شش ونیم میلیارد تومان هزینه فیلم دختر شیطان شد

فیلم دختر شیطان قرار بود قصه یکی از فرزندان ابلیس را روایت کند که نمی خواهد راه پدرش را برود، برای همین لوبینی (اسم دختر شیطان در فیلم) وارد زمین می شود تا برای پذیرش توبه اش، دنبال پاک ترین آدم روی زمین بگردد و به او سجده کند.
به گزارش سینماسینما ،جالب این که با واکنش برخی رسانه ها به بازیگر نقش دختر شیطان و کنجکاوی رسانه ای و بعد هم عمومی برای سرک کشیدن به صفحه شخصی ایشا گوپتا در اینستاگرام که او را از دیدگاه برخی و از بعضی جنبه های ظاهری واقعا دختر شیطان نشان می داد، هیاهوی فیلم قربان محمدپور آغاز شد. ادعای کارگردان درباره کامنت منفی ربات ها درباره فیلم، ممنوعیت نمایش فیلم در قم، بحث ضابطه مند کردن حضور بازیگران خانم خارجی در فیلم های ایرانی و حتی واکنش بازیگر و مدل جنجالی ایرانی به حضور ایشا گوپتا در یک فیلم ایرانی از مهم ترین حاشیه ها و جنجال های مربوط به دختر شیطان است. اگر بدانید نقش آن پاک ترین آدم زمین را هم حمید فرخ نژاد عزیز بازی می کند که دیگر نور علی نور می شود! با همه اینها و باوجود اینکه این اتفاقات، انرژی و رمقی برای قربان محمدپور، نویسنده و کارگردان و تهیه کننده دختر شیطان باقی نگذاشته، او با صبوری سوالات ما در جام جم را شنید و به آنها پاسخ داد.
شما شخصیت آرامی دارید و تصور نمی شد که اهل جنجال و حاشیه باشید. اما چرا در این چند وقت اخیر و با اکران «دختر شیطان»، کلی سروصدا به پا کرده اید؟

خود به خود وقتی شما با بازیگران خارجی کار می کنید، گاهی شیطنت هایی می شود و دردسرهایی به وجود می آید. با آن تیتری که کیهان زد، دردسرهای ما هم شروع شد، هرچند آقای داروغه زاده – معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی- در مصاحبه ای که اخیرا با فارس داشت، توضیح کامل داد و گفت فیلم هایی در ایران ساخته شده است مثل ۳۳ روز، به وقت شام، کتاب قانون و… که برخی بازیگران خارجی آن بدون مساله نبوده اند به ویژه در صفحات شخصی شان در فضای مجازی. ما هم در این مورد استثنا نبودیم و به خصوص در سینمای بالیوود، رقص و آواز وجود دارد که همین هم کمی برای ما باعث دردسر شد.

قبلا از پیشینه و زمینه فعالیت ایشا گوپتا (بازیگر خانم فیلم دختر شیطان) خبر نداشتید و احیانا عکس های او را در فضای مجازی ندیده بودید؟

همه بازیگران هند این مساله را دارند. ما در فیلم قبلی درباره خانم دیا میرزا (بازیگر خانم فیلم سلام بمبئی) هم همین مشکل را داشتیم و می گفتند در فلان فیلم رقصیده است و عکس های بی حجاب دارد. اگر نمی خواستیم از این بازیگران استفاده کنیم باید می رفتیم سراغ چهره های جدید که امکانش نبود.

خب از ابتدا فکر نمی کردید، فیلم موقع اکران با حساسیتهای این چنینی روبرو شود؟

چرا، بعد از دردسرهایی که موقع اکران سلام بمبئی داشتم، احتمال می دادم این مشکلات برای دختر شیطان هم به وجود بیاید.

گوپتا را چطور برای بازی در این فیلم انتخاب کردید؟

دو سال پیش که فیلم سلام بمبئی در فستیوال نروژ حضور داشت و من هم به آنجا رفته بودم، فیلمی هندی به نام «پادشاهان» را دیدم که ایشا گوپتا در آن بازی می کرد. بعدها که برای ساخت دختر شیطان به هند رفتم، شبی مرا به یک مراسم دعوت کردند که خانم گوپتا در آنجا تبلیغ لباس می کرد. من ایشان را برای بازی در نقش دیگری درنظر گرفته بودم (همان زن همسایه) و نقش دختر شیطان را هم قرار بود کاریشما کاپور بازی کند. اما بعد چون خانم کاپور حدود ۴۵ سال داشت، با تهیه کننده هندی به این نتیجه رسیدم ایشا گوپتا این نقش را بازی کند.

چرا معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، بحث ضابطه مند کردن حضور بازیگران زن خارجی را هنگام اکران فیلم دختر شیطان مطرح کرد و زمان اکران فیلم های قبلی واکنشی نشان نداد؟ احتمال اجرای چنین طرحی را چقدر می دانید؟

به نظرم غیرممکن است و نمی توان بحث حضور بازیگران حرفه ای خارجی را در فیلم های ایرانی ضابطه مند کرد. موقع اکران آن فیلم ها کسی روی این مساله زوم نکرد، اما موقع اکران دختر شیطان این مساله را مطرح کردند. واکنش برخی رسانه ها نسبت به فیلم هم باعث شد همه خبرنگاران بروند جست وجو کنند و ببینند که این خانم بازیگر کیست و احیانا اگر چند عکس ناجور هم داشت، روی آن تمرکز کردند.

ماجرای ارشاد قم چه بود؟ ظاهرا آنها اعلام کردند چون وزارت ارشاد هنوز پروانه نمایش دختر شیطان را برای قم صادر نکرده، این فیلم در سینماهای آنجا اکران نمی شود.

ارشاد قم اعلام کردند که ارشاد تهران باید پروانه نمایش فیلم را صادر کند و این کار را نکرده است. چطور می شود ارشاد تهران همه پروانه ها را صادر کند و فقط پروانه نمایش دختر شیطان را صادر نکند؟ ارشاد قم در ادامه، حرف های دوگانه زده و گفته اگر پروانه نمایش فیلم هم صادر شود، ما در ارشاد قم فیلم را می بینیم و تصمیم نهایی می گیریم که آیا دختر شیطان در این شهر اکران شود یا نه. این نشان می دهد آنها نظرات تهران را قبول ندارند. اما من خبر دارم که فیلم از روز اول در سینماهای قم نمایش داشت و سینماتیکت، فیلم ما را برای فروش بلیت در آنجا باز کرده است. فیلم یک شب دیده شد اما بعد از آن مانع ادامه نمایش آن شدند.

خودتان احتمال نمی دادید فیلمتان با فضای قالب شهر مذهبی قم همخوانی ندارد و ممکن است تمایلی برای تماشای آن وجود نداشته باشد؟

به هیچ عنوان، چون فیلم ما یک فیلم دینی، مذهبی و معنوی است و راجع به قیامت، خدا، شیطان، نور و رستگاری انسان حرف می زند. فکر می کنم اگر ارشاد قم نگذاشت فیلم در آن شهر اکران شود، درک صحیحی از فیلم نداشت.

اعتقادتان درباره اینکه یک فیلم دینی ساخته اید، همچنان پابرجاست؟

دختر شیطان، یک فیلم معنوی است.

اما مسیری که فیلم طی می کند، چندان نشانی از معنویت ندارد و اگر هم هست در متن و اجرا به مسیری شعاری و گل درشت می رود. شاید قصدتان فیلمی معنوی با ظاهری به روز و امروزی بوده، اما ظواهر به قدری فریبنده و شیطنت آمیز است که کمتر کسی فکر  می کند با فیلمی معنوی روبه روست.

چه بخواهیم یا نخواهیم، این فیلم قصه ای معنوی دارد. اما به هرحال همه فیلم ها نواقصی هم دارند. این یک گونه جدید در سینمای ایران است که من آن را تجربه کردم. خب، خیلی ها به این سمت نرفتند.

یعنی شخصیتی مثل فرهاد تا به حال صحبت هایی از جنس حرف های لوبینی (دختر شیطان) را نشنیده و نخوانده و با یک دقیقه سخنرانی او، منقلب و متحول می شود؟

فرهاد اصلا تا آخر فیلم با صحبت های لوبینی متحول نمی شود و تنها زمانی که دارد در دریا غرق می شود، دوست دارد مهلتی به او داده شود.

منظورم آنجایی است که فرهاد به شکلی تصنعی و غیرقابل باور، مثل ابر بهار اشک  می ریزد.

حرفهای لوبینی هیچ تاثیری روی فرهاد ندارد! فقط یک لحظه است و ممکن است هرکسی در یک لحظه تحت تاثیر قرار بگیرد. حتما آن قصه راهزن معروف را شنیدید که وقتی آیه قرآن را می شنود – که آیا زمان آن نیست که متوجه شوید- متحول می شود.

بحث تحول فرهاد هم فکر نمی کنید خیلی رفع تکلیفی باشد؟ فقط با پرداخت چک به زن همسایه و ادامه ندادن رابطه با او و انصراف از فروش بسته های چای تاریخ مصرف گذشته، می توان فرهاد را متحول شده دانست و بگوییم او پاک ترین آدم روی زمین است؟

تحول فرهاد ربطی به چک ندارد و تحول او از زمانی شروع می شود که مرگ را تجربه می کند و خداوند به او مهلت می دهد. در آن کلیپ است که فرهاد یک قدم برمی دارد. ضمن اینکه فرهاد، پاک ترین آدم روی زمین نمی شود، هدف ما این است که ای بشر ای انسان اگر توبه کنی، پاک ترین آدم روی زمین می شوی و قابل سجده ای. به فرمایش قرآن کسانی که توبه می کنند، پاک و مطهر می شوند.

فیلم بااینکه کمدی نیست در جاهایی از تماشاگر خنده می گیرد. بهتر نبود فیلم را به سمت کمدی می بردید؟

چرا، فیلم پر از لحظات طنز بود اما آن چیزی که می خواستم نشد. خصوصا صحنه هایی که شخصیت ادموند در آن حضور دارد که چون بازی اول این دوست عزیزمان بود، صحنه ها آن طور که باید نشد. حالا اگر هم صحنه های طنزی هست، در بخش های آقای فرخ نژاد اتفاق می افتد.

چرا اصرار داشتید سکانس رقص و آواز فیلم کامل برگزار شود؟

بله، قبول دارم آن صحنه رقص فیلم زیاد بود.

باتوجه به اینکه یک گوشه کار تهیه فیلم را هم هندی ها به عهده داشتند، چرا جلوه های ویژه فیلم سطح پایین است؟ حتی در یک نما، اشکی که فرهاد می ریزد هم ماحصل یک اجرای ناشیانه است.

من از روز اول با آقای سیدهادی اسلامی، مسئول جلوه های ویژه طی کردم که پلان های سخت را به کمپانی شاهرخ خان در هند بسپاریم. ایشان هم قبول کرد اما ناگهان دلار ۳۸۰۰ تومانی رسید به حدود ۲۰ هزار تومان و عملا دیگر امکان اینکه پلان های سخت را هندی ها کار کنند وجود نداشت.

قبول دارید اشک آقای فرخ نژاد در آن پلان خیلی مصنوعی شده است؟

البته به نظر من دیده نمی شود! ما پلان های مهم تری داریم که جلوه های ویژه خودش را نشان می دهد.

۲۰ دقیقه اول فیلم هم کاملا معلوم است فرخ نژاد در صحنه دارد فارسی حرف می زند، اما ما صدای فرخ نژاد را می شنویم که ناهماهنگ دارد روی تصاویر خودش انگلیسی صحبت می کند! چرا؟

چون آقای فرخ نژاد به زبان انگلیسی مسلط نبود که بخواهد سرصحنه انگلیسی حرف بزند و بازی کند. برای همین به زبان فارسی بازی کردند و بعدا صدای ایشان را برای  صحنه هایی که نیاز بود، با حضور خودشان انگلیسی دوبله کردیم.

آیا می توان دختر شیطان را یک محصول مشترک با بالیوود دانست؟ فیلم در هند هم اکران می شود؟ درصورت اکران در هند، فکر می کنید مردم آنجا باوجود فیلم های ستارگانی چون شاهرخ خان، سلمان خان، عامرخان و… چقدر علاقه مند به دیدن این فیلم باشند؟

فیلم یک محصول مشترک است و یک تهیه کننده هندی هم دارد. ما فیلم را به هند فرستادیم تا برای اکران آن اقدام شود. اینکه در اکران موفق شود یا نه، اطلاعی ندارم. البته اخیرا فیلم جدید آقایان سلمان خان و شاهرخ خان با شکست در گیشه مواجه شد. این طوری نیست که همیشه فیلمهای ستاره های آنجا موفق باشد.

منظورم این است که چقدر چنین فیلمی دغدغه مردم هند برای تماشاست؟

شناخت زیادی ندارم، اما هند ۲۳۰ میلیون نفر مسلمان دارد و تصورم این است که آنها با این فیلم ارتباط برقرار کنند.

نکته دیگر درباره ضرورت ساخت این فیلم در هند است. قصه فیلم نمی توانست در ایران اتفاق بیفتد؟

اگر فیلم در ایران ساخته می شد، من باید دختر شیطان را با حجاب کامل و روسری می گرفتم که در آن صورت باورپذیری قصه سخت می شد و شاید تماشاگران فیلم را مسخره  می کردند و به آن می خندیدند. اما در هند دست من باز بود که یک دختر شیطان بی حجاب بگیرم که به باورپذیری آن کمک می کرد.

هزینه ساخت فیلم چقدر شد؟

شش و نیم میلیارد تومان.

به نظر می رسد دیگر به همین رویه فیلمسازی در سینمای بدنه و تجاری عادت کرده اید و دیگر قصد بازگشت به فیلم های آرام اولیه را ندارید.

دختر شیطان هم به فیلم اولم زبان مادری برمی گردد و یک فیلم تجاری صرف نیست و پر از معنا و مفهوم و حرف های خوب است. فیلم تجاری نیست هرچند تلاش کردم تماشاگران راضی از سالن سینما بیرون بیایند.

یک تهدید نصفه و نیمه هم کردید که فیلم را از اکران پایین می کشید.

باید همان هفته اول این کار را می کردیم اما اشتباه کردم این کار را انجام ندادم. اولین اشتباه این بود که فیلم را نباید این زمان اکران می کردیم، چون فیلم ظرفیت یک فروش عجیب و غریب را در زمانی دیگر داشت. اشتباه دیگرم این بود که وقتی روز دوم، همه سئانس های فیلمم را گرفتند، باید فیلم را از اکران پایین می کشیدم.

ادعای پیام  منفی گذاشتن درباره فیلمتان صحت داشت؟

بله، در سینمای ایران چنین چیزی وجود دارد و نمی دانم هم چه کسانی پشت این قضیه هستند. به هرحال این ربات را طراحی کردند و آن فیلم هایی را بالا بردند که می خواستند.

موافق هستید که فیلم شما واقعا پیام های منفی هم دارد؟

بله اما وقتی ظرف نیم ساعت، هزاران پیام منفی روی فیلم شما ثبت شود، معلوم است ربات است و ربطی به کاربران عادی ندارد.

منبع :جام جم

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 115028 و در روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۷:۲۳
2024 copyright.