محمود اربابی: مخالف ادغام جشنواره‌های ملی و جهانی فجر هستم

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری نظر خود را درباره ادغام موسسات زیرمجموعه سازمان سینمایی و ادغام جشنواره‌های ملی و جهانی فجر اعلام کرد.

به گزارش سینماسینما، محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی درباره ادغام موسسه‌های زیرمجموعه سازمان سینمایی و تاثیر آن در روند عملکرد سازمان گفت: در مورد ادغام‌ها نظری ندارم ولی این را می‌دانم هر میزان مجموعه‌هایی که به سینما سرویس می‌دهند چابک‌تر، قدرتمندتر و کوچک‌تر باشند امکان تاثیرگذاری در سینما بیشتر می‌شود.

او افزود: زمانی که سازمانی بزرگ باشد اعتبار و هزینه‌هایی که باید هزینه تولید در سینما شود، صرف هزینه فعالیت‌های جاری مجموعه می‌شود و این به نفع سینما نیست. چابک سازی و تجدید ساختار برای یک حرکت جدی به نفع فعالیت‌های سینمایی اتفاق معقولی است که من هم موافق انجام آن هستم.

اربابی در پاسخ به این پرسش که با حذف مجموعه‌های پژوهشی و آموزشی مانند مدرسه ملی سینما، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان زیرساخت علمی سینما تضعیف نمی‌شود، گفت: فکر نمی‌کنم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حذف شود ولی درباره مدرسه ملی سینما باید این نکته را یادآور شوم که از قبل هم این موضوع بارها مطرح بوده است. سابقه مرکز اسلامی فیلمسازی را در گذشته با همین ساختار داشتیم و طبیعتا در سال‌های بعد از ۷۵ به این نتیجه رسیدند که این مرکز کارآیی ندارد و ادغام و انحلال آن با توجه به گسترش دانشگاه‌های سینمایی ضرری به سینما وارد نمی‌کند.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی درباره سرنوشت کارمندان پس از کوچک‌سازی و ادغام موسسات گفت: عاطفی و احساسی نباید تصمیم گرفت. احتمالا این مجموعه‌ها دارای کارمندان تازه نفس هستند و‌ می‌توانند در مشاغل دیگر به فعالیت‌های خود ادامه دهند. اگر قرار است کار مهمی صورت گیرد، نمی‌شود با این دلایل از انجام آن جلوگیری شود.

اربابی درباه ادغام جشنواره‌های ملی و جهانی فیلم فجر نیز توضیح داد: من موافق این موضوع نیستم، به این دلیل که ساختار جشنواره به معنای واقعی همین ساختار جشنواره جهانی است ولی ما جشنواره منحصر به فردی به نام جشنواره ملی داریم که این ادغام باعث می‌شود یک جشنواره به نفع جشنواره دیگر تضعیف شود. هر دو جشنواره می‌توانند به تنهایی کار خود را به خوبی انجام دهند.

او به ساختار بین المللی جشنواره جهانی فجر اشاره کرد و گفت: این که عملکرد این جشنواره چگونه است بحث دیگری است، اما از نظر تئوریک جشنواره جهانی ساختار جشنواره بین‌المللی را دارد و جشنواره ملی فجر فقط به سینمای ما تعلق دارد. در کشور ماست که فیلم‌های یک سال  کشورمان به نمایش گذاشته می‌شود و با هم رقابت می‌کنند. اگر این دو جشنواره ادغام شوند قطعا با آسیب مواجه خواهیم شد.
منبع: صبا
ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 107756 و در روز یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۴:۲۴
2024 copyright.