اعلامی اسامی فیلم‌های کوتاه ایرانی حاضر در جشنواره ملاقات‌های سینمائی پراد/ بخش زنان فیلمساز

یکی از بخش های جشنواره ملاقات های سینمائی پراد – فرانسه لیست فیلمهای کوتاه بخش مسابقه (زنان فیلمساز ایران) را اعلام کرد.

به گزارش سینماسینما، برای این بخش حدود ۳۰ فیلم کوتاه ارسال شده بود که ازبین آنها ۸ فیلم به مسابقه راه یا فتند . قراراست به فیلمهای برگزیده اول ۷۰۰ یورو وفیلم دوم ۵۰۰ تعلق گیرد. 

فیلمها انتخاب شده عبارتند از : ۱٫ به هیچکس نگو (سحرستوده) ۲٫ شیله (مرجان صفا بخش)  ۳٫ بهار (فائزه کریم پور) –۴٫ زرد خالدار (باران سرمد)  ۵٫ فلاشر ( پانته آ مهدی نیا) – ۶٫ برزخ (قصیده گلمکانی) ۷٫ گاو آمریکائی (آسمان توسی)  ۸٫ نمایش (بهنازاسکندرنژاد) . تمامی فیلمها به زبان اصلی با زیرنویس فرانسوی برای تماشاگران به نمایش در خواهد آمد.

لیست فیلمهای بلند زنان سینماگر ایران، که در این برنامه گنجانده شده به زودی اعلام می‌شود. یکی از فیلمهای قطعی این قسمت، پسر اولین ساخته  نوشین معراجی است که اخیرا هم در جشنواره جهانی مسکو دو جایزه بهترین بازیگر مرد و همچنین بهترین فیلم از سوی انجمن منتقدین روسیه را به دست آورد.

سال گذشته جشنواره پراد همچون بسیاری دیگر به دلیل شرایط ویروس کرونا برگزار نشد. البته تعداد محدودی ازجشنوارها توانستند بشکل آنلاین بکارخود بپردازند. مدیران ملاقات های سینمائی پراد، امسال برای شصت‌ودومین دوره خود که قرار است به شکل فیزیکی از بین ۱۷ تا ۲۳ ژوئیه جریان داشته باشد، بسیار خوشبین هستند.  

جشنواره پراد که توسط رنه کلر (فیلمساز نامدار فرانسوی) به همراه پابلو کالاس درسال ۱۹۵۹ بنیانگذاری شده است، غیررقابتی بوده و تنها بنمایش آثار سینماگران مهم، یا یک مکتب سینمائی یا ستایش از یک بازیگر و غیره می‌پردازد. از همان سال اول، فرانسوا تروفو، با چهارصد ضربه درآن شرکت کرده بود. این جشنواره قدیمی ترین در فرانسه بعد از جشنواره کن  به حساب می آید. در سالهای بعد بزرگانی چون ژوزف لوزی، پولانسکی، برناردو برتولوچی، برتران تاورنیه، آتوم اگویان، میشل پیکولی، روبر گدیگیان وغیره در این جشنواره با آثارشان شرکت کرده بودند.

سینمای ایران نیز در دوره هائی برنامه هائی در این جشنواره داشته از جمله مروری بر آثار رفیع پیتز، و غیره. حدود ده سالی است که محمد حقیقت به عنوان عضوی از هیئت امنای آن فعالیت دارد و امسال از وی دعوت شد که بخش زنان سینماگر ایران را مدیریت کند. 

برای این دوره از جشنواره، مدیران آن چندین برنامه تدارک دیده اند ازجمله ستایش از بازیگر مهم فرانسوی سیمون سینیوره، بمناسبت صدمین سالگرد تولد او. وی فعالیت هنری خود را از رادیو آغاز کرد .سال۱۹۴۲ با تأتر کارش را ادامه و همزمان شروع به بازیگری در فیلم‌ها کرد و بیش از چهل فیلم بلند سینمائی با کارگردانان مشهورکار کرد که برایش جوایز بسیاری ازجمله در جشنواره کن سپس اسکار- بفتا و غیره را به همراه آورد.

برنامه دیگرجشنواره پراد،  به سینمای جوان فرانسه نیز با نشان دادن مجموعه آثار دامین مان ول، (چهل ساله)  پرداخته می‌شود. وی با چهارفیلم بلند خود از جشنواره های ونیز، کن، لوکارنو وغیره جوایزی بدست آورده واز استعدادهای مهم سینمای فرانسه به شمار می‌رود. 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 155222 و در روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۰۸:۱۷
2021 copyright.