تاریخ انتشار:۱۳۹۴/۰۸/۱۶ - ۱۳:۱۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 5357

انیمیشن استریپیانیمیشن ایرانی «استریپی» به کارگردانی بابک و بهنود نکویی برای رقابت در اسکار ۲۰۱۶ پذیرفته شد. این اولین بار است که یک انیمیشن ایرانی در فهرست انیمیشن‌های شرکت کننده در رقابت برای انتخاب نامزدهای اسکار قرار گرفته است.

«استریپی» (راه راه) براساس موسیقی کلاسیک «رقص‌ مجار شماره ۵» اثر یوهانس برامس (۱۸۹۷- ۱۸۳۳) ساخته شده و درباره کارگر یک کارخانه بزرگ است که تصمیم می‌گیرد در کار ملال آور راه راه کردن بسته‌های کارخانه خلاقیتی ایجاد کند. فیلم فضای تک رنگی دارد و از رنگ قرمز استفاده خلاقانه‌ای شده است.

بابک نکویی درباره چگونگی حضور این انیمیشن در اسکار گفت: یکی از شرایطی که یک فیلم کوتاه می‌تواند در اسکار ثبت نام کند، نمایش آن به مدت حداقل هفت روز پیاپی در سالن های سینمای شهر لس آنجلس است. فیلم‌های کوتاهی که در فاصله زمانی اول اکتبر ۲۰۱۴ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ به مدت حداقل هفت روز پیاپی در سینماهای منطقه لس‌آنجلس اکران عمومی و تجاری همراه با بلیت فروشی داشته‌اند مجوز حضور در بخش بهترین فیلم کوتاه جوایز اسکار۲۰۱۶ را به دست آورده‌اند، مشروط بر این ‌که در سالن‌های سینمای تایید شده آکادمی در بازه زمانی و مدت زمان مشخص‌ شده روی پرده رفته باشند. «استریپی» به واسطه یک پخش کننده بین‌المللی از روز ۲۴ سپتامبر تا پایان ۳۰ سپتامبر به مدت یک هفته در قالب برنامه‌ای به نام «نمایش نمایش‌ها» در سینما «آرک‌لایت» هالیوود به نمایش درآمد و مجوز حضور در بخش فیلم کوتاه انیمیشن جوایز اسکار را به دست آورد.

«استریپی» در کنار ۱۰ انیمیشن‌ دیگر از کشورهای استرالیا، فرانسه، ایرلند، آمریکا، روسیه، سوییس در برنامه «نمایش نمایش‌ها» در تعدادی از سینماهای آمریکا اکران شده و جز ۶۰ انیمیشنی است که برای رقابت و ورود به short list اسکار ۲۰۱۶ پذیرفته شده است. این فیلم بزودی راهی سینماهای سایر کشورها نیز خواهد شد.

این انیمیشن که در استودیو گنبد کبود، با تکنیک دو بعدی در ۳ دقیقه و ۳۵ ثانیه ساخته شده، تاکنون در بیش از ۳۰ جشنواره معتبر چون انیماموندی برزیل، ایماجیناریا ایتالیا، اکسپوتونز آرژانتین، کلیک هلند و انیمست رومانی شرکت کرده و موفقیت‌هایی به دست آورده که از آن جمله می‌توان به عنوان بهترین متحرک‌سازی در جشن خانه سینمای ایران، منتخبCITIA در جشنواره انسی فرانسه به عنوان یک نمونه آموزشی برای کودکان فرانسوی و حضور در بخش پلی‌آف جشنواره انیموکته لهستان اشاره کرد.

همچنین این انیمیشن دیپلم افتخار نهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را نیز به دست آورده و به عنوان منتخب بخش خاورمیانه در جشنواره «راه سبز» لندن به نمایش درآمده است.

مجلات و منتقدان بین‌المللی نیز انیمیشن «استریپی» را معرفی و تحلیل کرده‌اند که از آن جمله می‌توان مجله لس‌آنجلس تایمز ، لس آنجلس مگزین، سیاتل مگزین، ایت اند درینک فیلم و ورایتی را نام برد.

جان لاستر مدیر ارشد خلاقیت استودیو پیکسار و دیزنی این انیمیشن و سایر انیمیشنهای «نمایش نمایش‌ها» را جزو بهترین آثار کوتاه به نمایش درآمده امسال دانسته است، اندرو استنتون کارگردان انیمیشن‌های وال ای و در جستجوی نمو این انیمیشن را مملو از خلاقیت و طنز بیان کرده است، مت گرونینگ خالق سریال معروف سیمپسونها از این مجموعه تقدیر کرده و رالف اگلستون کارگردان هنری استودیو پیکسار نیز انیمیشن «استریپی» را فیلمی با طراحی فوق العاده توصیف کرده ‌است.

تا کمتر از یک ماه دیگر اسامی انیمیشن‌های منتخب اسکار ۲۰۱۶ برای حضور در مرحله نهایی اعلام می‌شود.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها