تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۱۸:۵۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 92329

علی رستگار در جام جم نوشت :

پولاد کیمیایی که روز گذشته تولد ۳۸ سالگی خود را جشن گرفت، اواخر سال قبل اولین فیلم سینمایی خود به عنوان کارگردان را ساخت. ظاهرا «معکوس» به عنوان فیلم اول، وزنه سنگینی بوده و کیمیایی جوان ترجیح داد در نخستین گام فیلمسازی، مسیر سخت و پرچالشی را انتخاب کند؛ فیلم اجتماعی با ساختاری حادثه ای و اکشن.
پولاد در گفت وگو با جام جم، ضمن صحبت درباره آخرین وضعیت این فیلم سینمایی، از شباهت ها و تفاوت های این اثر با سینمای پدرش، مسعود کیمیایی می گوید. این بازیگر و کارگردان سینما همچنین از جام جهانی فوتبال هم با ما حرف زده است؛ ضمن این که ظاهرا حاشیه های این «قاتل اهلی» هم تمامی ندارد.

«معکوس»، اولین فیلم سینمایی شما به عنوان کارگردان، این روزها در مراحل آماده سازی است. به فاین کات (تدوین نهایی) رسیدید؟
تقریبا بله، اما همیشه منظور از فاین کات این است که در یک فیلم را ببندند، اما در فیلم ما هنوز به روی پیشنهادات است و راه را برای بهتر شدن اثر باز گذاشته ام. آقای مصطفی خرقه پوش، تدوینگر این روزها مشغول اصلاحاتی روی فیلم است تا شخصیت ها و روابط آنها، سروشکل بهتری پیدا کند. کار صداگذاری و موسیقی فیلم هم در حال انجام است. به امید خدا فکر می کنم تا یک ماه و نیم دیگر فیلم آماده است.

هدفتان اکران است یا حضور در جشنواره فیلم فجر؟
ما برای ساخت فیلم هیچ عجله ای نداشتیم تا فشاری به گروه وارد نشود. ما از ۲۰ اسفند و پس از پایان فیلمبرداری، روی این فیلم کار می کنیم. قصدمان این است که فیلم کامل شود، بعد برمبنای اثری که داریم، تصمیم می گیریم که فیلم را اکران کنیم یا به جشنواره داخلی یا جشنواره خارجی دهیم. هنوز تصمیم قطعی در این باره نگرفته ایم، ضمن این که هنوز پخش کننده فیلم هم مشخص نیست و می خواهیم فیلم کامل شود و بعد وارد مذاکره راجع به پخش فیلم
شویم.

خودتان تا اینجا که نماها را می بینید، از فیلمی که ساخته اید، رضایت دارید؟
چون خیلی نزدیکم به این فیلم، دوست ندارم از آن تعریف کنم و می خواهم قضاوت با مردم باشد. اما می توانم این اطمینان را به تماشاگران بدهم که با فیلمی استخوان دار طرف هستند و «معکوس» اثری با گرامر سینمایی و کلاسیک است. فیلم اصراری ندارد که تکنیک خود را به رخ بکشد و بیشتر محتوا در آن مهم است. به نظرم فیلم خوبی شده است، چون تا به حال چنین چیزی را در سینمای ایران نداشته ایم و فیلم، حرف و موضوع جدیدی را مطرح می کند. دوم این که تماشاگر شگرد و نگاه من را به عنوان کارگردان، کاملا در فیلم حس می کند. «معکوس» فیلم خنثایی نیست که بگوییم هر کسی می توانسته آن را بسازد. نکته دیگر این که اغلب کارگردان ها برای فیلم اول، سراغ آپارتمان می روند و موضوعات ساده ای همچون خیانت یا قصه ای ملودرام را برای روایت انتخاب می کنند، اما من در اولین فیلم، اثری اجتماعی با ساختاری اکشن و حادثه ای ساخته ام. لوکیشن های سختی در این کار داشتیم و فیلم را در فصل بسیار سختی فیلمبرداری کردیم. ما چند پرسوناژ پیچیده در فیلم داریم.

ترکیب بازیگران هم ترکیبی از بازیگران جوان و پرشور و باتجربه و پیشکسوت است.
آقای اکبر زنجانپور، آقای بابک حمیدیان، شهرام حقیقت دوست، علیرضا کمالی، خانم لیلا زارع و خانم پروانه معصومی در این فیلم بازی می کنند. انتخاب بازیگران برای من برمبنای گیشه نبود و براساس کروکی فیلمنامه، آنها را انتخاب کردم.

آقای مسعود کیمیایی که تهیه کننده کار هم هستند، نسخه فعلی فیلمتان را دیده اند و احیانا بدون تعارفات پدر و پسری آن را نقد کرده اند؟
بله، ایشان فیلم را دیدند. خوشبختانه رابطه پدر و پسری تا جایی وجود داشت و از جایی به بعد شکل حرفه ای پیدا کرد. پدر براساس نگاه کاری، این فیلم را خیلی دوست دارد و فیلم از سلیقه مسعود کیمیایی هم دور نیست. طبعا ما یک ذائقه مشترک داریم، اما در کارگردانی با دو اجرای متفاوت روبه روییم. ولی در دیالوگ نویسی تحت تاثیر مسعود کیمیایی هستم و ضرباهنگی در دیالوگ های معکوس وجود دارد. چون معتقدم دیالوگ ها باید دوست داشتنی بوده و نفوذ داشته باشد. اما در عین حال، دیالوگ ها به دیالوگ های سینمایی کیمیایی نزدیک نیست و این طور نیست که شما با شنیدنشان یاد فیلم های ایشان بیفتید! موضوع طبقات اجتماعی هم جزو اشتراکات من با سینمای کیمیایی است و همان افراد حاشیه نشین اجتماع را اینجا هم می بینیم. در مجموع در این فیلم تاشی به ارث برده شده از مسعود کیمیایی دیده می شود، ضمن این که به عنوان کارگردان حرف خودم را هم زده و سعی کرده ام نگاه مستقلی داشته باشم.

جام جهانی فوتبال را هم که دنبال می کنید! یک پیش بینی خیلی خوب قبل از بازی اول ایران داشتید و گفته بودید ایران یک بر صفر مراکش را می برد.
(می خندد) بله، حتی بازی پرتغال را هم تقریبا درست پیش بینی کرده و گفته بودم ایران با نتیجه ۲بر یک می برد، اما بدشانسی آوردیم و آن لحظه آخر توپ آقای مهدی طارمی گل نشد و متاسفانه آن اتفاق خوبی که باید، نیفتاد. با این حال خیلی از بازی بچه های تیم ملی فوتبال ایران راضی بودم و معتقدم شاهکار کردند. چون به نظرم فوتبال علم است و خیلی به شانس ربطی ندارد. وقتی کار سرمربی اعداد و ارقام است و شناسایی ضعف بازیکنان و تلاش برای تقویت آنهاست، وارد فرمول می شویم. وقتی می گوییم پرتغال، وقتی می گوییم قهرمان اروپا، وقتی می گوییم قهرمان جهان، وقتی می گوییم قهرمان آفریقا، پشت همه اینها دلایلی وجود دارد. این غیرت بچه ها بود که توان آنها را در این بازی ها مقابل این تیم های قهرمان، چند برابر کرد. بچه های ایران نه تنها خوب دفاع کردند، بلکه جسارت حمله هم داشتند و در حمله ها هم اتفاقا خیلی زهردار بودند. اما دو سه موقعیت خوب تیم در حمله ها از بین رفت، اما شما ببینید همین تیم کرواسی در بازی با انگلیس، چطور از دو موقعیت خود نهایت بهره را می برد و حالا در فینال است. تفاوت تیم ها در این سطح است. متاسفانه سال های سال است که خط حمله ما خوب کار نمی کند و در گلزنی مشکل دارد. فکر می کنم اگر به آقای قوچان نژاد فرصتی داده می شد، اتفاق خوبی می افتاد. با این حال این تشخیص آقای کی روش بزرگ است که چه تصمیمی بگیرد. ما از ایشان ممنونیم، چون خوب و غرورآفرین بازی کردیم. هرچند معتقدم برخی حرکات مثل به زمین انداختن ها و وقت تلف کردن های غیرحرفه ای در شان فوتبال ما نیست. اما همه اینها نظر ما به عنوان تماشاگران عام فوتبال است و ما حق نداریم مخالفت خود را نسبت به بازیکنان در قالب بدگویی و ناسزا نشان دهیم و آنها را دلسرد کنیم. نقدی هم اگر به عملکرد برخی بازیکنان ایران است باید از طریق درست و به وسیله کارشناسان فوتبال باشد. متاسفانه این فحاشی ها و نظرات به دور از ادب و احترام، ریشه فرهنگی دارد و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود. همین مساله در سینما هم وجود دارد و اگر یک بازیگر به صورت سهوی خطایی می کند و حرفی می زند، چنان به او حمله می کنند که طرف رها می کند و می رود یا این قدر شکست روحی می خورد که وارد فازهای دیگری می شود. به نظرم همه باید در این زمینه محتاط باشیم و نباید چهره های جوان و مستعد ملی خود را با این بی رحمی ها دلسرد و بی انگیزه کنیم.

فیلم «قاتل اهلی» ساخته مسعود کیمیایی و با بازی شما مدتی قبل وارد شبکه نمایش خانگی شد. فیلمی که موقع تولید و زمان نمایش در جشنواره فیلم فجر، حاشیه های زیادی داشت. الان که از آن روزها فاصله گرفته اید، همه چیز ختم به خیر شده؟
اتفاقا می خواستم به نکته ناگفته ای در این خصوص اشاره کنم! چند ماه قبل آقای پرویز پرستویی در برنامه سی و پنج آقای جیرانی، گفتند قرار بود من سکانسی را در قاتل اهلی مقابل پولاد بازی کنم، اما دیالوگ های من عوض شد. قرار بود دیالوگ هایی بگویم و در ازای آن پولاد به من جواب دهد. همان روز من باید به سفری می رفتم، ولی وقتی برگشتم دیدم همه دیالوگ ها تغییر کرده و جواب های من چیز دیگری است. من قرار بود در فیلمنامه شخصیت بهمن با بازی پولاد را گوشمالی دهم، ولی الان برعکس شده و یکجوری شده انگار ایشان قرار است مرا گوشمالی دهد! بعد از این که این جملات را در آن برنامه از زبان آقای پرستویی شنیدم، با آقای جیرانی تماس گرفتم و گفتم من باید بیایم جوابگو باشم، چون ایشان در غیاب من و صاحب اثر این حرف ها را زده است. اینها یعنی این که من به پدرم گفته ام دیالوگ ها را تغییر بده. من حاضرم فیلمنامه ای را که هم من و هم آقای پرستویی طبق آن قرارداد بسته ایم، بیاورم و مقایسه کنیم آیا دیالوگ هایی که من در فیلم می گویم مطابق فیلمنامه بوده است یا نه. اگر نبوده باشد، ایشان حق دارد اما اگر بوده باشد، چرا آقای پرستویی وجهه یک فرد بی گناه را در این مساله خراب می کند؟ فکر می کنم اصلا آقای پرستویی متوجه این بخش از قصه نشده باشند! اصلا چرا باید سروش (شخصیت پرستویی در فیلم) شخصیت بهمن با بازی من را گوشمالی دهد؟ بهمن فقط در دیدار با سروش می گوید می خواهم با دختر شما بدون حاشیه های سیاسی ازدواج کنم. او فقط پرخاشگرانه با حاجی سروش حرف می زند، برای این که فکر می کند او کنسرت هایش را به هم زده است. بحث تغییر فیلمنامه و دیالوگ ها که ایشان از آن صحبت کردند، اصلا مطرح نبود و صرفا چند جمله کوتاه من عوض شده، علت آن هم این است که موقع فیلمبرداری هنوز مشخص نبود شخصیت خواننده فیلم قرار است چه چیزهایی بخواند و این بخش از دیالوگ ها بعدا به فیلم اضافه شد. اما هیچ کدام از دیالوگ های آقای پرستویی تغییر نکرده است، شما حتی بگویید یک «واو». وقتی ایشان چنین چیزی را مطرح می کند، باید سند داشته باشد.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها