۱۶ رکورد بزرگ جوایز اسکار

هشتاد‌ و‌ هشتمین دوره‌ی جوایز سینمایی اسکار بامداد دوشنبه (دهم اسفند) در لس آنجلس برگزار می‌شود و برگزیدگان در ۲۴ شاخه اصلی جوایز خود را دریافت می‌کنند.

به گزارش سینماسینما، در آستانه برگزاری هشتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی اسکار نگاهی می‌اندازیم به فیلم‌ها و هنرمندانی که در شاخه‌های گوناگون این رویداد مهم سینمایی رکورد دار هستند.

این جایزه مهم سینمایی که نزدیک به ۹۰ سال از برگزاری اولین دوره آن می‌گذرد، همچنان جذاب‌ترین شب سینمای جهان را در سال رقم می‌زند، بنابراین نگاهی به رکورد‌داران شاخه‌های اصلی جوایز اسکار در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت از برگزاری اسکار هشتاد و هشتم خالی از لطف نیست.

*کسب بیشترین جایزه توسط یک فیلم

سه فیلم «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه»(۲۰۰۳) ،«تایتانیک»(۱۹۹۷) و«بن هور» (۱۹۵۹) با کسب ۱۱ جایزه اسکار رکورددار کسب بیشترین جایزه توسط یک فیلم هستند.

*کسب بیشترین نامزدی توسط یک فیلم

تاکنون دو فیلم «همه چیز درباره ایو»(۱۹۵۰) و«تایتانیک»(۱۹۹۷) موفق شده‌اند در ۱۴ بخش جوایز اسکار نامزد کسب جایزه شوند.

*فیلمی که در تمام شاخه‌های نامزد شده برنده شد

فیلم «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» در سال ۲۰۰۳ در ۱۱ بخش نامزد کسب جایزه اسکار شناخته شد، در نهایت در همه ۱۱ بخش شامل بهترین فیلم‌، کارگردانی‌، فیلمنامه اقتباسی‌، موسیقی متن‌، ترانه اصلی‌، صداگذاری‌، کارگردانی هنری‌، چهره پردازی‌، طراحی لباس‌، تدوین و جلوه‌های ویژه بعدی اسکار گرفت.

*بیشترین اسکار دریافتی توسط یک مرد

«والت دیزنی» با کسب ۲۲ جایزه اسکار رکورددار تمام ادوار برگزاری جوایز اسکار است. او همچنین با کسب ۴ جایزه در سال (۱۹۵۴) از این حیث نیز بی‌رقیب است. این چهره اسطوره‌ای سینمای جهان با ۵۹ بار نامزدی اسکار رکورددار تمام ادوار برگزاری این جایزه سینمای شناخته می‌شود. در میان هنرمندان در قید حیات نیز «جان ویلیامز» آهنگساز برجسته آمریکایی امسال برای پنجاهمین بار نامزد کسب جایزه اسکار شده است.

*بیشترین اسکار دریافتی توسط یک زن

«ادیث هد» طراح لباس‌ هالیوودی در طول دوران فعالیت هنری خود توانست ۸ جایزه اسکار در عرصه طراحی لباس کسب کند.

*بیشترین نامزدی / جایزه در یک سال

در سال ۱۹۵۴ ،«والت دیزنی» که در شش بخش نامزد جایزه اسکار شد، موفق شده بود در نهایت در چهار شاخه اسکار را به خانه ببرد که هر دوی آنها رکورد محسوب می‌شوند. او در آن سال جایزه بهترین مستند بلند،‌مستند کوتاه‌، مستند با موضوع کوتاه و کارتون با موضوع کوتاه را دریافت کرد.

*بیشترین اسکار دریافتی توسط هنرمند در قید حیات

«دنیس مورن» ناظر جلوه‌های ویژه در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود ۹ جایزه اسکار دریافت کرد و در میان سینماگران در قید حیات رکورددار کسب اسکار محسوب می‌شود.

دریافت بیشترین اسکار رقابتی توسط هنرمند در قید حیات

«آلن مانکن» آهنگساز سینما تاکنون موفق به کسب هشت جایزه اسکار رقابتی شده است

*کارگردانی

«جان فورد» رکورد دار عرصه کارگردانی اسکار با کسب چهار جایزه است.

*بازیگری

«کترین هوپبرن‌»، موفق شده ۴ جایزه بازیگری که همگی مربوط به نقش اصلی است، دریافت کند.

*فیلمبرداری

«جوزف روتبرگ» و «لئون شاهروی» هر کدام با چهار جایزه رکورددار اسکار تصویرداری شناخته می‌شوند.

*کارگردانی هنری

«سرریک گیبوتر» که طراحی مجسمه اسکار را نیز برعهده داشته است از مجموع ۳۹ نامزدی‌، ۱۱ جایزه اسکار کارگردانی هنری دریافت کرد.

*چهره پردازی

«ریک بیکر» با هشت جایزه اسکار رکورددار بی‌رقیب شاخه چهره پردازی محسوب می‌شود.

*رکورددار اسکار خارجی

سینمای ایتالیا تاکنون ۱۴ بار جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی را از آن خود کرده است که آخرین بار آن به سال ۲۰۱۴ و فیلم «زیبای بزرگ»باز می‌گردد.

*بیشترین نامزدی در شاخه بهترین فیلم خارجی

سینمای فرانسه تاکنون ۴۰ بار به جمع نامزدهای نهایی اسکار بهترین فیلم خارجی راه یافته است و ۱۲ بار این جایزه را به خانه برد.

*بیشترین جایزه کسب شده توسط یک فیلم خارجی

تاکنون دو فیلم خارجی موفق به دریافت ۴ جایزه اسکار شده‌اند:

۱- «رفانی و الکساندر» که در سال۱۹۸۲ چهار جایزه بهترین فیلم خارجی‌،تصویر برداری‌، کارگردانی هنری و طراحی لباس را کسب کرد.

۲- «ببرخیزان،‌ اژدهای پنهان» که در سال ۲۰۰۰ میلادی ۴ جایزه بهترین فیلم خارجی‌، کارگردانی هنری‌، موسیقی متن و تصویربرداری را به خود اختصاص داد، این فیلم در مجموع در۱۰ شاخه نامزد جایزه اسکار شده بود.

منبع: ایسنا

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 12561 و در روز یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۵:۳۶
2024 copyright.