کمک مالی لئوناردو دی‌کاپریو برای حفظ جنگل‌های آمازون

موسسه زیست محیطی «Earth Alliance» که از سوی «لئوناردو دی‌کاپریو» بازیگر هالیوودی حمایت می‌شود، پنج میلیون دلار برای محافظت از جنگل‌های آمازون اختصاص داد.

به گزارش سینماسینما، به نقل از ورایتی،‌ این کمک هزینه مالی به موسسات بومی و محلی اعطاء می‌شود تا از این زیستگاه طبیعی حساس محافظت کنند چرا که مقامات برزیلی امسال ۷۲ هزار مورد آتش‌سوزی را در این جنگل‌های بارانی گزارش داده‌اند که در مقایسه با آمار ۴۰ هزار آتش سوزی سال گذشته، افزایش چشمگیری داشته است.

از مهم‌ترین علل وقوع موارد زیاد آتش سوزی در جنگل‌های آمازون، جنگل زدایی از طریق دامداری و تامین علوفه دام‌ها عنوان شده است.

بروز این آتش سوزی‌ها در جنگل‌های آمازون موجب خشم بسیاری از افراد در فضای مجازی شده است و برخی از سلبریتی‌ها نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام به افزایش آگاهی در این زمینه کرده‌اند.

موسسه «Earth Alliance» در ماه جولای امسال و با همکاری «لئوناردو دی‌کاپریو»، «لورن پاول جابز» و «برایان شث» به عنوان یک سازمان فعال در عرصه تغییرات آب و هوایی آغاز به کار کرد و تیم مستقل مدیریت آن شامل دانشمندان و فعالان محیط زیست می‌شود که در جهت محافظت از اکوسیستم و حیات وحش، حمایت از انرژی‌های قابل تجدید و حقوق بومیان مناطق مختلف فعالیت می‌کند.

«لئوناردو دی‌کاپریو» پس از موفقیت فیلم سینمایی «تایتانیک»، در سال ۱۹۹۸ یعنی زمانی که ۲۴ سال داشت، بنیادی را به نام خودش برای حمایت از محیط زیست راه‌اندازی کرد؛ این موسسه‌، نهادی غیرانتفاعی برای افزایش آگاهی نسبت به مسائل محیطی بود. گرچه بخش‌های مختلف طبیعت محور توجه «دی‌کاپریو» بود، ‌اما او بیشتر تمرکز خود را روی مباحثی چون گرم شدن کره زمین‌، حفظ تنوع زیستی زمین و حمایت از انرژی‌های قابل تجدید قرار داد.

بنیاد «دی‌کاپریو» در ۴۰ کشور جهان روی پروژه‌های متعدد محیط زیستی کار کرده و چند فیلم مستند از جمله «سیاره آب»، «گرمایش‌ جهانی» و «پیش از طوفان» را ساخته و منتشر کرده است.

فعالیت‌های چشمگیر این بازیگر و فعال اجتماعی در این زمینه، جوایزی را از سوی گروه‌های حامی محیط زیست برایش به ارمغان آورد که جایزه محیط زیست «مارتین لیتون» سال ۲۰۱۱ و جایزه رهبری محیط زیست ۲۰۰۳ که از سوی موسسه جهان سبز آمریکا برگزار می‌شود، از جمله‌ی این جوایز هستند.

«دی کاپریو» اولین بار در سال ۱۹۹۳ برای فیلم «یه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌ده» نامزد جایزه نقش مکمل اسکار شد و سپس در سال‌های ۲۰۰۵(هوانورد)،‌ ۲۰۰۷ (المالس خونین)، ۲۰۱۴ (گرگ وال استریت) نیز مجددا نامزد اسکار بازیگری شد تا سرانجام در سال ۲۰۱۶ برای بازی در فیلم «بازگشته» موفق به کسب این جایزه مهم سینمایی شود.

منبع: ایسنا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 119806 و در روز دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶:۳۸
2024 copyright.