انتقاد کارگردان «شرایط خاص» از پخش مسابقه فوتبال به جای سریال

کارگردان مجموعه تلویزیونی «شرایط خاص» ضمن انتقاد از عملکرد شبکه سه در پخش سریال‌هایش که در بیشتر مواقع با پخش فوتبال‌ها همزمان می‌شود، گفت: متاسفانه این آسیب‌ها هیچ اهمیتی برای مدیران تلویزیون ندارد و محلی از اعراب نیست.

به گزارش سینماسینما، وحید امیرخانی درباره نحوه پخش سریال شرایط خاص که با مشکلاتی مواجه بود، گفت: سازمان صداوسیما هزینه قابل توجهی برای تولید آثار نمایشی پرداخت می‌کند؛ پولی که مستقیم یا غیرمستقیم از مالیات، قبض آب و برق و بودجه دولت و خلاصه بیت‌المال و از جیب ملت پرداخت می‌شود. که ماحصل آن سرگرم شدن و رهایی مردم از غم و غصه‌های معیشتی و اوضاع نابسامان اقتصادی باشد حتی برای لحظاتی! این هزینه و بودجه را صداوسیما و شبکه‌های مختلف بین سریال‌هایی که قرار است تولید شوند، تقسیم می‌کند. نگارش فیلمنامه‌ای که ماه‌ها زمان و هزینه برده در کنار عوامل اجرایی کار از بازیگران گرفته تا کارگردان و عوامل پشت دوربین، درواقع ظرفیت هنری است که با اختلال در پخش به موقع تباه می‌شود. این هزینه (بودجه سریال) قابل توجه است و اگر مردم بدانند که چه پولی برای سرگرمی‌شان با واسطه از جیب خودشان هزینه می‌شود قطعاً حساسیت‌هایشان چند صد برابر و طبیعتاً کیفیت آثار تولیدی خیلی بیشتر می‌شود.

این کارگردان ادامه داد: از ابتدا به ما اعلام کردند که زمان پخش سریال شرایط خاص قبل از سریال «بانوی عمارت» است و باید مراحل فنی را به سرعت تمام کرده و کار را آماده پخش کنیم! ولی بنا به دلایلی شبکه تصمیم می‌گیرد این کار را چهار ماه بعد روی آنتن ببرد. پخش سریالی که کاملاً آماده است‌، چهار ماه عقب می‌افتد. همه چیز آماده می‌شود که یک‌دفعه به ما اعلام می‌کنند پخش دو مسابقه فوتبال هم به پخش شما خورده و دو شب پخش نمی‌شوید. شش قسمت از سریال روی آنتن رفته که تازه متوجه می‌شویم علاوه بر دو مسابقه قبلی چهار مسابقه دیگر هم به زمان پخش سریال خورده است. هنوز نفهمیده‌ام که در سازوکار صداوسیما با ۵۰سال سابقه چطور شش یا هفت مسابقه می‌تواند در زمان پخش سریالی قرار داشته باشد.

او افزود: چند قسمت از کار ۱۸قسمتی پخش نمی‌شود و به قول مدیران تلویزیون کارهای سریال‌های تلویزیون معمولاً از ۷قسمت به بعد تازه شروع به دیدن می‌شود مگر سریال‌های مناسبتی مثل عید و رمضان که مخاطبان خود را دارد. همیشه یک ورزش مثل فوتبال در شبکه سه سیما وجود دارد. اگر شبکه سه سیما قرار است ورزش پخش کند و شبکه ورزشی است چرا این هزینه باید از جیب مردم برای سریال صرف شود که بعد با این اتفاق مواجه شود. این سریال یا کلاً ساخته نشود و یا بهتر است در شبکه‌ دیگری یا ساعات منظم دیگری پخش شود. من متوجه این کار تلویزیون نمی‌شوم و هر چه مدیران تحلیل می‌کنند باز هم متوجه نمی‌شوم.

امیرخانی ادامه داد: من ِکارگردان و بقیه عوامل دستمزدهای خودمان را گرفته‌ایم و این هزینه از جیب مردم رفته است، از جیب بیت‌المال. متأسفانه با سریال‌های دیگر هم این رفتار می‌شود و من فقط نسبت به پخش سریال خودمان گله ندارم. اما می‌خواهم به مدیریت کلان این خرده را بگیرم که اگر مردم همه دوست دارند فوتبال را از شبکه سه دنبال کنند عیبی ندارد. پس سریال‌هایی که این میزان هزینه شده را از شبکه‌های دیگری پخش کنند.

امیرخانی در پاسخ به اینکه چقدر دست شما برای مطرح کردن رگه‌های کمدی در مجموعه «شرایط خاص» باز بوده است، گفت: مساله باز بودن دست به خطوط قرمز و شوخی‌ها برمی‌گردد و باید اذعان کنم که مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه بیشترین انعطاف و همراهی را بین ما و پخش داشته است.

کارگران سریال «شرایط خاص» در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاحیه‌های پخش به کار آسیب زده است گفت: این اصلاحیه‌ها به کار آسیب نزده است. اما کنایه‌ها و شوخی‌ها تا حدودی کم شده است.

منبع: ایسنا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 111797 و در روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۲:۱۴
2024 copyright.