جان ویلیامز سوژه مستندی از اسپیلبرگ شد/ روایت زندگی آهنگساز افسانه‌ای سینما

جان ویلیامز ـ آهنگساز افسانه‌ای سینما ـ اکنون سوژه یک مستند بلند است که همکار قدیمی‌اش «استیون اسپیلبرگ» یکی از سازندگان آن خواهد بود.

به گزارش سینماسینما، کمپانی «Amblin Television» متعلق به «استیون اسپیلبرگ» ساخت مستند زندگی‌نامه «جان ویلیامز» را بر عهده دارد که قرار است «لورنت بوزرو» کارگردانی آن را بر عهده داشته باشد؛ مستندسازی که تاکنون ساخت چند اثر مستند و فیلم پشت صحنه صدها فیلم از جمله آثار «اسپیلبرگ» را بر عهده داشته است.

«اسپیلبرگ» به همراه «برایان گریزر»، «ران هاوارد»، «داریل فرانک»، «جاستین فالوی»، «جاستین ویلکس»، «سارا برنشتاین» و «مردیت کالفرز» تهیه‌کنندگان اجرایی این مستند خواهد بود.

جان ویلیامز در طول هفت دهه فعالیت هنری، برای بیش از ۱۵۰ فیلم سینمایی مختلف آهنگسازی کرده است و بسیاری از مشهورترین قطعه‌ها را ساخته است.

همچنین برای چهار دوره از بازی‌های المپیک‌های ۱۹۸۴، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۲، مراسم تحلیف باراک اوباما، تعداد بسیاری کنسرت و مجموعه تلویزیونی موسیقی ساخته و از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۳ میلادی رهبر اصلی ارکستر «بوستون پاپز» بوده‌ و اکنون یکی از رهبران برجسته آن به‌شمار می‌رود.

نام «جان ویلیامز» در سال ۲۰۰۰ میلادی در تالار مشاهیر هالیوود ثبت شد و این آهنگساز بنام موسیقی سینمای جهان در سال ۲۰۰۴ موفق به کسب نشان افتخار مجمع کندی شد.

این آهنگساز برای فیلم‌های «ویولن‌زن روی بام» (۱۹۷۱)، «آرواره‌ها» (۱۹۷۵)، «جنگ ستارگان» (۱۹۷۷)، «ای.تی» (۱۹۸۲) و «فهرست شیندلر» (۱۹۹۳) برنده جایزه اسکار شده است  و برای چهار بار هم موفق به کسب جایزه گلدن گلوب برای آثاری چون «ای تی» و «فهرست شیندلر» شده است.

او همچنین برای «آرواره‌ها» (۱۹۷۵)، «جنگ ستارگان» (۱۹۷۷)، «جنگ ستارگان» (۱۹۷۷)، «برخورد نزدیک از نوع سوم» (۱۹۷۸)، «سوپرمن» (۱۹۷۹)، «امپراتوری ضربه می‌زند» (۱۹۸۰)، «مهاجمان صندوق گمشده» (۱۹۸۱)، «ای.تی» (۱۹۸۲)، «فهرست شیندلر» (۱۹۹۳)، «نجات سرباز رایان» (۱۹۹۸)، «سرگذشت یک گیشا» (۲۰۰۷)، «دعایی برای صلح» (تمی از مونیخ) (۲۰۰۷) جایزه گرمی دریافت کرده است.

«ویلیامز» در سال ۲۰۱۶ چهل و چهارمین جایزه دستاورد موسسه فیلم آمریکا دریافت کرد و این اولین بار در تاریخ بود که این افتخار به یک آهنگساز اعطا می‌شود.

او با ۵۲ بار نامزدی دریافت جایزه اسکار بعد از والت دیزنی، دومین شخصیت تاریخ با بیشترین نامزدی اسکار است.

منبع: ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 183777 و در روز شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۵:۲۱
2024 copyright.