بی‌بندوباری در سریال‌های ترکی صدای اردوغان را هم درآورد

رئیس‌جمهوری ترکیه دستور داد اقدامات لازم برای مقابله با برنامه‌های تلویزیونی که برخلاف ارزش‌های بنیادین ترکیه و در تضاد با حریم خانواده هستند، انجام شود.

به گزارش سینماسینما، رجب طیب اردوغان در بخشنامه‌ای که روز شنبه (۹ بهمن) در آفیشال گزت منتشر شد، دستور داد اقدامات لازم برای مقابله با برنامه‌های تلویزیونی که برخلاف ارزش‌های بنیادین ترکیه و در تضاد با حریم خانواده هستند، انجام شود.

وی اعلام کرد هدف از این تصمیم حفاظت از فرهنگ ترکیه و از میان بردن تاثیرات سوء برنامه‌های تلویزیونی با محتوای خارجی است که در ترکیه بازآفرینی شده‌اند.

به موجب این فرمان، از این پس با تمام تولیدات تلویزیونی که بر خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان تاثیر منفی می‌گذارند طبق قوانین ترکیه برخورد خواهد شد و کودکان و نوجوانان از «پیام‌هایی که از طریق نمادهای خاص منتقل می‌شوند» در امان نگه داشته می‌شوند.

شورای عالی رادیو و تلویزیون به عنوان دیده‌بان رسانه‌ای ترکیه، همین حالا نیز قدرت و نفوذ گسترده‌ای دارد و می‌تواند رسانه‌ها را جریمه کرده یا کانال‌های تلویزیونی منتقد را به طور موقت قطع کند. این شورا پیش‌تر نیز برخی کانال‌های ترک را به علت پخش محتوای مربوط به همجنسگرایی جریمه کرده بود.

ایلهان تاسچی (Ilhan Tasci)، یکی از اعضای این شورا که از حزب مخالف دولت است، این اقدام را «بخشنامه سانسور» نامیده و می‌گوید این کار برخلاف قانون اساسی است که به حفاظت از آزادی مطبوعات متعهد شده است. با این حال بیشتر شرکت‌های رسانه‌ای در ترکیه به افرادی تعلق دارند که به دولت محافظه‌کار و ملی گرا نزدیک هستند و خط مشی حکومت را دنبال می‌کنند.

منبع: ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 168642 و در روز یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۲:۳۹
2024 copyright.