تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۱۸:۳۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 119475

آکادمی فیلم اروپا که در ماه دسامبر مراسم خود را برپاخواهد کرد، فهرست فیلم‌های برتر این قاره را اعلام کرد که ۴۶ فیلم به مرحله نامزدهای اولیه رسیدند.

به گزارش سینماسینما، در این میان فیلم «جوی» ساخته سودابه مرتضایی از کشور اتریش به این مرحله راه یافته است. این فیلم درباره دختران آفریقایی است که در اتریش زندگی دشواری دارند و مجبور به تن‌فروشی می‌شوند. جوی که یکی از این دختران است می‌خواهد سرنوشت خود را عوض کند و بسیار در این راه تلاش می‌کند که به استقلال برسد.

این دومین فیلم بلند این کارگردان ایرانی تبار است که تحصیلات سینمایی خودرا در یو سی ال ا امریکا انجام داده، مدتی نیز وقت خود را صرف ساختن فیلمی مستند درباره صیغه کرده بود.

فیلم جوی در جشنواره ونیز سال گذشته به نمایش در آمده بود و سپس راهی جشنواره های دیگر شد و جوایزی به دست آورد.

این کارگردان پنجاه و یک سال و ملیت آلمانی نیز دارد.

سی ودومین جشن آکادمی فیلم اروپا که معادل اسکار برای قاره اروپا به حساب می‌آید، همه ساله در اوایل ماه دسامبر جوایز خود را طی مراسم با شکوهی اعلام می‌کند. برای سال ۲۰۱۹،  این مراسم روز هفت دسامبر در شهر برلین برپا خواهد شد. البته هرساله این مراسم در یکی از شهرهای اروپایی برپا می‌شود ولی مقر آن در آلمان است و رییس آکادمی ویم وندرس است.

آکادمی فیلم اروپا از همکاری و یاری تمام مراکز ملی فیلم اروپا برخوردار است و حدود سه هزار و ششصد عضو دارد که به فیلم ها در رشته‌های گوناگون رای می‌دهند. از بین چهل‌وشش فیلم نامزد، بسیاری از آنها در جشنواره های مهم بین المللی حضور داشته اند و جوایزی نیز قبلا دریافت کرده اند.

از بین این فیلم‌ها می‌توان به حکایت سه خواهر از ترکیه، شکرخدا از فرانسه، خدا وجود دارد و اسمش پترونیجا است، باید بهشت باشد ،ساخته الیا سلیمان از فرانسه و فلسطین، بینوایان اثر لاچ لی از فرانسه، درد و افتخار ساخته پدرو آلمودوار از اسپانیا، پرتره دختری در اتش از فرانسه، ملکه قلب ها ساخته مایالتوهکی از دانمارک، مترادف ها از فرانسه، سوگولی ساخته لانتیموس از انگلیس، دیروز از انگلیس، احمد جوان ساخته برادران داردن از بلژیک و…

فهرست نامزدهای نهایی درماه نوامبر پیش رو اعلام خواهد شد.

قراراست در سی و دومین دور جشن آکادمی فیلم اروپا از کارگردان نامدار آلمانی ورنر هرتزوک تجلیل به عمل آید و جایزه افتخاری آکادمی به او اهدا شود. سال گذشته فیلم لهستانی «جنگ سرد» جایزه بزرگ آکادمی را به دست آورده بود.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها