آخرین ها